Kore Savaşı ve Şehitler

0
Kore Savaşı ve Şehitler
Kore Savaşı ve Şehitler

 

Kore Savaşı, 1950-1953 yılları arasında, Kuzey Kore ve Güney Kore arasında meydana gelen iç savaştır. Bu Soğuk Savaşın ilk yıllarında meydana gelen bu çatışma, ilk önce ABD ve müttefiklerinin daha sonra da Çin Halk Cumhuriyeti’nin katılmasıyla uluslararası bir boyut kazanmıştır. Kore savaşı sonunda Kore ikiye bölünmüş ve iki ayrı yönetimin birbirine olan düşmanlığı bugünlere kadar devam etmiştir. Savaş, tarafların karşılıklı saldırılarıyla devam etse de birbirine üstünlük kuramamışlardır. Kore Savaşı, 2007’de Kuzey Kore ,Sovyet Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti ve Güney Kore ,ABD ,Birleşmiş Milletler ittifakı arasında imzalanan antlaşmayla yazılı olarak hükmünü bugünlere kadar korumuştur.

 

 

Kore Savaşı Ana Nedeni:

Kore; 1945 yılında Japonya’nın teslimiyetinden sonra, ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki anlaşmazlığın yüzeye çıktığı ilk yerlerden birisi olmuştur. Bu iki süper güç Japonya’dan aldıkları Kore toprakları üzerinde yerli ama kendilerine bağımlı hükümetler kurduktan sonra 1948-1949 yılları arasında askerlerini çekmişlerdir. Böylece Sovyet yanlısı Kuzey Kore ile Amerikan yanlısı Güney Kore kurulmuştur. 38. Enlem sınır bölgesi haline getirilmiştir. Sonraki yıl sınır ihlalleri meydana gelmiş ve ABD, Çin destekli Kuzey Koreyi sınır ihlali yapmaması konusunda uyarmış Kuzey Kore uyarılara uymadığından savaş başlamıştır.

 

 

Kore Savaşında Yer Alan Devletler:

Avustralya, Belçika, Birlesik Amerika, Filipin, Fransa, Habesistan, Hollanda, Ingiltere, Kanada, Lüksembourg, Porteriko, Tayland, Türkiye, Yeni Zelanda, Yunanistan devletleri kara kuvvetleri göndermişlerdir.

Avustralya, Birlesik Amerika, Hollanda, Ingiltere, Kanada, Kolombiya, Tayland, Yeni Zelanda devletleri deniz kuvvetleri göndermişlerdir.

Avustralya, Belçika, Birlesik Amerika, Güney Afrika Birligi, Ingiltere, Kanada, Yunanistan, devletleri hava kuvvetleri göndermişlerdir.

 

Kore Savaşı Sonuçları:

Kore savaşı antlaşmayla sonuçlanmıştır. Kuzey Kore, Çin ile Batı bloğu arasında tampon bölge haline gelmiştir. Kore Savaşı 3 yıl sürmüş ve bu savaşın sonunda 3 milyon insan hayatını kaybetmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kore Savaşına Katılma Nedeni:

Birleşmiş Milletlerin yaptığı çağrı, Türkiye’nin jeopolitik konumu ve içinde bulunduğu durum dikkate alınarak TBMM’nin 30 Haziran 1950 tarihli oturumunda gündeme getirilerek kabul edilmiştir.

 

 

Kore Savaşı’nda Türk Ordusunun Yeri:

Türkler savaşta sadece askeri destek vermekten ziyade Kore de ki sivillere de yardım etmişlerdir. Şanlı Türk Ordusu bu savaşa 259’u subay, 395’i astsubay, 22’si memur, 4414’ü erbaş ve er olmak üzere toplam 5090 personelden oluşan bir tugayla katılmıştır. Savaş sonunda ise 34 subay, 46 astsubay ve 1252 er şehit olmuştur. Ne kadar çok kayıp versekte dünyaya karşı kahramanlığımız ilan edilmiştir.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here