Kortların Kraliçesi Serena Williams

0
37
Serena Jameka Williams, 26 Eylül 1981 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletine bağlı Saginaw şehrinde dünyaya gelmiştir.

Kadınlar spor yapamaz…Yapsa da başarılı olamaz…Kim söylemişse daha Serena Willams‘ı tanımamış olmalı ki onun gibi birçok kişide hayatı başarılarla ,birinciliklerde dolu olan kadınlar tenisinde yeni bir çağ ve görüşleri birlikte getiren , ABD tarihinin en başarılı sporcusu olan Serena Williams‘ ı bilmiyor. Peki kimdir Serena Williams?

Serena Jameka Williams, 26 Eylül 1981 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletine bağlı Saginaw şehrinde dünyaya gelmiştir. Kariyeri boyunca başarıya doymayan Serena Willams, Amerika’nın yetiştirmiş olduğu gelmiş geçmiş en iyi tenisçisidir. Serena Martina Navratilova’yı hayatı boyunca önünde rol ,model, bir örnek olarak almıştır. Williams’ın yine kendisi gibi teniste başarılı bir kardeşi vardır.Williams, kadınlar tenisinin en iyi tenisçilerinden olmakta ve bununla birlikte kadınlarda en çok kazanan tenisçidir. Boyu ise 1.75 m’dir.
Williams 14 yaşında iken profesyonel olarak tenis oynamaya başlamıştır, yetenekli ve en genç profesyonel bayan sporcusudur. Sağ elini kullanmasına rağmen solakların performansından daha iyi iş çıkarır.
1995 yılında profesyonel olan Williams ilk kez 2002 yılında dünya bir numaraya yükselmiş ve 2015 yılı itibarende aynı sırayı korumayı bilmiştir.

”Kortların Kraliçesi” olarak adlandırılan ki bu lakabı da oldukça hak eden Williams, 19 kez tek bayanlarda 13 kez de çiftlerde iki kez de karışık çiftlerde Grand Slam turnuvası kazanarak ciddi bir başarının altına imza atmayı başarmıştır. Teklerde kazandığı 19 Grand Slam ile, dünyada gelmiş geçmiş en başarılı 4. bayan sporcu unvanına kavuşmuştur. Eğer 6 Grand Slam daha kazanırsa ilk sıraya yerleşme şansı yakalayacaktır. Bunlara ek Williams 2012 yılında İngiltere’de düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmıştır. Bu sayede Amerika Birleşik Devletleri’nin genel toplamda olimpiyat birincisi olmasınıda sağlamıştır.Williams, teklerde Avustralya Açık’ta 6 kez, Fransa Açık’ta ise 2 kez 1.olmuştur. Williams, Amerika Açık’ta 6 ve Wimbledonda ise 5 kez şampiyonluk yaşamış böylecede Amerika Birleşik Devletleri tenis tarihinin en başarılı sporcusu olmuştur. Kariyerinde galibiyet yüzdesi, 86.76 olan Williams, bu alanda da dünya 5. o En iyi derece ise %98’lik bir yüzdeye sahip olan kendisinin de örnek aldığı Martina Navratilova ‘dır. Çiftlerde mücadele etmeyi bırakan Williams şu an dünya sıralamasında 128. sırada yer almaktadır.Yaşadığı ülkeye birçok katkı yapan Williams bunla kalmamış kendisinden sonra gelecek yeni nesillerede, hayatı ve ortaya koyduğu tenisle ve bu alanla uğraşan kadınlara örnek olacaktır. Mutlu Yıllar Kortların Kraliçesi.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here