Komutan Bilinçaltı Asker Bilinç’tir..

0
9

Bilinçaltını kısaca örnekleyerek tanımlamak gerekirse; bir buzdağını düşünün.

Üst kısmı bilinçli zihin, görünmeyen kısmı ise bilinçaltıdır.

Bilinçaltında olanlar görünen üst kısım olan bilinçli zihne çıkarıldığı zaman da bilinç gelişmektedir.

Hayatımızı yaşamımızı ilişkilerimizi tarihimizi bile bilinçaltı etkiliyor… Dikkat ettiyseniz aklınızdan geçen birşeyi başkasının yaptığını görürsünüz buda  varolan bilinçaltı bir ağının varlığını gösterir.. Zihnimizin bu derindeki kısmı aynı zamanda sezgilerimiz, tutumlarımız, kendimiz hakkındaki düşüncelerimiz ve alışkanlıklarımızdan da sorumludur. Otomatik pilot gibi çalışır. Bilinçaltı, bilinçli zihnin aksine sorgulamaz, eleştirmez, telkinleri veya imgelem yoluyla hayal ettiğini kolayca kabul eder. Aslında bilinçaltının temel görevi bizi hayatta tutmak ve mutlu etmektir. O yüzden ne hayal ediyorsanız olmuş gibi hayal edin tadın hissedin yaşayın..Bilinçaltı onu mutlaka gerçek kılacaktır.. 🙂 Yani komutan bilinçaltı, bilinç askerdir..

Korkularımız beynimize yerleşmiş trojan ve virüs programları gibidir.. Korkularımızla doğmadık yeni doğmuş bebeklerin herhangi bir şeyden korktuklarını gördünüz mü yada utandıklarını…?  Korku ve utanma gibi duygular daha sonra öğrendiğimiz şeylerdir. Bu yüzden kültürden kültüre utanılan şeyler değişir…
Pek çok insanın günlük hayatta başkalarına veya kendisine kendini anlatırken kullandığı sıfatlar bir çeşit insanın kapasitesini düşüren inançları vardır..İşte onlardan bazıları:

Ben beceriksizin tekiyim

Matematiğim iyi değildir

Hafızam pek iyi değildir

İsimleri aklımda tutamam

Benden bir şey olmaz

Kendime hakim olamıyorum

Çok sinirliyim

Korkuyorum

Ve bunlar gibi daha nice durumları gerçekten bu cümlelerde tarif edildiği gibi söylesek ne olurdu…?  Kendi kendinize bir deneyin kendimi çok kötü hissediyorum deyin ve vücudunuzun aldığı şekle dikkat edin, boynunuz hafifçe öne doğru eğilecek, göğüs kafesiniz içine doğru çökecek belki karın boşluğunuzda hafif bulantılar hissedeceksiniz çünkü bilinçaltınız mesajı aldı ve emri uyguluyor.. Bir de tersini deneyin kendi kendinize harika olduğunuzu,çok sağlıklı olduğunuzu ve kendinizi harika hissettiğinizi söyleyin vücudunuz tam tersi bir hal alcak, boynunuz dikleşecek, göğüs kafesiniz dışa doğru açılacak, yüzünüze güzel bir ifade yayılacak ..Yani sözcükler arayıcılığıyla zihin ve bilinçaltı etkilenir, herşey bir bütündür..

Sizlere çok etkilendiğim bir kitaptan bahsetmek isterim..Yazar: Joseph Murphy  kitabı ise Bilinçaltının Gücü ..Bu kitabı okumanızı isterim..İçinde yaşanılan olaylara karşı bir zihin çalışmasıyla nasıl çözüldüğünü göreceksiniz..Etkilendiğim bir kitaptır.. Sizlerinde merakı varsa çözülemeyen problerinizi bu kitapla çözme imkanına sahipsiniz..

Yani herşeyin başı kendimiziz..Biz neysek o oluyoruz aslında..Zorlanıyoruz bazen kalıplaşmış fikirlerimizle mücadele ederken ama yorulsakta uğraşırsak kararlıysak yol alabiliriz..

Herkesin gitmesi gereken bir yolu vardır..Bulmanız ve keşfetmeniz dileğiyle..

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here