Led Zeppelin Rock Grubu

0
82
Led Zeppelin' in 4. albümündeki dört amblem

Led zeppelin 1968 de Jimmy Page tarafından kurulan rock grubudur. Ismini bir süre “New Yardbirds” olarak kullandıktan sonra Led Zeppelin olarak değiştirir. Ismini “muhtemelen kurşun bir zeplin gibi boylayacaksınız” sözü üzerine alan grubun gitarında Jimmy Page, davulda John Bonham, bas gitarda John Paul Jones ve vokalist Robert Plant’ın da içinde bulunduğu dört kişiden oluşur. Grup Heavy Metal, Deep Purple, Black Sabbath ve Hard Rock’ın öncülerinden görülse de bir çok müzik türünü sollayıp zirveye yerleşir.
Led Zeppelin’in normalin dışında bir yükselişi yoktur. Ilk yapıtlarıyla kazandıkları ün, şans eseri olarak o noktaya geldiklerini gösteremez niteliktedir.
Amerikayı turlayan Led Zeppelin’in “Good Times, Bad Times” “Communication Breakdown” “Dazed and Confused” “How Many More Times?” ve “You shook me” gibi ilk çıkan sıradışı çalışmaları vardır.
Plant Page’in mükemmel sesiyle birleşen Led Zeppelin 2 albümü ara vermeden ekim 1969 yılında yayım görmüştür. Ikinci albümleriyle birlikte çok konuşulanlara girerken “Whole lotta love” şarkısıyla bir klasik haline gelir. Üstelik “Thank You” ve “What is And What Should Never Be” 1970’de yayımlanacak Led Zeppelin 3’ün habercisi olur.”That” “The Way” ve “Tangerine” ile Led dünyanın en iyi müzisyenleri arasına girmiştir.
Kasım 1971’de Led Zeppelin 4 yayımlanır,diğer isimleriyle “Dört Simge” “Runes Albümü” veya “ZOSO”.
Adı bulunmayan bu albümün kapağında grup elemanlarının imzalarından oluşan dört mistik şekil bulunur. Bunlar:
– Birbirine bağlı üç çemberden oluşan şekil (John Bonham)
– Özgürlüğü ve ustalığı temsil eden kelt şekli (John Paul Jones)
– Mu uygarlığının bir şeklini (Robert Plant)
– “ZOSO” olarak söylenen gizemli şekil (Jimmy Page) dir.
Robert Plant tarafından yazılıp tüm zamanların en iyi rock şarkısı olarak bilinen ‘elinde mistik güçleri olan bir doğaüstü kadının ruhsal arayışlarını içeren’ “Stairway To Heaven” şarkısı da bu albümde yer alır. Şarkı o kadar rağbet görmüştür ki hala yayımlanmaya devam etmektedir.
Mart 1996’da 16 milyonluk satış reklamı yapan “ZOSO” yu beğenenler “Houses Of The Holy” 1973’de yayımlandığında aynı şey düşünülmemiştir. Grup ikinci bir başlangıç amacıyla ikinci bi Amerika turnesi düzenler ve turne sonrası 1976’da “The Songs Remains The Same” isminde bir konser filmi yapılır. Daha sonrasında da “Trampled Underfood” ve “In My Time Of Dying” e gösterilen ilgiyle grup dünya turuna çıkmaya karar verir fakat talihsizlik ki Plant bir araba kazasında yaralanınca iptal etmek zorunda kalırlar.
Robert Plant 1977’de Birleşik Devletler turnesindeyken acı bir haber alır. Oğlu ölmüştür. Bu durum grubun tüm konserlerinin iptaline ve bir yıl hiçbir şey yapmamalarına neden olmuştr 1978’in sonlarına doğru Abha’nın Stockholmdaki Polar stüdyosunda “In Through The Out Door” John Paul Jones’ın önemli rol oynadığı güçlü koleksiyona dönüşür.
1980 Eylül’ün de darbe etkisi yaratan bir olay olur: Bonham ölü bulunmuştur. Ölüm sebebiyse o dönemde ve hale dönemimizde sık olarak karşılaşılan “aşırı alkol” dür. Olay üzerine 4 Aralık 1980’de kendi şirketleri Swang Song tarafndan çıkarılan arşiv niteliğindeki “Coda” piyasaya sürülmesine rağmen topluluğun artık emekli olduğunu gösteriyordur.

Grup olaydan sonra artk dağılır. Jones “Mission” da çalışarak yapımcı olur, Plant solo geçmişine “Pictures At Eleven” ı ekler, Page “Deatht Wish 2” yi çeker. Plant “Honeydrippers” çalışmasıyla 1984’de Paul Rogers ile kısa süreli “Firm” için çalışır.
Olanların sonucunda Led Zeppelin şaşıtıcı derecede 111 milyonu Amerika’da olmak üzere dünyada toplam 300 milyonun üzerinde albüm satışına ulaşmıştır. Dolayısıyla olaması gerektiği gibi Led Zeppelin halen günümüzde de tock grubu olarak çok beğeni ve rağbet görmektedir.

Ve ayrıca gariptir ki Vanity Fair adlı bir dergide Led Zeppelin ile yapılan röportajda rifflerini ve ritim yapitlarını Orhan Gencebay’dan aldığını açıklamıştır.
Söz konusu olayı ise Orhan Gencebay bir üniversite akademisyenimiz tarafından öğrenmış ve konuyla ilgili ropörtaj vermiştir.
Grubun rağbet görmesi ve sevilmesi normaldir ki beğenmemek içten değil doğrusu. Bana kalırsa bu şekilde beğenilen ve birçok güzel şarkıyı da bize kazandıran grubu bilmemekte nasıl bir kayıptır bilemem…

Derin Keser
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here