Kız Erkek Farketmez Eşit Davranalım

0
Kız erkek farklılıkları
Kız veya erkek bebekleri hepside çok tatlılar..

 

Kızlar ve erkekler ayrıdır..
Kız ve Erkek bebek faklılıkları

Günümüzde kızın mı oldu başka mutluluk erkek bebeğe sahip oldun mu başka mutluluktur. Her ne kadar sağlıklı olsunlar dense de ağırlık olarak cinsiyetçi bir yaklaşım her zaman vardır. Doğuda  mesela erkek bebeğim olsun diye kadınlarının üstlerine kuma almaya kadar gitmiştir. Yada bir kızı olan bir çiftin bir erkek bebeğe özlemi her zaman olur..Kısaca nerede nasıl yaşarsanız yaşayın sizde o an ne eksikse onu istersiniz. İstekler bitmez ki …

Eskiler kızın oldu mu ev işine yardımcı olur mutfakta bana yardım eder, ilerde de bana bakar duygusu hakimdir. Tabii yaşanılan kültürden kültüre bu kavramlar değişse de  ana babaya bakma durumları kişiden kişiye aileden aileye farklılık gösterir diyebiliriz. Kimi kız çocuğu eğitimi için bazende evlilik yaparak ailesinden uzaklaşmak zorunda kalabilir bu durum erkekler içinde geçerlidir. Anne baba 4 çocuğuna bakabilirken gün geliyor 4 çocuk bir anneye babaya bakamadığı gün oluyor. Yaşlı  anne babayı huzur evlerine atan çocuklar olsa da günümüzde  bu en çok tabii batıda çok görülür, doğuda çocuk anneye babaya bakar ihtiyacını sorar karşılar.

Yaşadığımız coğrafi konumda şekillenir filiz açarız. Bir yabancının anne babasını çok düşünmezken biz Türkler öyle değilizdir. Anne baba olduktan sonra ömrünün sonuna kadar o çocuğun sorumluluğunu taşır, bırakmaz ilgilenir ve severiz. Günümüzde erkek çocuk mu kız çocuk mu daha hayırlıdır diye tartışma konuları olur, sonucunda hem kız hem erkek kazanır. Şartlar ve durumlara göre ya kız ilgilenir yada erkek, ikisi arasında fark düşünmek yanıltıcı durumlar doğurabilir..Tabii burada bir annenin kız çocuğunda yetiştirdiği özeni erkek çocuğunda da gösterse arada bir fark vardır denilmez belki ama erkek çocukları her zaman biraz farklı büyütülerek kız gibi düşünmez ve yapamaz. Anne çocuğa küçükken yemek yapmayı temizlik işlerine ufaktan da olsa katsa mesela kendi odasını temizlemesini istese çocuklar üzerine verilen sorumluluğu yerine getirmeyi öğrenerek öğrenmiş olurlar.  Yani kız ve erkek çocuklarını bir ayrım yapılmadan büyütülmeli, kız çocuk susadığında mutfağa gidip suyunu içiyorsa erkek çocuğa ayağına su getirilmemeli mesela..Ya da sen erkeksin girme ev işlerine ne anlarsın da denilmemeli, kız çocuğunu da elinin hamuruyla bu işlere girme denmemeli. Cinsyetçi yaklaşımla büyütülen erkek çocuklar ilerde de anne babaya bakma konusunda kız çocuklarının üstüne atma olayları ondan yaşanıyor diyebiliriz..

Her ne olursa olsun kız veya erkek çocuk ikisi de iyidir, hayırlıdır, fakat cinsiyetçi yaklaşımla çocuklarımızı büyütmeyelim, anamızdan öyle gördük babamızdan öyle gördük diyerek de çocuk büyütülemeyeceği için dikkatli  gözlemlerle çocuk yetiştirilmelidir.

Kısa bir hikaye ;

Bir kız evlenir ve çocuğu olur. Kız sonra iş hayatına girme zamanı gelince çocuğunu annesine babasına vererek bakmasını ister, fakat baba çok güzel cevap verir.

– Çocuğuna ben bakarsam 100 yıl geriye gidebilir, sen bakarsan 100 yıl ilerde yaşar. Sen bilirsin kızım…

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here