Kolonizasyonda Bazı Konuklar

0
12

Diğer Dünyaları Kolonize Etmeye mi, Kalmaya mı Yoksa Yerleşmeye mi Çalışalım?

NASA, yakındaki dış gezegenler ve güneş sistemimizin dışındaki gezegenler hakkında inanılmaz keşifler yapmaya devam ediyor.

Peki o gezegenlere başarılı insanlı misyonlar yaparsak? Ya o gezegenlerin herhangi birinde hayat varsa ve iletişim kurabilirsek? Bu sorular, gökbilimcileri ve bilimkurgu meraklılarını sayısız yıllar boyunca benzer şekilde yönlendirdi. Ve Mars’a insanlı misyonların planlanması ve dünya dışı yaşam arayışı devam ettikçe, bu sorular her zamankinden daha alakalı hale gelir.

Ancak, uzay araştırmasıyla üretilen heyecanı bir kenara bırakarak, yalnızca elimizden geldiğince değil aynı zamanda da yapmamız gerekirse sormak önemlidir. Beğenilen bilimkurgu yazarı Kim Stanley Robinson’a göre, insanları yakın çevrem dışı gezegenlere göndermek korkunç bir fikir olacaktır. Düşüncelerini nasıl bulacağının en iyi yolunu görüşmek üzere Robinson, 2015 romanında “Aurora” nın içinde kendisini ifade etti. Robinson, bu kitaptaki bir kapsül tipi insan toplumunu, sürdürmek için inşa edilmiş büyük bir gemide yakınlardaki bir yıldıza götüren bir yolculuğa çıkardığını hayal ediyor. insan, bitki ve hayvanlarla yüzyıllardır yaşamını sürdürüyor.

Robinson’un kitabı teknik olarak bilim kurgusu iken, gerçeğe çok uzak olmayan bir şeydi. Darpa, kitabın yazıldığı sırada Aurora’nın gemisine benzer bir gemi benzeri gemi inşaatı finanse etti. Ancak Darpa’nın isteklerini güçlendirmek yerine, Robinson’un hikayesi, uzay yolculuğuyla birlikte potansiyel olarak ortaya çıkabilecek ve birbirlerine karışabilecek konuları vurguladı. Ve anlatıları gösterildiği gibi Robinson, bu sorunların insanlar için aşılması çok büyük olacağına inanıyor.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here