Konstantinopolis’in Sevgilisi AYASOFYA

0
41
440 yılında Hristiyan tarihçi Skolastik Sokrates tarafından yazılan tarihe göre; Ayasofya kilisesi, ilk defa Konstantin’ in oğlu Konstantius tarafından 15 Şubat 360 yılında ahşap ağırlıklı yapıldı.

“Seni Yendim Süleyman ”

440 yılında Hristiyan tarihçi Skolastik Sokrates tarafından yazılan tarihe göre; Ayasofya kilisesi, ilk defa Konstantin’ in oğlu Konstantius tarafından 15 Şubat 360 yılında ahşap ağırlıklı yapıldı. Temeller atılırken 230 yılında yapılmış Artemis tapınağının kalıntıları mevcuttu. İlk adı Megale Eklesia (Büyük Kilise) idi. Çünkü o yıla kadar İstanbul’ da yapılmış en büyük kilise idi.

 İlk kiliseyi yapan imparator yasaklanmış bir öğreti olan Ariusçu idi. Tamamlanmadan 19 gün önce 72 piskoposun huzurunda Ariusçu olan Eudoksius, İstanbul Patriği olarak seçildi ve halkın huzurunda “Oğulun (İsa), Babaya ikincil ve bağımlı (eusebes) olarak, İsa’ nın Baba ile aynı olmadığını” ilan ederek, Ariusçu mabed olarak Ayasofya’ yı kutsadı.  Günümüz inancı ile aradaki fark çok büyüktü, İsa’ yı beşer olarak kabul ediyor ve Tanrısallığını reddediyordu. Kilise uzun dönem ayakta kalamadı, ahşap yapısından dolayı 10 Ekim 404 yılında çıkan yangında tamamen yandı.

Aforoz edilmiş Ariusçu  İmparator tarafından yapıldı denmesin diye, sonra gelen tarihçilerden 813 yılında Bizans Tarihi yazan Teofanes öyküyü değiştirerek, ilk taşın aslında Konstantin tarafından konulduğunu ileri sürerek, onuru kurtarmaya çalışmıştı. Bu aklamayı devam ettiren çok sayıda tarihçi aynı öyküyü birbirine aktararak yazdılar. Fakat 13. yy’ da tarihçi F. Haklin tarafından yazılan Konstantin’in Hayatı kitabı, aklama yapan tarihçileri yalanlıyordu. Günümüzde bu öykülerin uydurma olduğu artık kabul edilmektedir.

Tarihler 426’yı gösterince Justinyen tarafından tekrar yapılmaya başlandı. Justinyen dillere destan bir yapı kurmak istiyordu. Onun için hiç masraftan kaçınmadan her türlü imkanı vererek bu mükemmel yapıyı ortaya çıkardı. Ayasofya tamamlanınca içeri giren Justinyen zenginliği dillere destan olan Hz Süleyman’ı kast ederek “ Seni yendim Süleyman” diye haykırır. Ayasofya yapıldığı zaman oraya gelen seyyahlar bunu insan işi olmadığına bunun bir insanın yapamayacağına, böyle bir şeyin cinler aracılığıyla yapılacağını dile getirmişlerdir. Ayasofya’yı anlatmaya kelimeler yetmez şüphesiz bu yapıyı insanlığa kazandıran hükümdarlara sonsuz şükranlarımızı borç biliriz.

[poll id=”2″]

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here