Kosova’nın Bağımsızlık Savaşı

0

KOSOVA’NIN BAĞIMSIZLIK SAVAŞI

KOSOVA TARİHİ

Kosova Balkan Yarımadasında Hint-Avrupa kökenli topluluklardan İlirlere dayanmaktadır. M.Ö 3. yüzyılda bu bölgede Dardanya milleti yaşamıştır. M.S 6. yüzyılda Slavlar bu bölgeye yerleşmeye başlamışlardır ve 14. yüzyıla kadar da hakimiyetlerini sürdürmüşlerdir. 1389 yılında ise bölge Osmanlıların yönetimine geçmiştir ve 20. yüzyılıın başlarına kadar hakimiyetleri devam etmiştir. Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı sonrasından Kosova Bölgesi’nde Yugoslavya Cumhuriyeti kurulmuştur. Bunun sonucunda Kosova Bölgesi, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nde Sırbıstan Cumhuriyeti’ne bağlı özerk bölge olarak yerini almıştır.

    KOSOVA SAVAŞA GİRME SÜRECİ VE SAVAŞ

Yugoslavya Dönemi’nde Kosova, Sırbistan Federal Cumhuriyeti içerisinde bir bölgedeydi. 1974’te Yugoslavya Anayasası, Kosova’ya özerklik tanımıştır fakat 1989 yılında Sırp Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç, özerkliği geri almıştır ve asimilasyon politikasını devreye sokmuştur. 1991 yılında Yugoslavya’nın dağılmasıyla başlayan olaylar önce Hırvatistan sonra Bosna ve daha sonrada Kosova’ya sıçramıştır kanlı savaş. 1992 yılında Bosna-Hersek, Slovenya, Hırvatistan bağımsızlıklarını kazanmışlardır. Daha sonra Sırbistan ve Karadağ yeni bir Yugoslavya Cumhuriyeti kurmuşlardır. Tabii ki bu ayrılıkta kolay olmamıştır. 1995 yılına kadar Sıbıstan ve Bosna-Hersek kendi aralarında savaşmıştır. Bu savaş sonucundan Dayton Barış Anlaşması olmuştur ve bu anlaşmada Kosova sorunundan bahsedilmeyince Kosavalı Arnavutlar direnişlerinin bir işse yaramadığını düşünerek Sırp güçlerine saldırmaya başlamışlardır. Kosava özgürlük ordusu ve Sırp ordusu arasında çatışmalar böylelikle başlamıştır. Sırp ordusu Kosova’ya girerek elli Kosovalı Arnavut’u Prekaz Köyü’nde öldürdü, köylere girdi ve köylüleri öldürmeye ve katliama başlamıştır. Hatta öyle içler acısı işkenceler var ki cesetleri yakmışlar, çocukların gözlerini haçlarla oymuşlardır. 1998 yılında başlayan bu katliam döneminde binlerce sivil hayatını kaybetmiştir.

Bu olaylardan sonra ABD-NATO liderliğindeki harekat Kosova’ya özerklik verilmesi ve Miloseviç’in katliamları durdurması için 24 Mart 1999’da havadan müdahaleye başlamıştır ama bu hareket Sırpları daha çok hırçınlaştırmıştır. Bu süreçte  aralarından Türk savaş uçaklarının da bulunduğu 912 NATO uçağı ve 37500 sorti yapılmıştır.Bu yüzden Osmanlı’nın devamı olarak düşünülen  Kosovalılara karşı, Sırp güçleri tarafından etnik temizliğe başlanmıştır. Bu baskılara dayanamayan yüzbinlerce Kosova Müslümanı canları için yollara dökülmüştür ve maalesef binlercesi yollarda yaşamını yitirmiştir. Uluslararası Lahey Adalet Divanı araştırmalarında en az yirmi bin cesete ulaştığını açıklamıştır.

NATO’nun yapmış olduğu 11 haftalık hava bombardımanından sonra, Miloşeviç ordusunu geri çekmek zorunda kalmıştır. 12 Haziran 1999 da Avrupa’da gerçekleştirilen neredeyse en büyük kara harekatıyla Nato birlikleri Kosova’ya girmiştir ve Birleşmiş Milletler, Kosova’nın resmi bağımsızlığı oluncaya kadar Kosova’yı kendi kontrolüne almıştır. Bundan sonra 750.00 Kosovalı mülteci evlerine geri dönmüştür. 100.000 Sırp ise bölgeyi terk etmiştir.

NATO’nun Kosova’daki çatışmaya ilişin amaçları; tüm askeri harekatın durdurulması, şiddet ve baskının bitmesi, Kosova’dan askerin ve polis kuvvetlerinin çekilmesi, tüm mültecilerin yurtlarına geri dönmesi olmuştur.

1999 yılının sonlarında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü araştırmacıları yaşayan tanıklar ile korkunç cinayet ,yaralama ve tecavüz olaylarını açığa çıkarmışlardır,  2002 yılının başlarında ise, soykırım ve insanlığa karşı suçlardan Miloşeviç Lahey’de yargılanmaya başlanmıştır ve 2006 da ölene kadar yargılama sürmüştür.

KOSOVA BAĞIMSIZLIK SÜRECİ

2001 yılında Kosova’da ilk kez genel seçim yapılmış Rugova’nın Partisi Ksova Demokratik Parti birinci oolmuştur. 2002’de ise Rugova Cumhurbaşkanı, Bayram Recebi ise başbakan olmuştur. 2006’da Rugova ölünce yerine Fatmir Seydiu başbakanlık görevine ise Agim Çeku gelmiştir. 2007 yılında BM özel temsilcisi  Martti Ahtisaari ”Statü Önerisi” hazırlamıştır. Bu rapora göre ekonomik temel atıldığında ve yerel kurumlar olgunlaştığında Kosova bağımsızlığını ilan edebilecektir.

10 Ocak 2008’de yapılan secimlerde Kosova Milletvekilleri ülkenin bağımsızlığını sağlayabileceğine inandıkları Kosova Demokrat Partisi lideri Haşim Taşçı’yı başbakan olarak seçmişlerdir ve tüm bu süreç sonunda iki milyon nüfuslu Kosova  17 Şubat 2008’de bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsızlık ilk tanıyan ülkeler Kosta Rika, Afganistan, ABD ve Türkiye olmuştur.

     SAVAŞ SÜRECİNDE YAPILAN KATLİAMLAR

Savaştan sonra oğlunu ve eşini bir daha hiç göremeyen Sofiye Raşkay; ” Sırp polisi ve askerleri bizi köyden kovdu. Sadece 10 yaşından küçük erkek çocuklarımızın bizimle gelmesine izin verdiler. Bize ‘Arnavutluk’a gidin ve Drin nehrinde boğulun’, dediler. Nehrin öteki yakasındaki köye ulaştık, üç gün orada kaldık, daha sonra sınıra kadar yürüyerek, Arnavutluk’a geçtik.

Sırp güçleri daha sonra  köyde kalan erkekleri bir evde toplayarak makineli tüfeklerle ateş açmış ve toplam 115 cesedi yakmış. Geri döndüğümüz zaman tüm evlerin yandığını ve yıkıldığını gördük. Büyük baş hayvanlar, köpekler,tüm canlılar öldürülmüştü. Burada hiç bir şey kalmamış, her şey ölmüştü.” diyerek yaşadığı o günleri ağlayarak anlatmış.

     14 YIL SONRA SAVAŞIN RENGİ

Savaştan 14 yıl sonra Kosova Devlet Arşivleri Ajansı tarafından yapılan araştırmada 1998-1999 yılları arasındaki savaşta, katledilen toplan insan sayısı 12 bin 843 bu korkunç sayının içinde 396 bin çocuk, 741 bin kadın, 2 bin 261 şehit ve 850 bin kayıp vardır. Savaşta 188 bin bina hasar görmüştür ve bunların arasında 180 tane camii var.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here