Küba Devrimi

0
25

KÜBA

Günümüzde adını sadece tütüncülerde duysak dahi tarihine baktığımızda daha fazla dumanla karşılaşabiliriz. Bahsettiğim yer tabi ki de Adıyaman değil. Küba Cumhuriyeti, Karayipler’de bulunan bir ada ülkesidir. 28 Ekim 1492’de karaya çıkan Kristof Kolomb, bugün Küba’ya ait olan bu topraklar üzerinde İspanya Krallığı için hak iddia etti ve bu bölge 1898’de biten İspanya-Amerika savaşına kadar İspanyol toprağı olarak kaldı. 1902 yılında ise Küba Başkan Tomas Estrada ile Amerika’dan bağımsızlığını aldı.

BATISTA DÖNEMİ

Estrada’nın istifası sonrası seçimleri kazanan liberallerin adayı Jose Miguel Gomez 1909 yılında rüşvet, yolsuzluk ve sosyal adaletsizlik üzerine kurulu bir yönetim şekli izledi. Bu durumdan en başta Afrika kökenli Kübalılar etkilendi, zira siyasal hakları ve daha iyi iş olanakları için giriştikleri eylemler çok sert bir biçimde bastırıldı. Gomez yönetimindeki bu cumhurbaşkanlığı, iyiden iyiye bir ‘diktatörlüğe‘ bürünmüş ve hem seçimlerde yapılan hile hurdalarla hem de askeri baskıyla sürekli ele geçirilen bir makam durumuna gelmişti. 1925′te yönetime gelen Gerardo Machado‘nun yönetimde kaldığı 8 yıl içerisinde acımasız bir diktatörlük sergileyerek ülke huzurunu kaçırmasından sonra 1933 yılında Çavuş Batista önderliğinde ABD’nin de desteklediği askeri bir darbe gerçekleşti. 1944 yılında Batista’nın emekliye ayrılmasından sonra onun yerine Ramon Gray San Martin başa geçti fakat Batista taht hasretine 8 yıl dayanabildi ve iktidarı tekrar ele geçirdi. Baskıcı ve yozlaşmış rejimine kaldığı yerden devam eden Batista’ya karşı ilk isyan 1 yıl sonra 26 Temmuz 1953‘te Fidel Castro’dan gelir fakat başarılı bir isyan olmaz. Bu isyan sonucunda Fidel Castro, Raul Castro ve beraberindeki gerilla grubu yakalanır ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılır.


FIDEL CASTRO VE 26 TEMMUZ HAREKETİ

1955 yılında baskılar üzerine Batista bütün politik mahkumları serbest bırakır ve Castro kardeşleri Meksika’ya sürgün eder. Bu sürgün belki de Batistan’nın en büyük hatası olacaktır çünkü Fidel Castro Meksika’ya sürgün edilen diğer Kübalılarla ve Arjantinli doktor Ernesto ‘Che’ Guevara ile tanışarak büyük bir güç elde etti. Burada Kübalı eski askeri lider Alberto Bayo tarafından eğitildikten sonra 1956 yılında Meksika’dan Küba’ya geçtiler. Burada Sierra Maestra dağlarına hakim olduktan sonra bir gerilla savaşı başlattılar. Küba Hava Kuvvetlerinin hava taarruzu sonucunda çok fazla zayiat veren Castro ve ekibinden geriye 15 kişi gibi az bir rakam kalmıştı. Batista karşıtı köylülerin de yardımıyla dağılan ekip tekrar bir araya geldiler. 1958’in ortalarına kadar Castro, Batista garnizonlarına başarılı saldırılar düzenledi. Batista kontrolü kaybetmemek için Küba’daki şehirlerde kanlı tepkiler verdi. Bu tepkilere aynı şekilde Batista yanlılarını idam ederek cevap veren Castro politik kontrolü elinde bulunduruyordu.

KÜBA DEVRİMİ

Gün geçtikçe Castro’nun yanında saf alanların sayısı artıyor ve Castro adım adım ilerliyordu. Bu esnada ABD’nin Batista’ya verdiği desteği keserek adeta Castro’nun ekmeğine bal sürdü. Batista, Verano Operasyonuyla Castro’nun başlattığı 26 Temmuz Hareketini bitirmeyi amaçlıyordu. Bu operasyon Castro’ya ciddi zararlar verdi fakat istenilen seviyeye gelemediği için başarılı olamadı. Bunun yanı sıra Castro’nun eline hatrı sayılır bir cephane geçmiş oldu ve Batista’nın bu başarısız operasyonundan sonra saldırılara başlayan Castro ardı ardına başarılı sonuçlar elde etmeye başladı. 31 Aralık 1958’de Che Guevara’nın Santa Clara şehrini ele geçirmesinin ardından paniğe kapılan Batista, 1 Ocak 1959‘da bir uçak ile Dominik Cumhuriyeti’ne kaçtı. Batista’nın kaçış haberini alan Castro, Santiago de Cuba şehrini almak için görüşmelere başladı. Albay Rubido askerlerine Castro güçleriyle savaşmamalarını emretti ve şehir ele geçirildi. Öte yandan o saatlerde Che ve Cienfuegos ise Havana’yı ele geçirdi. 6 Ocak’ta başkent Havana’ya gelen Castro Küba’nın yeni başkanı ve lideri oldu.

Küba Devrimi zafere ulaştıktan sonra Küba toplumunun ekonomik ve sosyal hayatına çok önemli değişiklikler getirmiştir. Adada büyük yatırımları bulunan ABD, Castro yönetimini devirmek için çeşitli girişimlerde bulunmuş, Batista yanlısı ordunun kılıç artıklarından meydana getirdi 2506. Tugay adındaki askeri birlik ile adayı ‘Domuzlar Körfezi Çıkartması’ olarak bilinen saldırıyla işgal etmeye çalışmıştır. Bu işgal girişiminin püskürtülmesinden sonra Küba hemen sosyalist sisteme geçmiş ve Sovyetler Birliği ile müttefik olmuştur. ABD’nin düzenlediği ve adadaki Guantanamo Üssü’nden de desteklenen Mongoose Operasyonu yüzünden işgal edilme tehlikesi bir kez daha belirince Castro yönetimi adaya Sovyet balistik füzelerini yerleştirerek Küba Füze Krizi’nin patlak vermesine yol açan süreci başlatmıştır. ABD bu süreçten sonra 2015 yılına kadar ambargo uygulamıştır. Bugün Raul Castro yönetimindeki 11 milyon nüfuslu Küba, yarı başkanlı sosyalist cumhuriyet olarak yönetilmektedir. Ayrıca Küba Türkiye dışında, ana caddelerinden birinde Atatürk büstü bulunduran tek ülkedir.

Enes Aydos
Follow me
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here