Kuzey Kore Hakkında Gerçek Bilgiler

0

Sır gibi anılan Kuzey Kore hakkında biraz bilgiler vererek olayın aslını öğrenmek gerekiyor. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti adıyla 9 Eylül 1948‘de kuruldu. Bilirsiniz ki güneyi Amerika Birleşik Devletleri’nde kuzeyi ise yani Kuzey Kore Sovyet Rusya’nın bir nevi denetimi altındaydı. Bugüne kadar yalnızca 3 kere bayrak değişimi olmuştur. Kim II-sung görev yılı 8 Temmuz 1948 yılına kadar kısa bir süre sürdü. Ardına oğlu Kim Jong II geçmiştir. Uzun süreli bir ulusal liderliğin ardından 17 Aralık 2011 tarihinde hayatını gözlerini yumunca oğlu bu günlerde çok popüler olan ABD’yi ve tüm dünyayı tehdit eden Kim Jong-un geçmiştir ve halen görevine devam etmektedir.

Tek parti sistemi ile yönetilmektedir, ismi Kore İşçi Partisi‘dir. Artık bir dikdatörlük de diyebilirsiniz ya da bir proleter zincirin temeli olan budur da diyebilirsiniz.

Şimdi Kuzey Kore öyle bir anlatılıyor ki  yalan dolan ile şimdi bazı gerçekleri anlatacağım.

Kore’de toplu taşıma her komünist devlette olduğu gibi ücretsizdir. Ama trafik sıkıntısı hiç olmaz. Çünkü toplu taşıma araçları bile sayılıdır. En kalabalık saatler genelde iş çıkış saatleridir ve sokaklarda aralarda motosiklet görülür. Arabaya denk gelmek tesadüfen az bir ihtimal olsa da trafikte olabilir.

İnternet ağları olmadığı doğrudur.Bizler gündemi artık internetten iki tıkla takip ederken Kore halkı internetten yoksun. Yalnızca Kore’nin kendi içinde ulusal bir ağı olduğu bilgisi var. Tabi o ağ ile yalnızca devlet hakkında ve bazı suallere cevap alabiliyorsun. Bilgisayar var ama internet kavramından kesinlikle yoksun diyebiliriz.

”Maket ve kullanılmayan evler var Kore’de.” diyenler çıkıyor. Evet bazı yerler yalnızca maket yapılmış güzelce ama kullanıma açık değil. Ama bazı yerler hiç maket değil hatta kullanımda. Örneğin; Kumusan Güneş Saray’ı aktif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca mimarisi de oldukça hoştur.

Televizyon ve radyo programları ise biraz sıkıcı gelebilir. 7/24 neredeyse devlet hakkında propaganda yapılır ve devletin liderini yönetimine dair eleştiri yapan bir kişiyi bile bulamazsın. Edersen zaten sonunda idam aslında eleştirmek ile kendini yağlı urgana germek eş değer.

”Kim II-sung öldüğünde halkı zorla ağlattılar.” Yalan!

Kim II-sung öldüğünde Kuzey Kore halkı yani yaklaşık nüfus 25 milyon gerçekten hüngür hüngür ağlamıştır. Kuzey Kore’de ulusal lider olan Kim II-Sung bir dünyanın kurtarıcısı, varoluş sebebi gibi görülüyordu. Kore halkı Kim II-Sung’a Tanrı gözü ile baktıkları için liderleri ölünce açlık, sefalet, savaş hepsinin geleceğini düşünmüşler ve sahiden ağladıklarını birazcık araştırma yaparak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

”Lider eşittir Kuzey Kore” bu tabir kesinlikle doğrudur. Çünkü halkın gözünde lider her icadın mucidi, kurtarıcısı her şeyin sebebi liderdir. Lider olmazsa Kore halkı sefalete sürüleciğinden korkuyor.

Nasıl oluyorda Kore halkı bunlardan habersiz diyenler olacak elbette o sorunun cevabı çok basit aslında. Dünya ile kopukluk ve çocukluk. Çocukluğunda Kore’nin disiplini demek doğru olmaz ama bireyin Kuzey Kore’nin şartlarına alıştırarak büyümesi ve dünyaya dar bir açıdan baktırılması en büyük sebep. Zaten bireyin en büyük işi üretmesidir, emeğidir. Gerisi Lider’in bileceğidir mantığı yerleşince inanın silip atmakta o kadar kolay olmaz. Zaten dış dünya öyle bir anlatılıyor ki ABD açlıktan birbirini yediğininin propagandasını devlet televizyonu yaptığı gerçeği var. Halk da o hale bakıp şükrediyor. Ne kadar aslında kendileri bir nevi sefalet altına yaşıyor olsalar da ABD ve diğer dünya ülkeleri gibi olmadıkları için liderine şükranlarını sunuyor ve şükrediyorlar. Dış dünyaya yani Kore dışına açılmak için tek çare güzel bir icat ile olur ki olsa er ya da geç farklılaşman dikkat çeker ve cezaya çarptırılırsınız. Ya da Kuzey Kore’nin yok saydığı Güney Kore’ye kaçmakla tüm gerçekleri öğrenmiş olursunuz. Kaçmakta kolay değil elbet.

Kuzey Kore ve Güney Kore askerleri aralarında çok kısa mesafe var sınıra yani ve birbirlerine karşılıklı bakıp nöbet tutuyorlar. Yani yanlışlıkla bir ateş açılsa bir savaşın çıkması içten bile değil.

Askerlik durumu ise oldukça zengin. Nükleer silah bomba denemeleri duyuyoruz. Kim Jong-Un bir ara bu denemeleri sıklaştırmıştı. 1 milyonu aşkın orduda askeri bulunmakta ve 4 milyonu geçkin bir sayıda ise gönüllü subay,er bulunmaktadır. Tabi herkesin merak ettiği soruya gelelim:

Ne kadar güçlü bu Kore diye sorulan güzel soru tipi ve tipik bir soru. Bilinen tek şey 1 milyonu aşkın orduda askeri bulunması ve 4 milyonu geçkin bir sayıda ise gönüllü subay, er bulunmasıdır ama nükleer füzeler, balistik füze, bombalar, uçak, roketatar vs. bunların sayısını bilmiyoruz. ”Ben biliyorum şu kadar füzesi var.” diyenlere ise itibar etmeyiniz. Zaten bu bilgileri yıllar yıllar sonra öğrenilmiş sayısını kim nereden bilecek bilen kişi belli o da Kim Jong-Un.

Halk halinden memnun tutuluyor zaten. Denemeleri izlemeye gelenlerin yüzünü mutlu görüyoruz ki googleden bunu yine ispatlamış kareler ile rahatlıkla görebilirsiniz. Halk her daim hazır bekliyor orada insanlık suçu işlendiği yok arkadaşlar buna dikkatinizi çekerim bu sözlerimi Kore’yi övmek için demiyorum keşke öyle olmasa ama rejim şartları bunu gerektiriyor ve uyguluyorlar bizlere Mustafa Kemal nasıl bıraktıysa bizler öyle giderken onlar ise liderlerinin peşinden gitmeye oldukça kararlı nadiren kaçak göçek Güney sınırına giden oluyor o kadar.

Sıkı bir yönetim olduğu doğru. Devlete, rejime karşı her hangi bir söz söylemek sizi yağlı urgana her an götürebilir. Bazı suçluları toplama kamplarını olduğunu okumuştum. Ne kadar gerçek bilmiyorum ama o kamplarda ne yapıyorlar bilememekteyiz.

”Herkesi asıyorlar ya Kuzey Kore’de eniştesini füzeletmiş kardeşini asmış adam.” yalanı. Arkadaşlar bazıları olayı öyle abartıyor ki aklımıza ”Atma Ziyaaaa” repliği geliyor. Gerçekten sırf prim ve ilgi için üfürenler var, yazık. Tamam katı bir yönetim asılma öldürme olayları gerçekten var ama böyle karalama kampanyalarına değilde objektif bakmak gerekiyor. Yani eniştesini füzeletti hikayesi tamamen palavra. Kendisine karşı geleni adam sallandırıyor yasal bir hakkı var ve uyguluyor o rejim altında yaşamak gerçekten çok zor ama halkın bilinci yani bir halk uyanışı ne zaman olur bilmiyorum.

Silah ve savunma sanayisine verdiği paralar ile ülke daha fazla gelişirdi diyenler var. Doğru, gerçekten o kadar etkili silahların elbette bir tutarı olmalı. Ona yatırdığını 10’da 1’ini merkezin ve şehirlerin gelişmesine verse daha güzel olurdu.

Kuzey Kore’nin etnik yapısına bakarsak %99,8 oran yani nüfusun yalnızca %0,2’si diğer milletlere ait.

Yalnızca Rusya ve Çin devletleri Kuzey Kore üzerinde etkili devlet yöneticilerinin girişi ve çıkışında sorun olmuyor ve bir nevi yanlarında yalnızca Rusya ve Çin diyebiliriz.

Kafaya göre Kuzey Kore’ye gidiyim her yeri çekeyim hayaliniz varsa büyük bir düş kırıklığı ile karşıya karşıyasınız.Kuzey Kore’ye iner inmez dibinizden bir saniye bile ayrılmayacak olan rehber ile karşı karşıyasınız ve yalnızca onların belirlediği yerleri gezebilirsiniz. Nadiren de olsa halkın arasına biraz karışıp olan biteni anlayabilirsiniz. Çoğu turist gizli çekimler yapıyor ve eğer fark edilirse sınır dışı ediliyor ya kameraya el konuluyor ya da siliyor ve uyarıyorlar. Sadece resim çekebilirsiniz dediğin yerlerin resmini çekebilirsiniz.

”Lideri Kim Jong-un hakkında atıp tutanda çok ama o devlet geleneğini öyle gördü ve öyle devam ettirip gidecek füzede dener tehditte oluşturur belkide hiç yoktur” diyenlerde vardır. Kim Jong-Un yok şöyle dedi, yok artık bunu da mı yaptı’ ,  falan demiyor öyle bir şey çoğu yalan. Teyit edilmeyen hiçbir habere inanmayın. Kim Jong-un kendisinin şuan her şey istediği gibi gidiyor sanki. Kuzey Kore emri altında bakalım böyle nereye kadar gidecekler. Kendisi umarım faşizan olup çıkmaz.

Kore hakkında bazı bilgileri sunmaya çalıştım hakkında çok atıp tutulan bir ülke. Normal atıp tutulması çünkü bilgi yok ben desem her gün birbirlerini yiyorlar diye buna iki üç yalandan haber yazılsa tamamdır herkes inanır ama biz Tarihnedio sitesi olarak sizleri doğru bilgiler altında haberleştirip size sunmak dileği ile çalışıyoruz. Kendinize iyi bakın Kore’den selamlar!

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here