Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı

0

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ BAYRAĞI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı, KKTC’yi temsil eden, beyaz fon üzerine üstte ve altta olmak üzere iki, kırmızı boydan boya şerit ile ortada kırmızı renkli ay yıldızdan oluşan bayraktır. Bugünkü hali 7 Mart 1984 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti meclisi tarafından onaylanmıştır.

BAYRAK NEDİR?

Bayrak tanımı sözlükte milletlerin ayırt edici simgesi, bağımsızlıkların alametidir. Bir kumaşın üzerine belirli renk ve şekillerden yapılan ulusal bir nesnedir ama maneviyatı önemlidir. Manen bayrak bir milletin özgürlüğünün kanıtı, milletin millet olduğunun delili, milletin hürlüğü, yaşamı, yere inmez gururudur. Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti Bayrağı da bakıldığında bir kumaş üzerine işlenmiş şekillerden oluşan bir kumaştır. Lakin her millet ve devletin de olduğu gibi onunda bir tarihi ve oluşum nedeni vardır.

KIBRIS BARIŞ HAREKATI

Hiç bir devlet ve millette hiç bir bayrak kolay oluşmaz. Bir bayrak ve bağımsızlık için Kıbrıs Türklerinin de ödediği bedeller vardır. Özetle bakacak olursak; Kıbrıs Barış Harekatı 20 Temmuz 1974’te Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Garanti Anlaşması’nın 3. maddesine göre gerçekleştirdiği harekattır.

1571 yılından Kıbrıs Osmanlı yönetimindeydi.Daha önce adada Venedikliler hüküm sürmekteydi. Osmanlı, Venediklilerin mülkünü Rum Ortodoks Kilisesine aktardı. Daha sonra Kıbrıs’a yerleşen Türklere karşı bu durum güç olarak kullanılacaktı. 1878 yılında Osmanlı Ruslara karşı zor durumda kalınca Kıbrıs yönetimini geçici olarak İngiltere’ye verdi. Birinci Dünya Savaşı’nda İngiltere Kıbrıs’a tamamıyla el koydu. Taa ki 1950 yıllarının sonlarında bağımsızlık harekatı başlayana kadar. Bu harekatla  uluslararası anlaşmalara dayanan bir Türk-Rum Devleti kuruldu fakat Rumlar böyle bir devlete razı olmadılar ve Kıbrıs’ın tüm yönetimine el koymaya çalıştılar. Bu anlaşmayı çiğneyerek Türklere saldırılarda bulundular ve 1963 yılında ortak devleti yıktılar.  Rumların bu tutumundan sonra Garanti Anlaşmasının 4. maddesine göre Türklerin müdahale etmesinin yasal olduğu onaylanmıştır. 5 Temmuz 1974 yılında Türkiye, Yunanistan ve İngiltere 1. Cenevre Konferansı çalışmalarına başlamıştır. Türkiye, Kıbrıs için diplomatik temaslardan sonuç alamayınca ”Ayşe Tatile Çıksın” parolasıyla harekata başlamıştır. Acil olarak toplanan TBMM Ecevit Hükümeti’ne savaş açma yetkisini vermiştir.

Türk askeri 22 Temmuz’da Girne’yi ele geçirmiştir. Türk paraşütçüleri Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşe’nin Türk kesimine indi. 22 Temmuz akşamı Türkiye, BM Güvenlik Konseyi’nin ateşkes kararını kabul etti. Türk müdahalesi sonunu Yunanistan’daki Cunta idaresi ve Kıbrıs Nikos Sampson Hükümeti yıkılmıştır. Neticede Türkiye, Rum-Yunan hükümetleriyle anlaşmanın mümkün olmadığını anlayıp üç gün süren Barış Harekatı’nı gerçekleştirdi. Harekatın sonucunda Kıbrıs’ta Türk kesiminin sınırı çizilmiştir ve sonunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı göklere çekilmiştir.

BAYRAĞIN ANLAMI

Kıbrıs’ın Rum işgalinden kurtarılmasında Prof. Dr. Necmettin Erbakan’nın büyük emekleri vardır. Kıbrıs Bayrağı, İsrail Bayrağına istiaden hazırlanmış bir bayraktır. İsrail bayrağında iki mavi şerit arasında bir altıgen vardır. Bu iki şerit Fırat ve Nil Nehirlerini temsil ederler.İsrailliler güya o iki nehrin topraklarının kendilerine ait olduğunu düşünürler.

KKTC Bayrağında ise de iki şerit ve ortasında ay-yıldız vardır. Bu bayrağın tasarımcısı Necmettin Erbakan’dır. Peki neden böyle bir bayrak tasarlamıştır. Çünkü İsrail’e cevap verir bu bayrakla. KKTC bayrağındaki şeritler de Fırat ve Nil’i temsiil eder. Ortasındaki ay-yıldız ise o toprakların Türkler var olduğu sürece İsrail’e verilmeyeceğinin en güzel mesajıdır.

Bir bayrak, bir vatan, bir bağımsızlık ve özgürlük asla kolay elde edilmez. ‘Bayrak, uğrunda ölen varsa vatandır.” dizeleri bayrağın en güzel tanımıdır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here