Kleopatra’yı Efsane Yapan Sebepler

0
77
Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesidir Kleopatra. Tarihte gelen yedinci Kleopatra olmasına rağmen kendinden öncekileri unutturacak denli efsane olmuştur.

Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesidir Kleopatra. Tarihte gelen yedinci Kleopatra olmasına rağmen kendinden öncekileri unutturacak denli efsane olmuştur.

? Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesidir Kleopatra. Tarihte gelen yedinci Kleopatra olmasına rağmen kendinden öncekileri unutturacak denli efsane olmuştur.

? Kleopatra deyince aklımıza dünyanın en güzel kadını geliyor değil mi? Aslında tarihe göre Kleopatra öyle çok güzel bir kadın değil. Hatta çirkin bile sayılır. Peki Kleopatra adını bu denli duyuracak kadar nasıl efsane oldu? Kleopatra güzel olmasa da çok zeki bir kadındı. Onu efsane yapan en önemli özelliği dokuz dil bilmesi ve stratejik zekasıdır.

? Kleopatra, babası öldükten sonra 18 yaşında tahta geçti. Geleneklerine göre erkek kardeşiyle evlendi fakat hain kardeşi onu tahttan uzaklaştırarak, sürgüne gönderdi. Kleopatra’nın dönüşü ise mükemmel olacaktı.

Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesidir Kleopatra. Tarihte gelen yedinci Kleopatra olmasına rağmen kendinden öncekileri unutturacak denli efsane olmuştur.

? Hakkındaki ünlü efsanelerden biri, Roma imparatoru Sezar’a, bir halının içinde saraya girip, ona kendisini sunarak aşık etmesidir. Tabii Sezar halıdan anadan doğma bir kadının çıktığını görünce çok etkilenmiş. Hatta öyle etkilenmiş ki Kleopatra ile Mısır’a gitmiştir.

? Sezar ile Mısır’a dönen Kleopatra’nın kardeşi aynı zamanda kocası olan şahıs gizemli bir şekilde Nil Nehri’nde kaybolmuştur.

? Mısır tahtı artık onundur. O sırada Sezar’dan oğlu Sezarion olur. Oğlunu da alıp Roma’ya gider. En büyük hayali iki imparatorluğu da birleştirip, İskender gibi dünyayı feth etmektir. Sezar ölmeseydi belki de bu hayaline kavuşacaktı.

 Mısır tahtı artık onundur. O sırada Sezar’dan oğlu Sezarion olur. Oğlunu da alıp Roma’ya gider. En büyük hayali iki imparatorluğu da birleştirip, İskender gibi dünyayı feth etmektir. Sezar ölmeseydi belki de bu hayaline kavuşacaktı.

? Sezar ölünce taht Octavian ve Marcus Antonius arasında ikiye ayrılır. Tabii Kleopatra’da ortada kalmıştır. Antonius’u kendisine deli gibi aşık eder. Ondan da iki kızı olur ve birlikte Tarsus’da yaşayarak Octavian’la Aktium Savaşı’na girerler.

? Hayatındaki her şey gibi ölümü de efsane olmuştur bu kadının. Savaşı kaybedince kaçmak zorunda kalan Kleopatra, öldürüleceğine kendi ölümünü kendi elleriyle gerçekleştirir. Kendisini bir yılanın sokmasını sağlayarak intihar eder.

Hayatındaki her şey gibi ölümü de efsane olmuştur bu kadının. Savaşı kaybedince kaçmak zorunda kalan Kleopatra, öldürüleceğine kendi ölümünü kendi elleriyle gerçekleştirir. Kendisini bir yılanın sokmasını sağlayarak intihar eder.

? Her ne kadar tarih kaynaklarında çirkin bir kadın olarak tasvir edilse de Kleopatra tarihin en güçlü kadını olarak betimleniyor.

? Sezar bu güçlü kadının altından bir heykelini Roma’nın meydanına dikmiştir.

? Yapılan son araştırmalara göre Kleopatra aslında zehir içmiştir. E koca yılanı yanında mı taşıyacaktı?

? Hakkındaki en ünlü efsanelerden biri de Marmaris’teki Kleopatra plajıdır. Efsaneye göre Kleopatra ve Antonius burada yüzmüşler. Plajın kumları da özel olarak Mısır’dan getirtilmiş. Bu plajdaki altın kum sadece Mısır’da bulunmakta.

Hakkındaki en ünlü efsanelerden biri de Marmaris’teki Kleopatra plajıdır. Efsaneye göre Kleopatra ve Antonius burada yüzmüşler. Plajın kumları da özel olarak Mısır’dan getirtilmiş. Bu plajdaki altın kum sadece Mısır’da bulunmakta.

? Kleopatra’nın hayatı 1963 yılında Kleopatra adıyla çekildi. Efsane kraliçeyi efsane oyuncu Elizabeth Taylor canlandırdı ve hafızamıza yıllarca güzelliği ile kazındı, kaldı.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here