Kitap Okumanın Faydaları

0
77
Mesela, sizin için kitap: bir yazarın bir veya birkaç konuyu ele alarak yazdığı ve matbaa ile basılmış sayfalardan ibaret yaprakların birleştirilmesi ile meydana gelen bir eser midir?

KİTAP OKUMANIN FAYDALARI

 

Mesela, sizin için kitap: bir yazarın bir veya birkaç konuyu ele alarak yazdığı ve matbaa ile basılmış sayfalardan ibaret yaprakların birleştirilmesi ile meydana gelen bir eser midir?

 

Değerli Okuyucularımız,

Sizce Kitap Nedir?

Mesela, sizin için kitap: bir yazarın bir veya birkaç konuyu ele alarak yazdığı ve matbaa ile basılmış sayfalardan ibaret yaprakların birleştirilmesi ile meydana gelen bir eser midir?

Ya da, sizin için kitap: olmazsa olmazlarınızın, hayal gücünüzün, duygularınızın, dünyaya bakış açınızın, hobinizin bir parçası mıdır?

Kitap okumak her insanda aynı duyguyu çağrıştırmayabilir. Aslında kitapları özel kılan da, her insanda farklı duygular yaşatmasıdır.

Kitap okuyucularında iki tip insan vardır: 

1) Kitabın kapağını açar açmaz dünyevi işlerden kendisini soyutlar ve kendini kitabın serüvenine bırakır. Kitapla birlikte kendisi de o duyguları yaşar, hatta ve hatta kitabın bitmesini dahi istemez. Nasıl bir film izleyip sonu güzel bittiğinde keşke bitmeseydi diyorsak kitap severlerde de bu geçerlidir.
2) Sadece kitabı okumaktır niyeti. Kitabı yaşamaz, benimsemez. Kitabın karakterlerini kendi yerine koymaz, hayal kurmaz.

Şüphesiz bir insana kazandırılabilecek en iyi alışkanlıklardan biri, kitap okuma alışkanlığıdır. En kolay ve etkili öğrenme yollarından biri, kitap okumaktır.

İnsan için en etkili öğrenme yolu kitap okumaktan geçer. Kitap okuyarak gelişen bir toplum: başarılı ve güçlü olur. 

Günümüzde bir çoğumuz hayatını: koşuşturmaca, yoğun iş temposu, hayat mücadelesi, geçim kaygısı ile yaşamaktadır. Hayatımızın amacı mutlu olmakken; mutlu olmak çok uzaklarda bir terim olarak kalmaya yüz tutmuştur. Yaşamakta olduğumuz çağın bize dayattığı maddi hedefler belirlenmiş ve pek çoğumuzda o maddi hedefler için yaşamakta ve onlar için çalışmaktayız. Ve geriye doğru baktığımızda kendilerinin farkına dahi varamamış insan topluluğu ile karşılaşırız. İnsanoğlu aslında farkında olmadan kendi sonunu hazırlar, kendini stresli bir hayatın içine sürükler. Bir süre sonra insan beyni iflas bayrağını çeker ve kişinin veriminin düşmesine, hayattan aldığı zevk ve tadı almamasına sebep olur. Ve bizler bir parça da olsa bu stresli ortamdan kendimizi soyutlamak adına hayal gücümüzün devreye girebileceği, o stresli ortamdan bir nebze de olsa uzaklaşmak, kafamızın dağılmasını sağlamak adına kendimizi kitap okumaya veririz. Çünkü kitap bir kurgudur, orada insanın düş dünyası devreye girer. Sonsuzdur, sınırsızdır. Neyi yapıp yapamayacağın sorgulanmaz. Çünkü; kitapta ki düş dünyası beyin ile değil kalple çalışır. 

Gerçek hayatta insanlar genelde beynini kullanır. Kalbi ile hareket eden insanları zayıf, savunmasız görürler. Aslında bu bir çeşit savunma yöntemidir. Çünkü, insanlar kendilerini dış dünyada ki sorgulayıcı tavırlardan uzaklaşabilmenin sadece beyin ile hareket etme ile gerçekleşebileceğini düşünür. Oysa bir bilseler kalp ile hareket etmenin verdiği doyurucu hazzı. 

İşte: kitap okuyanlar da hayattan zevk almak, haz duymak için kitap okurlar. Kitap severler kitabı bir pusula gibi insana yol gösterdiğini düşünürler. 

Ama kitap sırf birileri dedi, istedi, zorladı diye okunmamalıdır. Okuma hevesi insanın kendi içinde olmalıdır. Okumak için illa 1000 sayfalık bir kitap gerekmez. Bazen sadece 1 sayfa da anlatılan 1000 sayfa bile edebilir. O bir sayfa insana o kadar çok şey anlatır ki, bütün kelimeler kifayetsiz kalır. 


Sizce Okuma Nedir?

Okuma: yazılı sözcükleri gözlerimiz, beynimizle algılama, kavrama ve yorumlamadır. Okuma, zihinsel bir faaliyettir. Allah’u Teala insanoğlunu öyle bir büyük kudrette yaratmış ki dünya üzerinde insanlardan başka okuyan, okuyabilen varlık yoktur. Sadece ve sadece insanoğlu okur. Bunun değerini bilerek zamanımızı: kafelerde, oyun-eğlence salonlarında, sosyal medya da harcamak yerine; geri getiremeyeceğimiz zamanın bir kısmını da kitap okuyarak geçirebilsek.

Dinimizin ilk emri bile “OKU”dur; İlk emri oku olan bir dinin mensupları olarak kitap okumayı kendimize alışkanlık haline getirmeliyiz. Kur’an-ı Kerim de “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” denilmektedir. Elbette bilenler bilmeyenlerden üstündür. Kişisel gelişimin artması okuyarak gerçekleşir. 

Bilim Tarihçisi Will Durant: kağıdı Avrupa’ya tanıtanların Müslüman Türkler olduğunu söylemektedir. Basit düzenekli ilk matbaayı da Çinliler ve Uygur Türkleri kullanmıştır. Selçuklular ve Osmanlılar okumak için muhteşem kütüphaneler kurmuşlardır. Yarınımızın büyükleri olarak muhakkak kitap okumalıyız. Hz. Muhammed’in Ümmeti olarak bize okumamak yakışmaz. Bir şeyleri değiştirebilecek olanlar; her şeye rağmen kitap okuyanlardır. 


Kitap Okumanın Faydaları (Yararları) Nelerdir?

Vazgeçilmez Bir Tutkudur, Kitap Okumak

Gerçek sevgi: koşulsuzca her daim yanında ve yörende olandır. Her canımız sıkıldığında, her ihtiyacımız olduğunda yanı başımızda, baş ucumuzda durandır. Kitapta bir nevi bizim gerçek sevgimizdir. Kitapları yeter ki sevin, onları okumaktan bıkmayın. Kitap bizlere gerçek dostluğu öğretir. Biz insanlara çıkar gözetmeden bir hayat sunar.

Günümüz insanlarında kitap okumak pek sevilmemektedir. Oysa ki ne güzeldir kitap okumak. Her sayfadan farklı bir anlam çıkarmak, haz duymak. Binlerce hayata, kişiliğe şahit olmak. Bazen karakterlerle ağlamak, karakterlerle gülmek, yaşamın gerçeklerini görmek. Kitap okumak bambaşka bir duygudur, kitap okumayan bu hazzı bilemez. Kitap insana yeni bir hayat sunar. Yalnız insanın yalnızlığını giderir: dost olur ona, yoldaş olur, can olur. Dertlinin derdine derman olur, merhem olur. 

Kitap: insanoğlunun bir sığınağı-barınağıdır. Kitap insanı özgürleştirir, ufkunu açar, dinlendirir, bilgilendirir, mutluluk verir, huzur verir. 

Gelişmekte olan teknoloji nedeni ile insanoğlu kitap okumayı zaman kaybı olarak görür. Çünkü: teknoloji sayesinde her türlü bilgiye ulaşabileceğini düşünür. Evet, günümüz teknolojisi sayesinde her türlü bilgi bir parmağımızın altındaki düğmeye bakıyor. Ama teknoloji gelişse’de bizlerin okuma alışkanlığı devam etmeli. Ne kadar çok kendimizi arama motorlarına adarsak o kadar çok kendimizden, geçmişimizden ödün vermiş oluruz. Okuyan bir beynin algılama ve anlama kapasitesinin oranı, hiç kitap okumayan bir insana göre %60’dan fazladır. Okuyan beyin sürekli kendini yeniler.

Her kitap yeni arkadaşlıklar ve yeni dostluklar demektir. Her şeyden önce kitap okumanın sınırsız faydası vardır. Örneğin: belkide toplumumuzun en büyük ihtiyaç duyduğu kavram empatidir. Kitap okumakta bir nevi insanın empati duygusunu geliştirir. Çünkü, kitapta farklı kişilikteki, karakterdeki insanları tanıdıkça ve onların iç dünyalarına girdikçe bunu gerçek yaşamda da ister istemez uygulamaya başlarsınız.

Çevremizdeki insanlar olsun, öğretmenlerimiz olsun bizlere her fırsatta okuyun der: hiç düşündünüz mü neden? Okuma bize ne kazandırır? Okuyan insanın kelime haznesi genişler, sözcük dağarcığı daha zengindir. Kelime haznesinin gelişmiş olması ikna kabiliyetini artırır. 


Kitap Okumanın Faydaları;

➡ Kitap okumak stresi azaltır
➡ Kitap okuyan insan: çok fazla cümle, dolayısıyla çok fazla kelime okumuş demektir. Bu sayede kitap okuyanın kelime dağarcığı gelişir. Konuşurken kullandığı kelimeler ile ortamda tüm dikkatleri üzerine çeker ve kendini dinletmeyi başarır.
➡ Ben çok yalnızım diye insan yalan söylemiş olur. Eğer bir insan kitap okuyorsa asla yalnız kalmaz, kitap en iyi dosttur. Çünkü kitaplar hiçbir zaman bizleri yarı yolda bırakmaz. Evde, okulda, parkta, kafede, yolculukta her anımızda yanımızdadır. Yeter ki bizler ona el uzatalım. 
➡ Düş dünyanızın-hayal gücünüz’ün gelişmesini sağlar. Özellikle fantastik, polisiye roman tercih edenlerin hayal güçleri çok geniştir. İnsan bambaşka yerde yolculuk yaptığını hisseder.
➡ Ne kadar çok kitap yeni alışkanlıklar, yeni hayat demektir. Okuduğumuz her hikaye, bizleri başka diyarlara götürür. İnsanların hayatlarından kesitler sunar bu da kurma yeteneğimizin gelişmesine katkı sağlar.
➡ Kitap okuyan bir insanın beyni sürekli yenilenir, tazelenir. Beyninin ara vermemesini sağlayarak beyninin hantallaşmasını önler. Bu durum da hafızayı güçlendirir.
➡ İnsan her kitaptan bir bilgi edinir. Aldığı her bir bilgi birikir ve genel kültürünün gelişmesine yardımcı olur. 
➡ Kitap okuma konuşmamızdaki akıcılığı sağlar. Zamanla kelimelerin telaffuzu konusunda daha dikkatli davranmaya başlarız. Bu da diksiyonumuz’un gelişmesine katkı sağlar.
➡ Kitap okuma zihni açar.
➡ Kitap okuma insana hayatı sevdirir. Hayata bakış açımızı değiştirir. Hayattaki güzellikleri görmemizi sağlar. 
➡ Kitap okumak depresyon ve bunalımdan kurtulmaya yarar.
➡ Kitap okumak hayata olan tutumuzu değiştiriyor, hayattaki zorluklara karşı daha iyi başa çıkmamızı sağlıyor. 

Okumamış toplumlar gelişmemiş toplumlardır. Gelişmemiş toplumlar, gelişmiş toplumlar tarafından kullanılmakta, sömürülmektedir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here