Küresel Emperyalizme Atılan Osmanlı Tokadı

0
osmanlı
osmanlı


Tarih 29 Ocak 2009 Yer Davos….
Küresel emperyalizme atılan ilk Osmanlı tokadıydı. Bu olaydan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı ve olmadı da….

20. Yüzyıl dünyada küresel güçlerin planlarının tıkır tıkır işlediği bir yüzyıl olarak tarihteki yerini alırken 21. yüzyıl küresel emperyalizme karşı tahammül sınırlarının aşıldığı yavaş yavaş karşı tepkilerin oluştuğu ses tonunun yükselmeye başladığı bir çağın habercisi gibiydi. Tüm batının özellikle Amerika’nın sahip çıktığı İsrail Devleti’nin ilk kez karşısında yüksek sesli bir tepki gördüğü One Minute olayı adeta değişen veya değişmesi gereken dünya düzenine aralanan kapıydı.

Türkiye artık tarihi misyonunu hatırlamaya başlamış ve tarihten aldığı gücün farkına vararak ilk başkaldırışı Davos Zirvesinde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e katil bir devlet olduğunu söyleyerek yapmıştır. Bu hamle katil, emperyalist ve sömürgeci güçlerin unuttukları Osmanlı Tokadını hatırlamalarına sebep olmuştu. İlk olması açısından önemli bir dönüm noktasıdır belki de mevcut sürecin başlamasına sebep olan en önemli olaydır.

Bu çıkıştan sonra hızla bozulan Türkiye-İsrail ilişkileri devamında gelen Mavi Marmara olayıyla tamamen kopmuştur. İsrail Devleti’nin geçte olsa özür dilemesiyle kısmen ilişkiler düzelmiş gibi görünse de artık savaş çoktan başlamıştır. Suriye’de patlak veren iç savaşla birlikte Abd kendisine Türkiye’nin güney sınırında kendi kurduğu örgütler vasıtasıyla hem İsrail’in güvenliği veya güçlendirilmesi hemde Türkiye’nin güçsüzleşmesi için terör kartını oynamaya başlamıştı. Belli ölçüde Suriye’nin kuzeyinde kurdukları kantonlarla dibimizde bir devlet kurma hayalleri Fırat Kalkanı Harekatı ile suya düşmüştür. Yapılan operasyonla bir kez daha Osmanlı Tokadının tadına bakan emperyalist batı durmamış bu seferde Irak’ta Barzani’yi baskı altına alarak bağımsız bir kürt devleti projesini gerçekleştirme yoluna girmişler ve 25 Eylül 2017 referandum tarihi olarak belirlenmiştir. Türkiye’nin net tutumu ve Rusya-İran-Irak devletleriyle yürüttüğü diplomatik yaptırım hamleleri referandum tezgahını bozmuş bir tokatta burada vurmuştur küresel emperyalizme ve uşaklarına. Yenilgiyle artan sömürgecilerin hırsları uyguladıkları 50-100 yıllık stratejilerinin art arda yıkılmasına tahammül edememiş ve Türkiye’nin müttefiklerinden olan Katar’a el altından operasyon yapma girişimleri bu olayları izlerken adeta zamanla yarışan Türkiye’nin sessiz sedasız ve aynı zamanda hızlı bir şekilde Katar’a yaptığı askeri sevkiyatla bu oyunu da bozarak küresel emperyalizmin Katar planını da çökertmiştir. Daha sonra bir anda gündemleri alt üst eden bir hamle gelmiş Abd başkanı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan etmiş muhtemelen kendisini izleyen başka ülkelerin de olacağını düşünerek dünyada güç bende benim sözüm geçer mantığıyla yine saldırıya geçmiştir.

Ve işte şimdiye kadar atılan en şiddetli Osmanlı Tokadını burada yemiştir. Türkiye’nin İİT vasıtasıyla apar topar net ve kesin kararlarla bir anda karşı irade göstermesi olayı zora sokmuş daha sonra Abd’nin en etkili ülke durumunda olduğu BM’de görüşülen Kudüs Tasarısı adeta Amerika’ya tarihinin belkide en şok edici tokadını indirmiştir. Amerika’nın çizilen karizması şüphesiz o karizmayı çizenlere prestij kazandırmıştır.

Ancak durmayacaklar, yılmayacaklar ve uğraşmaya devam edecekler ancak yeni dünya düzeninde Abd karşıtı bloğun çok güçlü olması ve birçok etkili ülkenin Abd karşıtlığı konusunda stratejik ortaklığa varan ilişkiler düzeyine gelmesi mevcut durumda Abd yi çöküşe götürmese de dünyadaki nüfuz etkisini kıracaktır muhakkak.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here