Kraliçe Semiramis Aslında Kimdir?

0
126
Bilinen diğer adıyla Şammuramat efsanevi Babil kraliçesidir. Basit bir Urartu prensesi iken Asur kralı ile evlenir. Asur ve Babil Kraliçesi olur.

 Bilinen diğer adıyla Şammuramat efsanevi Babil kraliçesidir. Basit bir Urartu prensesi iken Asur kralı ile evlenir. Asur ve Babil Kraliçesi olur.

? Bilinen diğer adıyla Şammuramat efsanevi Babil kraliçesidir. Basit bir Urartu prensesi iken Asur kralı ile evlenir. Asur ve Babil Kraliçesi olur.

? Bir rivayete göre Babil’in Asma Bahçeleri’ni inşa ettiren Semiramis’tir.

? Kocasının ölümünden sonra oğlu III. Adad-Nirari’nin naibesi olarak saltanat sürdü.

? Semiramis hakkında pek çok efsane vardır. Yunan efsanelerine göre kendisi gök kraliçesi ve kutsal anne kabul edilen bir tanrıça idi.

Bir efsaneye göre ise Van şehrinin kurucusudur. Semiramis, Van’daki bir sefere katılır. Oradaki genç bir hükümdar olan Ara’ya aşık olur ama kimseye söylemez. Savaş sırasında Ara ölür. Onun ölümünden sonra Semiramis dönmeye karar verir. Dönüş yolunda Van gölünü çok beğenen kraliçe göle doğru uzanan bir kayaya Ara’nın hatırasına bir kale inşa ettirir. Kale hemen inşa edilir, eteğine de şehir kurulur. Şehrin adını Şamrangerd koyarlar. Ara’nın acısını unutmaya başlayan kraliçe bu sefer de ülkesini özler ve şehri Van adında bir komutana bırakarak, ülkesine döner.

? Bir efsaneye göre ise Van şehrinin kurucusudur. Semiramis, Van’daki bir sefere katılır. Oradaki genç bir hükümdar olan Ara’ya aşık olur ama kimseye söylemez. Savaş sırasında Ara ölür. Onun ölümünden sonra Semiramis dönmeye karar verir. Dönüş yolunda Van gölünü çok beğenen kraliçe göle doğru uzanan bir kayaya Ara’nın hatırasına bir kale inşa ettirir. Kale hemen inşa edilir, eteğine de şehir kurulur. Şehrin adını Şamrangerd koyarlar. Ara’nın acısını unutmaya başlayan kraliçe bu sefer de ülkesini özler ve şehri Van adında bir komutana bırakarak, ülkesine döner.

? Bir Yunan efsanesine göre ise Afrodit Suriyeli bir erkeğe aşık olmuş ve ondan bir çocuk doğurmuştur. Sonradan bu ilişkiden pişman olmuş, adamı öldürüp, çocuğu da terk etmiştir.

? Daha sonraları çobanlar, güvercinlerin beslediği çocuğu bulmuşlardır. Çocuğun adını bu sebeple “güvercinlerden gelen” anlamındaki Semiramis koymuşlardır.

 Daha sonraları çobanlar, güvercinlerin beslediği çocuğu bulmuşlardır. Çocuğun adını bu sebeple “güvercinlerden gelen” anlamındaki Semiramis koymuşlardır.

? Semiramis büyür ve güzel bir kadın olur. Önce kralın danışmanlarından Omnes ile evlenir. Kocası intihar edince de Kral Ninos ile evlenir. Babil şehrini ve Babil bahçelerini inşa ettirir.

? Semiramis gerçekten yaşadı mı yoksa mitolojik bir karakter mi bilinmiyor. Hakkında çıkan daha pek çok efsane vardır.

? Başka bir efsaneye göre Semiramis yarı balık yarı insan Tanrıça Derkoto’yla çoban Simon’un kızı olarak dünyaya gelmiş. Derkoto’nun Simon’u öldürmesiyle, kızını da kumrulara vermiş. Bu sebeple adının diğer anlamı “kumrudan gelen”miş.

? Semiramis’i tarih sahnesine çıkaran bir başka efsaneye göre ise Asur kralı Ninus Baktria seferine çıkar. Kral Ninus seferde hiç beklemediği bir direniş görür ve umutsuzluğa düşer. Seferi kazanmak için tanrılarına kurban adar. Eğer şehri kazanırsa sevdiği iki tanrının Bab ve İlion’un adlarının birleşimi Babilion’un adını şehre vereceğini söyler.

? Ninus’un komutanlarından Omnes, o sırada Semiramis ile evlidir. Semiramis atına atlar ve bir elinde kılıcı ile sefere katılır. Kimisi yiğit bir delikanlı sanar onu. Kimisi ise Savaş Tanrı İştat olduğunu sanar. Savaş Semiramis sayesinde kazanılır. Daha sonra Semiramis geldiği gibi yok olur.

? Ninus’un o askeri bulun ısrarlarıyla Omnes karısını istemeye istemeye krala tanıtır. Kral da Semiramis’e orada aşık olur ve bu kadın bir hükümdar eşi olmalıdır diyerek onunla evlenir.

? Semiramis pek çok erkekle gönül eğlendirmesiyle bilinir. Söylentilere göre ordusundaki yakışıklı askerlerle birlikte olup sonra onları öldürürmüş. Mezarlarını yaptırdığı Semiramis Tepesi adlı bir bölge olduğu rivayet edilir. Fırat ve Dicle nehirlerinin etrafına pek çok şehir inşa ettirdikten sonra bir güvercin olup, ortadan kaybolmuştur.

Bilinen diğer adıyla Şammuramat efsanevi Babil kraliçesidir. Basit bir Urartu prensesi iken Asur kralı ile evlenir. Asur ve Babil Kraliçesi olur.

? Amerikan Film Stüdyosu Colombia Pictures’dan aşina olduğumuz bu kadın sembolü Babil Kraliçesi Semiramis’tir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here