Kıvırcık Ali Aslında Kim ?

0
Kıvırcık Ali
Kıvırcık Ali

KIVIRCIK ALİ

Bugün kendisini tanımayan var mı bilmiyorum. Belki hala şarkılarını türkülerini dinleyip mırıldanıyorsunuz, belki de sadece aracınızın torpido gözünde bir iki adet kasetini bulunduruyorsunuz. Halk arasında ‘Kıvırcık Ali’ olarak bilinen Ali Özütemiz, 11 Ekim 1968‘de Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Erenli köyünde dünyaya geldi. Aşık Ali adlı bir halk ozanının oğlu olan Kıvırcık Ali, ismini doğumundan 37 gün önce hayatını kaybeden babasından almıştır.

İlkokul yıllarına geldiğinde babasının sazını çalmaya başladı ve ilkokulu bitirdikten sonra ailesinin maddi sıkıntıları nedeniyle okuyamadı. Çünkü kendisinden büyük 8 kardeşi daha vardı ve babası hayatta değildi. Kıvırcık Ali bu sıkıntıların içerisinde kendisini tamamen müziğe ve türküye verdi. Mahzuni Şerif, Arif Sağ, Musa Eroğlu, Abdullah Papur gibi dönemin büyük ses sanatçılarını dinleyerek büyüdü ve onları örnek aldı. 15 yaşına geldiğinde İstanbul’a giderek saz evi ve konfeksiyon atölyesinde çalışmaya başladı. Saz onun her şeyiydi, tutkunu olduğu bir sanatı yaşam tarzı haline getirmek için o yaşında yollara koyulmuştu. Burada katılmış olduğu bir ses yarışmasında aşıklama dalında birinci oldu. Atölye dışında solfej dersleri alıyor ve düğün, gazino gibi mekanlarda şarkıcılık yapıyordu. Saçlarının uzun ve kıvırcık olduğu bu zamanlarda ‘Kıvırcık Ali‘ lakabını almış oldu. Ben kendisini sadece ismen tanıyordum ve bir gün kendisini saçsız olarak görünce büyük bir hayrete düşmüştüm. O şaşkınlık anımı hala dün gibi hatırlarım.

 

İlk profesyonel stüdyo çalışmasına 1992 yılında Aşık Nuri Yücel’in Hapishane Ranzaları 2 isimli albümünde bağlama çalarak gerçekleştirdi. 1994-1998 yılları arasında yaptığı çalışmalar piyasaya sürülmedi fakat bu süre zarfında birçok sanatçının albümünde sanat yönetmenliği yaptı. 1995 yılında ise iki arkadaşı ile birlikte Grup Turnalar‘ı kurdular ve iki albüm çıkardılar. 1999‘da ilk solo albümü olan ‘Gül tükendi, ben tükendim‘ i hazırladı ve albüm aynı yıl piyasaya sürüldü. Türkiye ve Almanya’da çok sayıda konser vermesinin yanında televizyon programlarında da yer aldı.

 

VEFATI

Hiç görmediği babasının izinden giderek ozanlık geleneğini sürdüren, Anadolu türkülerini kendi tarzı ve yorumuyla seslendirerek yaşatan Kıvırcık Ali’nin ünü deniz aşırı ülkelere kadar ulaşmıştı. Ancak iki çocuk babası bu güzel adam, 11 Ocak 2011 tarihinde kendi aracı ile geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. 7’den 70’e herkesin gönlünde taht kurarak bizlere veda eden Kıvırcık Ali’yi saygıyla anıyoruz.

  

Enes Aydos
Follow me

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here