Küresel Isınmaya Karşı Alınabilecek 10 Önlem

0

Küresel Isınmaya Karşı Alınabilecek 10 Önlem

Değerli Okuyucularımız;

Öncelikle sizlere küresel ısınmaya karşı alınabilecek önlemlerden bahsetmeden önce küresel ısınma hakkında siz değerli okuyucularımıza kısa bir bilgi vermek istiyoruz.

 

Küresel Isınma Nedir?

Küresel ısınma; atmosfere salınan karbondioksit gibi sera etkisi yapan gazların, Dünya üzerinde yıl boyunca yer kabuğu, deniz ve havadaki sıcaklıkların artışına verilen isimdir.

Sera Etkisi Nedir?

Dünya’nın üzerine düşen Güneş ışınlarının yansıması sonucu ısınan Dünya; üzerine düşen Güneş ışınlarından daha çok yansıyan bu ışınlarla ısınır. Yansıyan ışınlar, başta karbondioksit metan ve su buharı olmak üzere atmosferde bulunan gazlar tarafından tutulur. Işınların bu gazlar tarafından tutulmasına “sera etkisi” denir.

 

Yer Küre Isınıyor! 

Bilim ve teknoloji çağında hızlı adımlarla ilerliyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte endüstriyel alanlar ve artan makineleşme beraberinde çevre sorunlarını da getiriyor. Daha çok küresel çapta meydana gelen çevre sorunları yer kürenin ısınmasıyla Dünyayı, canlı ve cansız tüm varlıkları olumsuz yönde  etkiliyor. 

Küresel ısınma günümüzde yaşanan en büyük sorunlardan biridir. İklimlerin değişmesine, mevsim geçişlerinin gecikmesine, canlı varlıkların neslinin tükenmesine, atmosfer yapısının bozulmasına neden olan küresel ısınma; kuraklık, çölleşme ve buzlanmaya da neden oluyor. 

 

Küresel Isınmaya Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

1- Doğal Ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları:

Güneş enerjisi,  rüzgar enerjisi, hidrolik (hidroelektrik) enerjisi, biyoyakıt enerjisi, hidrojen enerjisi, dalga enerjisi gibi doğal ve yenilebilir enerji kaynaklarını kullanarak “küresel ısınmaya” karşı önlemler alabiliriz.

2- Teknolojik Araçların Kullanımı:

Telefon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bilgisayar, elektrik süpürgesi, bulaşık makinesi televizyon otomobil ve birçok teknolojik alet kullanmaktayız. Bunların kullanımını mümkün olduğunca minimum seviyeye indirerek küresel ısınmaya engel olmaya çalışabiliriz.

3- Geri Dönüşüm Tesisleri:

Demir,metal,ahşap, tekstil ürünleri,motor yağı, kağıt, cam, plastik,akümülatörler, organik atıklar, elektronik atıklar ve alüminyum gibi, geri dönüşebilen atıkları, geri dönüşüm tesisleri ne kazandırarak, küresel ısınmaya karşı önlem alabiliriz.

 

4-  Taşıtların Daha Az Kullanılması:

Yürüme mesafesinde olan yerlere araç kullanmadan gidebiliriz . Kendi aracımızı daha az kullanıp, bunun yerine toplu taşıma araçlarını tercih edebiliriz. Taşıtlarımızı daha az kullanarak küresel ısınmanın önüne geçebilir, temiz bir çevre ve temiz bir atmosfer elde edebiliriz.

5-  Ormanların Çoğaltılması:

Fosil yakıtların kullanımı sonucunda, atmosfere salınan karbondioksiti emen ağaçlar, içerisindeki karbonu emdikten sonra kalan oksijeni atmosfere bırakırlar. Ormanların çoğaltılması, küresel ısınmayla savaşmanın en iyi yollarından biridir.

6-  Klimaların Kullanılmaması: 

Yaz sıcaklarında serinlemek için açtığımız klimalar, salgıladıkları görünmez gazlar yüzünden küresel ısınmanın artmasına neden oluyor. 

Klima yerine vantilatör kullanarak hem serinlemiş,  hemde küresel ısınmanın önüne geçmiş oluruz. 

7- Enerji Tasarruflu Ampuller:

%80 daha az enerji harcayan 20w’luk enerji tasarruflu bir ampul, 1000w’luk akkor bir ampulle hemen hemen aynı miktarda ışık üretir. Enerji tasarruflu ampuller, enerjiden tasarruf etmenizi sağlar ve küresel ısınmanın yavaşlatılmasına katkıda bulunur.

8- Fabrika Bacalarında Filtreleme Sistemi:

Bacalarından çıkan zehirli gazları önlemek için, fabrika bacalarına filtre takılması gerekir. Filtreleme işlemini yaygınlaştırmak, küresel ısınmayı daha aza indirmek demektir. 

9- Çevre Temizliği:

Bütün canlıların sağlıklı bir şekilde yaşaması, temiz bir çevre ile mümkündür.

Elbiselerimizi ve vücudumuzu temiz tuttuğumuz gibi, çevremizi de temiz tutmamız gerekir. Çevre temizliğine dikkat ederek, küresel ısınmaya karşı önlem alabiliriz. 

10- Çamaşır Suyu Kullanılmaması:

Çamaşır suyu, atık maddeleri ayırıp çözülmesini önleyen yararlı bakterileri öldürür. Çamaşır suyunu kullanmamak veya az kullanmak küresel ısınmaya karşı alabileceğimiz önlemlerden bir tanesidir.

 

Küresel ısınmaya karşı önlemler alalım. Çocuklarımıza temiz ve yaşanabilir bir Dünya bırakalım!

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here