KKTC’nin İlk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş

0

KKTC’nin İlk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş

Rauf Denktaş Kimdir?
27 Ocak 1924 tarihinde doğmuştur. Kıbrıs’ın Baf bölgesinde doğan Rauf Denktaş 1,5 yaşındayken annesini kaybetti. Babası Raif Bey hakim olarak görev yapmıştır. Rauf Denktaş anneannesi ve babaannesi tarafından büyütülmüştür. 1930 yılında da eğitim için İstanbul’a gönderildi. Lise eğitimine yatılı olarak Fevzi Ati Lisesi’nde devam etti. Ortaokuldan sonra Kıbrıs’a tekrar döndü ve liseyi burada bitirdi. 2. Dünya Savaşından sonra hukuk eğitimi almak için İngiltere’ye gitti. Mezun olduktan sonra avukatlığa başladı. Daha sonra ise savcılığa yükseldi. Siyasete atılmadan önce yazarlık yapmıştır. Yabancı dili de vardır ve dil tecrübesi ile çevirmenlik yapmıştır. Tercümanlık, çevirmenlik ve yazarlıkla para kazanmıştır.

Rauf Denktaş’ın Yaşamı

Rauf Denktaş’ın sosyal yaşamından bahsedecek olursak;
Siyasi hayatı yanı sıra, aynı zamanda yazar kimliğiyle de önemli bir şahsiyet olmuştur. 1985’in son aylarından bugüne, Yeni Asya Yayınları arasında çıkan kitapları bulunuyor. Yazarlıkta da ön plana çıkan bir siyaset adamıydı. Ayrıca Denktaş, çok meraklı bir fotoğrafçıydı. Fotoğraf çekmeyi seviyordu, ilgi alanlarından biriydi. Fotoğraf makinasını elinden düşürmezdi. Rauf Denktaş, Yeniçağ Gazetesi’nde yazılar yazmıştı ve ART televizyon kanalında Pazartesi günleri Denktaş’ın Gündemi adlı izlenceyi seyircilerine sunmaktaydı.

Rauf Denktaş’ın pek çok eseri bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

Eserleri
1941 de Saadet Sırları
1944 de Ateşsiz Cehennem
1953 de Criminal Cases
1965 de 12’ye 5 Kala
1972 de Akritas Planı
1972 de A Short Discourse of Cyprus
1973 de The Cyprus Problem
1981 de Cyprus Triangle
1981 de Gençlerle Başbaşa
1986 da Kur’ân’dan İlhamlar
1988 de Gençlere Öğütler
İmtihan Dünyası
Yarınlar İçin
Kıbrıs Girit Olmasın

adlı eserlerini yazmıştır.

1949 yılında Aydın Hanım ile evlendi. Raif, Münir, Serdar adlarında 3 erkek; Ender ve Dilek adlarında 2 kız çocuğu babasıdır. Oğlu Raifi trafik kazasında, Müniri bademcik ameliyatında, Dilek’i de 2.5 yaşında iken nadir görülen bir hastalık sebebiyle kaybetmiştir. Oğullarından biri olan Serdar Denktaş siyasi hayatını Demokrat Parti liderliği ile devam ettiriyor.

Rauf Denktaş’ın Siyasi Kariyeri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kurucusudur aynı zamanda da ilk Cumhurbaşkanıdır. Tarihe damgasını vurmuş bir lider, siyaset adamıdır. KKTC için özel bir yere sahiptir. Çok yönlü bir adamdır. Yazar, avukat, savcı, çevirmen daha pek çok meslekte adını duyurmuş önemli bir siyasetçi olmuştur. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin anayasa hazırlığında da etkili olmuştur. Bir süre Cumhurbaşkanlığı ve devlet başkanlığı yapmıştır. 2005 yılında ise siyasetten ayrılma kararı almıştır.
Rauf Denktaş 1976’da yapılan ilk genel seçimlerde devlet başkanlığına seçildi. 1981’de ikinci kez devlet başkanı oldu. 15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanından sonra tekrar cumhurbaşkanlığına seçildi. 22 Nisan 1990’da yapılan erken seçimde ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi. 1995’teki seçimlerde de cumhurbaşkanı seçildi. 17 Nisan 2005’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rauf Denktaş aday olmadı ve 24 Nisan’da görevini Mehmet Ali Talat’a devretti.
Cumhurbaşkanlığını bıraktıktan sonrada KKTC ve Türkiye için gayretlerini sürdürdü. AKP hükümetinin Kıbrıs siyasetine karşı çıktı. Türkiye başına sarılmak istenen Ermeni Soykırımı yalanını çeşitli fikirdeki Türk siyasetçilerin oluşturduğu Talat Paşa Komitesi’nde yer aldı. Komitenin Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki faaliyetlerine katıldı.

 

Rauf Denktaş Ölümü

8 Ocak gecesi ishale bağlı su kaybı teşhisi ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılmıştır. Tedavisi kötüye gitmiş ve tedavi gördüğü hastanede 13 Ocak 2012’de 88 yaşında vefat etmiştir.
Denktaş’ın naaşı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan Selimiye Camisi’ne götürüldü. Törene Abdullah Gül, TBMM Başkanı Çiçek, Erdoğan, bakanlar, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Bahçeli, İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu da katıldı. Törende, Azerbaycan, Katar, Afganistan, Pakistan, Bulgaristan, Batı Trakya, Kırım, Makedonya ve Kosova’dan da konuklar vardı.
Tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi’nde Cuma gecesi vefat etmiştir ve KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı olarak 30 yılı aşkın süreyle görev yaptığı Cumhurbaşkanlığı’ndan son kez uğurlandı.
Vefat ettiği YDÜ Hastanesi’ndeki törenin ardından KKTC Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na nakledilmiştir. Naaşı için, Türkiye’den gelen üst düzey konukların da katılımı ile ikinci kez devlet töreni düzenlendi.
Varlığıyla ve son nefesine kadar sürdürdüğü destansı mücadelesi ile Kıbrıs’ta Türklüğün inanılmaz cengaverlerinden biri oldu. Kelimenin tam anlamıyla kendini Milli Kıbrıs davasına adayıp ve bu dava uğruna kendini tüketen ender bir insandır. Bayrağı her adımda daha da yükseklere taşıyarak Bağımsız KKTC’yi ilan etmiştir. Bağımsızlık ile taçlandırmıştır. Tabi ki bu mücadele hiç kolay olmamıştır. Fakat Rauf Denktaş üstesinden gelmiştir

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here