Kitap

0
14
Kiatp

Bir Kitaba Aşık Olmak

 Kalemimin ettiği bir iki kelam dokunsun yüreğine. Dudakların zihninle birlikte çalışıp okuyorken bu satırları, her bir kelime de kendini kaybedip her cümle başında tekrar bulman dileğiyle.

   Bir kütüphanenin tozlu raflarından indirilmiş kahverengi kapaklı bir kitapta buldum seni. Deri kaplaması avuçlarımı gıdıklarken bir satır daha okumak için yanıp tutuştum her seferinde. Yastığımın altına saklardım bazı gecelerde. Ve bilirdim, sen oradayken depremlerin sarsmayacağını ruhumun en derinlerini. Bazen hiç okumaz elime alır ya da saatlerce sarılırdım sana. Sayfalarından gelen eski kitap kokusu mest ederdi beni. Her seferinde, yeniden seviyordum seni.

   Yağmurlu günlerde; ince bir kazak geçirip rastgele üstüme, pencere pervazına tünerdim hemen. Kucağımda sen, aklımda dumanı tüten bir fincan çay. Kazağın kollarını çekiştirip parmak uçlarıma, soğuktan korurmuş gibi yapıyorum. Kahverengi kapağı kaldırsam başka bir dünyaya gireceğim biliyorum. Ayaklarım tozlu sayfalara adım attığı anda nefesim kesilecek, ciğerlerim dağlanacak belki. Belki de sadece ayağım kayacak ve satır aralarından sarkacak ruhum. Kelimeler kucaklaşıp bir cümle hediye edecek arka sayfalarından bana. Cümleler boğazıma dolanıp sesimi kesecek belki. Belki okurken öleceğim seni. Yine de vazgeçmeyip devam edeceğim her bir cümleyi tekrar tekrar okumaya. Yeniden öleceğim belki. Her bir sayfa da bir ölüm göreceğim bağrına bastığın, yine de okuyacağım seni. Yorgunluktan bitap düşecek bedenim, atacak kendini sayfaların arasındaki kurumuş çiçek yapraklarına. Vazgeçmek şöyle dursun dilimden düşürmeyeceğim seni.

    Kapağını kapattığım an camın önünde beni bekleyen ve soğuktan üşümüş o minik kediyi göreceğim. Bir hüzün bulutu çökecek gözlerime, onu da seni sevdiğim gibi seveceğim. Bir sonra ki günler de kucağımda minik bedeni ile kahve, ellerimde sımsıkı tuttuğum seninle oturacağım köşede ki sallanan sandalyeme. Ve yine bir kitap kapağını kaldırıp seni bulacağım içinde.

Bir Yazar.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here