Korkunç (IV.) İvan Aslında Kim?

0
16
Korkunç (IV.) İvan Aslında Kim?

Korkunç İvan, 1533-1584 yılları arasında Rusya’nın çarlığını yapmıştır. Tacını giydiğinde tarih 16 Ocak 1547 idi. Çok küçük bir yaşta babasını kaybederek tahta geçen İvan’ın annesi Elena, oğluna yardım etmek için tahtın sorumluluklarını yüklenmişti. Nitekim onu da on altı yaşındayken kaybetti ve tek başına yoluna devam etti.

İvan’ın hükümdarlığının ilk yılları başarılı ve reform dolu olarak geçmişti. İlk düzenli orduyu kuran İvan, Rusya’nın topraklarını oldukça genişletti. Rusya’nın, Volga kıyılarında kurulan en büyük köle pazarını yıktı. Devlet ve kilise kanunları, nizamları hakkında karar alıcıları Mümtaz Heyet çatısı altında birleştirdi. İvan cephesinde herşey iyiye gidiyordu ta ki karısı Anastasia ölene kadar. Karısını kaybettikten sonra İvan’ın herkese karşı şüpheci yaklaştığı söylenir ve bastırdığı zevklerin gün yüzüne çıkmaya başladığı zamandır.

 

Kimi kaynaklara göre ise karısının ölümünden sonra çar ağır bir hastalık yaşamış ve yavaş yavaş akli dengesini kaybetmeye başlamıştır.

Çarın pek çok kişiyi acımasızca öldürdüğü bilinir. Çerkezleri, Müslümanları kılıçtan geçirmiştir. Kazan ve Astrahan’da binlerce Türk’ü katletmiştir.

Şüphe duyduğu kim varsa ağır cezalar vermiştir. Öyleki büyük oğlundan bile şüphelenerek öldürmüştür. Fakat kimi kaynaklarda oğlunu bir sinir krizi anında öldürdüğü geçer. Araştırmacılar ise İvan’ın oğlunun cesedi üzerinde otopsi yapmış ve onun hastalıktan dolayı öldüğünü söylemişlerdir.

18 Mart 1584 tarihinde Boğdan Belsky ile satranç oynarken öldü. Arkeologlar 1960 yılında mezarını açtılar ve yapılan inceleme sonucu bulunan civa izleri, İvan’ın zehirlendiğini göstermiştir.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here