Kötümserlik Ruhani Bir Yaradır

0

 

 


Negatif duygulara sahip olanlar çevresini de kötü etkiler. Mutsuz insan demek mutsuz aile demektir. Kötümser insan demek hayatının heyecanını kaybetmiş ve bütün kötü fikirleri, şansızlıkları kendine çektiği yetmezmiş gibi çevresindeki insanlara da bulaştıran insan demektir.

 

 

 

 

Kalp huzuru kolay kazanılmaz. Kötümserlik insanı kolay kolay bırakmaz. İnancı olan bir insan için konuşuyorum. İnsan çabalayıp da kötü olmuştur. Hiçbir derdimiz dermansız değildir. Bazılarına geç çözüm bulunur bazılarına erken. Önemli nokta, derdi verenin hatırına sabredebilmekte.

 

 

 

 


Her zorluklar beraber bir kolaylık olduğunun idrakına varabilmekte. Kötümser insan sabırsız insandır. İnancı zayıflamıştır. Ruhu aç kalmıştır. Derdinin dermanının nerede olduğunu aramayı unutmuş, çaresinden vazgeçmiştir. Kolay olan kötümserliğe bırakmıştır kendini. İnsanoğlu böyledir zaten. Hangisi ona o an için kolay gelirse onu seçer. Aldanmışlardan olur.

 

 

 

 

Bardağın dolu tarafını her zaman görmeliyiz demiyorum. Kimse sürekli Polyanna’yı oynayamaz. Her zaman iyi yanından bakamayacağımız, tahammülümüzün kalmadığı zamanlar olur. Muhakkak olur ve olacaktır da. Ama bu bardağın her zaman boş kısmına odaklanıp hayatı kendimize zehir edeceğiz anlamı taşımıyor. Kötüyü çekersen kötü gelir. Kötü zaman da bile iyiyi çekebilmektir mesele. O zaman iyi geleceğini tecrübe edebiliriz ancak.

 

 


Mutsuz, karamsar düşüncelere daha yatkındır insan. Olumsuzluklara her zaman kendini daha kolay kaptırır. Belki duygusal hassasiyetleri vardır, belki acı tecrübeler etmiştir, belki güven problemi vardır ve bir olayın içerisine girince kendini kötüye hazırlamak ona daha kolay gelir. Ama iyi şeyler düşünmedikçe başımıza iyi şeyler gelmeyeceğini de bilmeliyiz. Sürekli depresyon takılırsak depresyona girer kurtulamayız, sürekli iyimser takılırsak hayatın gerçekleri bizi kolayca alt eder. “Hani iyi yanından bakmak iyi gelecekti?” diye düşünüp yine kötümserliğe kapılmış oluruz.

 

 

Objektif yaklaşırsak olaylara bakış açımız genişleyecektir. Bardağın dolu yanına odaklanalım demiyorum. Diyorum ki; bir olayın içine girerken bize getirebileceği eksi yanlarını ve artılarını hesaba katarak ilerleyelim. Her zaman kötü durumlar için B planımız olsun. Olumsuzluklar bizi kolay yıkamasın. Çok mu kötümsersin? O zaman bir C planına daha ne dersin ?

 

 

 

 

Kendini olumsuzluklar karşısında kolay yıkılan bir duvar yapmana ne gerek var. Önlemler alabilecekken. Duvarın güçsüzse sağlamlaştır. Yıkılmışsa onar. Zaten yıkılacak diyip olayın başında daha gardını indirme.

 

 

 

 

 

İnsanı ayakta tutan şeylerden biri zaten umuttur. Kötümserliğe kapılıp baştan bırakırsa insan zaten hiç yaşamamış sayılır. Bütün hücrelerinde o yenilgiyi hisseder. Yer bitirir düşünceleri onu. Olumsuzluğa yatkın duygularımızı güçlendirmiş olur içindeki duvarları onaracağına. Daha güzel yarınlar bizi beklerken, umudu kesenin kafirlerle haşrolunacağı söylenirken nasıl olur da bir insan hayatın gerçeklerine rağmen kötümserliğe kapılabilir.

 

 

 

İnancı olan bir insan kötümserliği bırakıp duayı sığınabilmeli. Bizim yetemediğimiz yerlerde bize yetenin olduğu bilinmeli. Önce inanç kalesini sağlamlaştırabilmeli kişi. Kötümserlik biraz da inanç eksikliğinden gelir. Olumsuz duygular kötümserlikle beraber istila eder ruhunu. Oysa ümit etmek Allah’tandır.

 

 

 

 

 

Elimizden gelen bütün çabayı gösterip Yaradana bıraktıktan sonra hangi olumsuzluk karşımızda durabilir. Her zaman söylemişimdir. Tevekkül iyidir. 😊💙

 

Nazmiye

Nazmiye

Çayın da derdi var, dedi adam..
Ateşler içinde yandığına göre,
Unutulduğunda soğuduğuna göre,
Bekleye bekleye acıdığına göre
Var bir derdi.
Nazmiye

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here