KIYAMET-İ SUĞRA 1509 İSTANBUL DEPREMİ

1
26

Fetihten tam 56 yıl sonra İstanbul’da Marmara Denizi Adalar yakınlarında, Osmanlı kaynaklarına “Kıyamet-i Suğra” diye isimlendirilen bir deprem meydana gelmiştir.

14 Eylül 1509 Sultan II. Bayezıd döneminde, yerin şiddetli bir şekilde sarsılmasıyla İstanbul’un fethinden tam 56 yıl sonra meydana gelen eşi görülmemiş bu kıyamet Payitahtı yerle bir eder.Tarihçilere göre sarsıntı gece 13/14 Eylül Perşembe/Cuma başlamıştır.Rivayetlere göre 30 yahut 45 gün sürmüştür.Bir rivayete göre ise Sultan II. Bayezıd; İstanbul’un çeşitli semtlerinde dört yüz kuyu kazdırmış ve yine buna göre sarsıntıların önü alınmıştır.

Bu küçük kıyamette; beş bin kadar insan yok olmuş, 109 camii ve mescitle 1070 veya 1300 ev temelinden yıkılmış ve İstanbul surlarıyla Topkapı Sarayı’nın bir çok yeri harab olmuştur. İstanbul ahalisi yaklaşık 45 gün bahçeler ve açık yerlerde yatmıştır. Hatta Padişah için sarayın bahçesine “çatma odalar” kurulmuştur. Bu felaket sebebiyle bir çok aile fertlerinin birbirini kaybettikleri rivayet edilir. Depremde 160.000 nüfusa ve 35.000 yerleşim birimine sahip olan İstanbul’da, aralarında Osmanlı hanedanından bazı kişilerin de bulunduğu 13000 kişi ölmüş, 1070 ev tamamen yıkılmıştır.

Ve deprem çok büyük bir alanı içine almış ve o kadar çok etkili olmuşdur ki; Şehrin Surları, Edirnekapı, Silivrikapı, Yedikule, İshak Paşa Kapısı, Topkapı Sarayı, Fatih Camii, Anadolu Hisarı, Yoros Kalesi, Boğaziçi, Heybeliada, Burgazada, Silivri, Rumeli Hisarı, Kızkulesi, Haliç, Galata ve Pera ağır hasar görmüştür. Birçok kervansaray, hamam, mescid yıkılmıştır.

Kıyamet-i Suğra“nın tamamen dinmesinin ardında İstanbul’da imar çalışmaları başlatılarak yıkılan evler yeniden yapılmıştır. Halktan deprem vergisi alınıp zarar gören hasarlı yapılar tamir edilmiştir.


 

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here