Korkularımızla Nasıl Baş Edebiliriz?

1

Çok sevdiğimiz biriyle karşılaştığımızda duyduğumuz heyecan kadar köpekten korkan birinin sokakta köpek gördüğünde korkması da tabii bir duygudur. İnsan ruhunda pek çok farklı duyguyu barındırır ve gün içinde bunları yaşadıklarıyla orantılı olarak açığa çıkarır. Bu yazımızda korkularımızla nasıl başa çıkabileceğimiz hakkında bilgilendirme yapacağız. Öncelikle “Korku nedir? “ ve “Neden korkarız ? ”sorularını cevaplamamız gerekir.

KORKU NEDİR ?

Korku bireylerin aslında düşünce dünyasında oluşan bir duygudur. Düşüncenin içerisinde “tehlike “ olduğu için korku reaksiyonu verilir. Tıpkı sıcak bir şeye elimizi dokundurduğumuzda geri çekilmemiz gibi korku da tehlikeli olduğunu düşündüğümüz durumlarda ortaya çıkar. Kişiler her açıdan farklılıklar gösterir hem fiziksel hem de duygusal. Bu durumda da bazı insanların korkuları başkalarını korkutmayabilir. Bireyler korku hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıkları için bu korkuların sebebinin kendi düşünceleri olduğunun farkında olmazlar ve kimi zaman kriz boyutuna getirebilirler. Zamanlar yaşanan krizler bireyi daha içine kapanık hale getirecek ve kendisini toplumdan soyutlamasına neden olacaktır.

NEDEN KORKARIZ ?

Daha önce hiç görmediğimiz bir böcekle karşılaştığımızda pek çoğumuz korkarız. Çünkü onun hakkında hiçbir bilgimiz yoktur ve bize zarar verme ihtimalini düşünürüz, sonuç olarak bu tehlikede olma hissi bizi korkutur. “İnsanlar bilmedikleri şeylerden korkarlar” ifadesi kısmen doğru olsa da aslında insanların korkularını iki temel başlık altında inceleyebiliriz. İnsanlar bilmedikleri ve bildikleri şeylerden korkarlar . Evet bildiklerinden de korkarlar, karşı karşıya kaldıkları durumun getireceği sonuçları bildikleri zamanlarda da korku hissi açığa çıkar. Daha önce yaşadıkları tecrübeler ile onları rahatsız etmiş olan şeyler yeniden tekrarlanacak hissine kapılırlar. Çocuklar hayatta pek çok şeyde olduğu gibi bu durumda da anne ve babalarını örnek alır. Örneğin aşı olacak bir çocuk daha önceden annesinin iğneden korktuğunu görmüş ise bunun korkulması gereken bir şey olduğunu düşünerek korkacaktır. Eğer anne ve baba çocuğun olduğu ortamlarda sakin ise çocuk da rahatlar ve korkularını yener.

İNSANLAR EN ÇOK NELERDEN KORKAR ?

*Örümcekler

*Köpekler

*Yılanlar

*Başarısız olma

*Topluluk önünde konuşma

*Gelecek kaygısı

*Hata yapmak

*Karanlık

*Yükseklik

*Savaş ve terör saldırıları

*Şiddet

*Toplum önünde küçük düşmek

*Boğulmak

*Sevdiklerinin ölmesi ya da yaralanması

*Unutulmak

*Gök gürültüsü/şimşek

*Kendi ölümleri

*Yalnız kalmak

*Özgürlüğünü kaybetmek

*Kariyer/makam kaybı

*Korkularla yüzleşmek

KORKUNUN FİZİKSEL SONUÇLARI 

Korku esnasında vücut daha fazla adrenalin salgılamaya başlar ve kaslarınız kasılır. Kalp ritminiz ve nefes alış verişleriniz hızlanır. Kalbiniz sıkışan kaslarınıza daha fazla kan pompalamak için giderek hızlanacaktır, bu hızlanma her zaman olmasa da bazı durumlarda çok kısa bir süre geçici olarak kalbinizin durmasına neden olabilir. Bununla birlikte bazı kişilerde vücuttaki basıncın artması ile ateşinin yükselmesi de görülmektedir. Kimi bireylerde ise avuç içi terler bu durum heyecanlanan insanlarda da görülmektedir. Ani tansiyon düşüklüğü ya da tansiyon yükselmesi de korkunun fiziksel sonuçları arasında yer alıyor. Fanatik taraftar gruplarının kimi maçlarda kalp krizi vakası ile karşılaşması durumu günümüzde de görülmekte.
Korkularımız yerinde ve abartıya kaçmadığı sürece bize faydalı da olabilir. Hayatta daima önlem almak, yanlışlardan kaçınmak için bir parça korku hepimizin ihtiyacıdır.

KORKULARIMIZLA NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ?

*Öncelikle korkularınızı tanımalı ve nedenlerini tespit etmelisiniz.

* Korkularınızı bir kağıda yazarak onların üzerinde düşünmek kendi çözümlerinizi bulmanıza yardımcı olacaktır.

*Örneğin karanlıkta yürümekten korkuyorsanız içinizden şarkı söyleyin, şiir okuyun ya da sayı sayarak kendinizi rahatlatın.

*Korku anlarında ani reaksiyonlar size zarar verecektir, birkaç saniye durup olanları kafanızda toparlamak doğru bir adım atmanıza yardımcı olacaktır.

*Örneğin yükseklik korkunuz var ise kendinizi çok yüksek bir yerde yalnızken hayal edin , daha sonra pencereden aşağı bakarak alıştırmalar yapın.

*Hata yapmaktan korkmayın. Herkesin hatalar yaptığını, en mükemmel diye nitelendirdiğimizi insanların bile yanlışları olduğunu unutmayın.

* Sizi korkutan şeyleri konuşmaktan çekinmeyin. Korkularınızı başkaları ile paylaşmanız bir bakıma onlarla yüzleşmeniz için bir adım olacaktır. Bu sayede belki de çözüm bulmanız kolaylaşacaktır.

*Nefes teknikleri korku anında kendinizi toparlamanıza yardımcı olabilir.

* Sizi mutlu eden şeyleri düşünün ve kendinizi güvende hissettiğiniz yerde olduğunuzu hayal edin , bu sayede korku düzeyinizi bastırmış olacaksınız.

*Korktuğunuz şeyler hakkında bilgi edinin. Bu kafanızda bilmediğiniz için oluşan soru işaretlerini ortadan kaldıracak ve kendinize güveninizi arttıracaktır.

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here