Köprülü Hamdi Bey Kimdir?

0

Köprülü Hamdi Bey Kimdir ?

Hamdi Bey 1888 yılında Makedonya’nın köprülü kasabasında doğmuş ve ilk kez burada dünyaya gözlerini açmıştır. Hamdi Beye Köprülü Hamdi Bey denmesinin de sebebi budur. Babasının adı Kolağası İbrahim Bey’dir. Köprülü Hamdi Bey ise küçük yaşta yetim kalmıştır. Dayısı olan Celalettin Bey tarafından yetiştirilip büyütülen Hamdi Bey ilk okulu köprülü kasabasındaki bir okulda okumuştur. Ortaokulu Üsküp İdadisi’nde okuyup bitirdikten sonra yüksek öğrenim görmek için İstanbul’un yolunu tutan Hamdi Bey Mülkiye Okulu’nda okumaya başladı yani bugünkü deyiş ile Siyasal Bilgiler Fakültesi. Öğrencilik yıllarında çok önemli olaylara tanık olan Hamdi Bey Sultan Abdülhamit’in İstibdat Devri diye adlandırılan devirde yaşamış çevresinden ve yaşadığı dönemden çok fazla etkilenmiştir. Üniversite yıllarında da belki hayatında gördüğü en önemli olaylarından birini yaşayan Hamdi Bey meşrutiyetin yeniden ilanına bizzat şahit olmuştur.

Meşrutiyetin yeniden ilan edildiği bu yıllarda Köprülü Hamdi Bey 21 yaşında genç ve heyecanlı bir üniversite öğrencisidir. Hamdi Bey 24 yaşında üniversite öğrenimini bitirmiştir. Mezun olmasının ardından Yedek Subaylık okuluna girdi ve buradan 1911 yılında ast teğmen olarak diploma aldı. Hamdi Bey memur olarak işe başladı ve ilk kez Kosova da Maiyyet memuru olarak göreve başladı. 1912 yılında başlayan Balkan savaşlarının başlamasına kadar bu görevde bulunan Hamdi Bey bu savaşın başlaması ile memurluk görevini bırakarak bu savaş bitene dek yedek subay olarak askerlik görevinde bulunmuştur. Arkadaşları ondan şiir yazmayı ve kitap okumayı seven sakin bir kişilik olarak tanımlarken bu savaştan sonra onu Çetin bir savaşçı ve kavga adamı olarak tanımlamaya başlamıştır.

Köprülü Hamdi Bey Edirne düşmandan geri alındıktan sonra Edirne Polis Müdürlüğü İdari Bölüm Başkanlığına getirilmiştir. Burada bir kaç ay görev yaptıktan sonra Demir Köy İlçesi kaymakamlığına atanmış ve burada görev yapmaya başlamıştır. 1914 yılında kaymakamlık görevinde olan Hamdi Bey bu yıl da çıkmış olan Birinci Dünya Savaşına bulunmakta olduğu görev nedeni ile katılmamıştır. Bulunduğu ilçede kaymakamlık görevini başarılı bir şekilde yürüten Hamdi Bey 11915 yılında Malkara Kaymakamlığına atanmış ve burada görevine devam etmiştir. Ardından 1916 yılında Keşan kaymakamlığına atanmış ve burada 5 ay kadar görev yapmıştır. Daha sonra Balıkesir şehrinin Sındırgı ilçesi kaymakamlığına atanmış oradan da 1917 yılında Edremit kaymakamlığına atanmıştır. Köprülü Hamdi Bey iki yıl da burada kaymakamlık yaptıktan sonra 9 Nisan 1919 tarihinde Damat Ferit tarafından görevine son verilmiştir.

O zamanlar düşman işgali altında olan yurduna artık sivil olarak hizmet etmeye devam eden Hamdi bey o zamanlar da özellikle silah ve cephanelik konusunda sıkıntı çeken Türk ordusu bu çözümü düşmana ait olan akbaş cephaneliğini basarak buradaki silahları Anadolu’nun içlerine taşımakta bulmuştur ve bu baskını yönetmek için Köprülü Hamit Bey seçilmiştir. Bu baskının başına geçen köprülü 30 kadar arkadaşı ile birlikte cephaneliği basmış ve silahları başarılı bir şekilde Anadolu’ya taşımayı başarmıştır.

Bu operasyonda muzaffer olan Hamdi bey yolda yeniceye giderken Anzavur Ahmet ve Gavur İmam’ın adamları tarafından şehit edilmiştir.

Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here