Kişisel Gelişim Önerileri

0
11

Eğitim sadece okul ve üniversiteden ibaret değil. Her yeni gün yeni bir şey öğreniyoruz, ve bu inanılmaz. Bugün sizlere kişisel gelişim hakkında birkaç önerim olacak. İyi okumalar!

Yabancı dil öğrenmek şart!

Yabancı dil bilgisi sizi sadece iş piyasasında değil hayatın her alanında diğerlerine göre daha avantajlı yapar. Nasıl mı? Şöyle ki, öğrendiğiniz yeni diller sayesinde o dilleri  konuşan milletlerin mentalitesiyle de tanışıyorsunuz ve bu size aynı olaya farklı yönlerden bakabilme imkanı sağlıyor. Örneğin sınav haftanız yaklaşıyor, çoğu türk genç gibi strese girmek yerine bir alman gibi disiplinli çalışabilirsiniz ve başarı garanti!

Mükemmel değil –farklı olun

Sizcede kusursuzluk sıkıcı değil mi? Aynı şeyi hatasız yapana kadar tekrarlamak yerine yeni şeyler denemeye ne dersiniz? Mesela çok iyi voleybol oynuyorsunuz ve profösyönelleşme gibi bir  planlarınız yok, o zaman bırakın topu! Kendinizi bir de okçulukta deneyin veya yüzme yada atletizimde. Böylece hem arkadaş çevrenizi genişletirsiniz hemde bir çok konu hakkında fikri olan sohbeti hoş birine dönüşürsünüz.

Hata yapın

Hata yapmaktan daha faydalı bir şey var mı? Kazandırdığı deneyimle birlikte  aynı şeyi çok daha güzel bir şekilde tamamlayabilme fırsatı veriyor. İnsanları diğer canlılardan ayıran şeylerin başında da yaptığımız yanlışlardan ders çıkarabilme özelliğimiz yer alıyor. Messinin bile gol kaçırdığı bu dünyada bizim mükemmel olma çabalarımız bence gereksiz.

Dinlenin

Zamanınızı verimli kullanmak istiyorsanız mutlaka vücudunuzu ve ruhunuzu dinlendirmelisiniz. Saatlerce yatıp duvarları izlemek size bir fayda sağlamaz, çünkü vücudunuz dinlense bile beyniniz aralıksız çalışır ve sizi bir şeyler düşünmeye zorlar. Sadece yatmak yerine müzik dinleyin daha da iyisi dans edin. Ayrıca spor yapmak istisnasız herkesi olumlu etkiliyor. Ben şahsen saatlerce ders çalışmam gerektiğinde sık sık ara  verip müzik eşliğinde zıplıyorum.

Alışkanlıklarınızdan kurtulun!

Sigara ve alkolden bahsetmiyorum… Telefon, bilgisayar, internet resmen hayatımızı ele geçirmiş durumda. Bu listeye bir türlü bitmeyen diziler ve bize hiçbir faydası olmayan ama her gün saatlerimizi çalan oyunlarıda ekleyebiliriz. Emin olun sanal dünya ile ilişkilerinizi azalttığınızda stres ve gerginlikten de kurtulacaksınız.

Uyku düzeni önemli

Yaklaşık 4-5 ay önce yakınlarım bana gerginliğinin sebebi uykusuzluk dediğinde asla ciddiye almıyordum, hatta tersliyordum. Ama gerçekten de öyleymiş! Biz farkında olmasakta uykusuz olduğumuz zaman çok agresif oluyoruz ve bu yaptığımız işe, aile ve arkadaşlık ilişkilerimize olumsuz yönde etki ediyor. Olay erken yatmak değil. Önemli olan uykunuzun deliksiz ve yeterli olmasıdır. Sağlıklı bir uyku mutlu ve verimli bir günün garantisidir.

Müzik listenizi gözden geçirin

Sizi bilmem ama ben gün içinde her fırsatta kulaklığımı takıp müzik dinliyorum. Ve şunu fark ettim ki, dinlediğim şeyler doğrudan moralimi etkiliyor. Size önerim hüzünlü ve sitemli şarkılardan olabildiğince uzak durun. Düşünsenize önemli bir toplantınız var ve siz işe giderken Müslüm baba veya Pera  dinliyorsunuz… Ruh haliniz ister istemez depresifleşir. Bu etki olayını çok kolay lehinizede çevirebilirsiniz. Playlistinizi rahatlatıcı, eğlenceli ve kaliteli şarkılarla doldurursanız, müziği pozitif enerji deposu olarak kullanabilirsiniz.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here