Kutsal Roma İmparatoru III. Heinrich

0
13

Aziz III. Heinrich 29 Ekim 1017 tarihinde dünyaya gelmiştir. O dönemlerde yaşanan kayıt şartları nedeniyle çok fazla emin bilgi elde edilememiştir. Bu yüzden bilgiler oldukça kısa sayılabilir. III. Heinrich  the Black veya the Pious olarak ünvanlar kazanmıştır ve tarihe geçmiştir. Ayrıca Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu Salyan Hanedanlığından birisidir. II. Konrad (Kutsal Roma İmparatoru) ve eşi Gisela (Swabia)’nın en büyük oğulları olmaktadır. Gelinin babası onu 1026 yılında Heinrich’in ölümünden sonra “Bavyera dükü” yapmıştır. (VI. Heinrich olarak)

Daha sonra 1028 Paskalya yortusunda babası Kutsal Roma İmparatoru olarak taç giydirildiğinde, Heinrich seçilmiştir ve Almanya Kralı tacı Aachen Katedrali’nde Hacı Kolonyo Başpiskoposu tarafından giydirilmiştir. 1038 yılında Swabia Dükü IV. Herman’ın ölümünden sonra babası ona dükalığı vermiştir.  (I. Heinrich olarak) Burgundy karllığına ilave olarak. 4 Haziran 1039 tarihinde babasının ölümü üzerine krallığın yegane hükümdarı haline gelmiştir. Papa II. Clement tarafından Roma’da 1046 yılında imparatorluk ile taçlandırılmıştır.

Heinrich’in ilk öğretmeni Augsburg piskoposu Bruno olmuştur. Bruno’nun 1029 da ölümünden sonra onun yerine Freising Piskoposu Egilbert getirilmiştir. 1033 yılında onaltı yaşında Heinrich erginliğe erişmiştir ve Öğretmenine hizmetlerinin bedeli ödenmiştir. 1035 yılında Carinthia dükü Adalberto, Konrad tarafından görevinden alınmıştır.  Fakat Egilbert, bu adaletsiz durumu düzeltmesi için Heinrich’i ikna etmiştir. Heinrich, Egilbert’e vermiş olduğu söze uygun olarak babasının hareketini onaylamamıştır ve Konrad Heinrich’i döndürmek için yaptığı denemeler sonrası sersemleyip baygın düşmüştür. Konrad, oğlundan önce kara haberi vermiştir ve arzulanmış onayı ödemek zorunda bırakmıştır. Egilbert, imparator tarafından  cezalandırılmıştır.

1036 yılında Heinrich Gunhilda (Danimarka) ile evlenmiştir. Eşi, Büyük Canute, Danimarka Kralı, İngiltere Kralı ve Norveç Kralı’nın kızı Emma (Normandy)’dır. Düğünden önce Heinrich’in babası Canute ile Heinrich’in Almanya’nın kuzey kısmının bir parçası olan Kiel’de hükümdar olamasını organize etmiştir ve ondan sonra evlenmelerine onay vermiştir. Evlilikleri Nijmegen’de en erken reşitlik döneminde yapılmıştır.

1038 yılında Heinrich, İtalya’ya babasına yardım için çağırılmıştır ve Gunhilda dönüş sırasında Adriyatik Denizi sahilinde vefat etmiştir. 5 Ekim 1056 yılında babası da ölünce oğlu Heinrich hükümdarlığın başına geçmiştir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here