Kök Hücre: Tedavide İnsanlara Geçiş

0
13

Kök Hücreler Farelere Hareketlilik ve Duyusal Algıyı Geri Kazandırdı.

 

Farelerde Omurga Onarımı

 

Omurga onarımında kaydedilen ilerlemeler, bizi kopmuş bir omuriliğin tedavi edilebilir bir duruma getirdiği bir geleceğe götürebilir. Bildirildiğine göre Technion Teknoloji Enstitüsü‘nden ve Tel Aviv Üniversitesi‘nden araştırmacılar ekibi felç olmuş farelerin tekrar yürümelerini sağladı. Grup, hayvanların omurgalarını onarmak için öncü bir cerrahi prosedür kullandı.

 

Frontiers in Neuroscience‘de yayınlanan bu tıbbi başarı, yetişkin bir insanın ağzından alınan kök hücreleri, sünger benzeri bir iskele üzerine yerleştirerek gerçekleştirildi. Bu farelerde omurilik hasarının bulunduğu yere eklendi, boşluğu kapattı ve talimatların beyinden vücudun geri kalanına geçmesine izin verdi.

 

İki veya üç hafta sonra, bu tedaviyi alan 12 fareden beşi (42%) yürümeye başlayabildiler ve görünüşe göre neredeyse yaralı olmayan bir hayvan gibi dolaşıyorlardı. Hareketliliğin yanı sıra bu durum farelerde duyusal algıya kavuşan belirtileri de gösterdi. Omurilik diğer yedide bir dereceye kadar yeniden oluştu ancak tam düzelme için yeterli değildi.

 

Yaralanma gerçekleştikten kısa bir süre sonra gerçekleştirildiğinden bu işlemin başarılı olmasının bir nedeni de budur. Ameliyat gerçekleşmeden önce daha uzun süre beklersek, omuriliğin hasar gören kısmının atrofiye uğrayacağı için aynı sonuca sahip olmayabilir.

 

Tedavide Farelerden İnsana Geçiş

 

Bu çalışma,  Omurga Yaralanması Vakfı tarafından, bilim insanlarını insanlar için etkili bir tedaviye götürmesine yönelik umutlarla görevlendirildi. Omurilik yaralanmaları binlerce kişiyi etkilemekte ve yılda yaklaşık 17.000 ABD vakası kaydedilmektedir.

 

Araştırmacılar, bir gün bu insanlar tarafından insanlara yardım edilebileceğini düşünüyorlar. Tel Aviv Üniversitesi‘nden ekibi yöneten Daniel Offen, Business Insider‘a gelecekte bir noktada spinal lezyonla gelen hastalara acil tedavi sağlamak için hastanelerde donmuş kök hücre stokları bulundurulabileceğini önermişti. Bununla birlikte, bunun gerçek olabilmesi için uzun bir yol var.

 

Bugüne kadar, hiç kimse bir insanda başarılı bir omurga tamiri yapamadı. Bununla birlikte, diğer hayvanlardaki omurilik yaralanmalarına yönelik girişimlerde çeşitli başarılar yaşanmaktadır.

 

2016’da araştırmacılar, omurga yaralanmaları geçiren farelere motor kontrolü sağlamak için atılım prosedürünün ayrıntılarını açıkladılar. Bu çaba, duyusal fonksiyonu yeniden sağlamak için grafeni polimerik etilen glikol ile birleştirdi.

 

Başka bir ekip felç olan maymunların tekrar yürümelerini başardı. Bu proje, bacaklar işlevini yerine getirmek için elektrotlar, vericiler ve alıcılar sistemi kullandı. Fakat yine de, böyle bir tedavinin insanlar için uygulanabilir olmasının on yıllar süreceği düşünülmektedir.

 

Bir insan omurgasının onarılması söz konusu olduğunda hala cevaplanacak daha çok soru var. Bununla birlikte, keşfedilen tedavilerin çokluğu ve verimli sonuçları, geleceğe yönelik bir miktar umut sunmalıdır.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here