Kurt Schwitters – Alman Ressam

0
74
KURT SCHWİTTERS [ 20 HAZİRAN 1887 / 8 OCAK 1948 ] Asıl adı ; Kurt Schwitters Eduard Karl Julius Schwitters 20 Haziran 1887 ‘ de Almanya ‘ nın Hannover kentinde dünyaya gelen Alman ressam. Dadaizm , Yapılandırmacılık , Sürrealizm , Şiir , Ses , Resim , Heykel , Grafik Tasarım , Tipografi ve Kurulum sanatı da dahil olmak üzere birçok türde ve medyada çalıştı. Merz pictures adını verdiği kolajlardan en ünlü kişidir.

KURT SCHWİTTERS

Orta sınıf bir ailenin tek çocuğu ve 14 yaşında iken epilepsi krizi geçirdi ve hayatı boyunca da bu hastalık devam etti.  1908 / 1909 yılları arasında Hannover ‘ deki Kunstgewerbeschule ‘ ye ve ve 1909 / 1914 yılları arasında  Dresden Kunstakademie ‘ de eğitim gördü .

Kurt Schwitters

1917 ‘ de orduda taslak çizimlerinde görev aldıktan sonra  Kubist ve Ekspresyonist stiller denedi. 1918 ‘ de ilkkolajlarını yaptı ve 1919 ‘ da ” MERZ ” terimini icat etti ve tüm yaratıcı eserlerine bunu uyguladı. Bu yıl ayrıca Jean Arp ve Raoul Hausmann ‘la olan ilişkisinin başlangıcı oldu.

Schwitters ‘ ın en eski Merzbilder tarihi 1919 ‘ dan bu yana Pern Sturn galerisinde ilk sergisinin Berlin ‘de yayınlandı ve eserlerinin der Sturm ‘ daki ilk yayınların , Schwitters 1920 ‘ de New York ‘ taki Societe Anonyam ‘ da gösterdi. Arp ile 1922 ‘ de Weimar ‘ da Kongress der Konstructiristen ‘ e katıldı. Schwitters , De Stijlilkeleri eserini etkileyen Theo Van doesburg ‘la tanıştı. Schwitters ‘ ın Dada etkinlikleri arasında  Merz Matineen ve Merz Abende de şiiriini sundu. 1923 / 1932 yılları arasında Merz dergisini yayınladı , yaklaşık 1923 yılına gelindiğinde sanatı ile Merzbau ‘sunu yapmaya başladı.Bu Mezbau , yıllarca inşa ettiği en iyi yapıydı.

 

Git gid yaptığı Mezbua ‘ yı büyüttü. Bu dönemde  tipografide çalıştı ve fuara dahil edildi. Abstrake und Surrealistische Malerei und Plastik adlı bir sanat kurdu. 1930 ‘ da Parisli Cercle et Carre ‘ ye katkıda bulunan sanatçı 1932 ‘ de Paris merkezli Abstraction – Creation grubuna katıldı ve aynı adı taşıyanlar için  şiir yazdı . O katılanlar Kübizm ve Soyut Sanat ve Fantastik Sanat Müzesi ,Dada , Sürrealizm Modern Sanat Müzesi , New York ‘ taki , Nazi rejimi yüzünden çalışmaları 1937 ‘ ” dejenere sanat ” olarak yasaklanmıştı. Bu yıl ikinci Merzbua ‘ sını yapmış Norveç ‘ teki Lysaker ‘ a kaçmıştır. 1940 yılında Norveç istilasından  sonra İngiltere ‘ ye kaçtı ve burada bir yıldan fazla bir süre için  hapsedildi. Serbest bırakılmasının ardından Londra ‘ ya yerleşti ancak 1945 yılında  Göller Bölgesi ‘ nde Little Lagdale ‘ ye taşındı. Orada Modern Sanat Müzesin ‘ den bir maddi desteğin yardımıyla 1947 ‘ de üçüncü bir Merzbua çalışmaya başladı. Ve Schwitters 8 ocak 1948 ‘ de İngiltere ‘ de öldü. Ayrıca ondan sonra ki ressamlarında öncüsü olmuştur .

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here