Kışın Hastalıktan Korunma Yöntemleri

0
12
Kışın Hastalıktan Korunma Yöntemleri

Kış mevsimine girince mutlaka başımıza gelen bir hastalık olan grip. Bundan kaçış yok. Bununla birlikte bağışıklık sistemini çökertir. Ama bazı yöntemlerle korunabiliriz. Bol vitamin alarak ve bol sıvı alarak.

 

 

Grip influenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan aniden oluşan 39 derece üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrılarına neden olan ayriyeten öksürük, bitkinlik, yorgunluk ,baş ağrısı bazı kişilerde de kusma ve bayılma görülen bir enfeksiyon hastalığıdır.

 

Özellikle de çocuklarda, yaşlılarda kalp hastalığı olan kişilerde solunum yetmezliği olan kişilerde, şeker hastalığı gibi kronik hastalar da bu daha ciddi ve önemli sorunlara yol açmakla birlikte ölümcül bile olabilir.

Belirtileri ise; hapşırmak,halsizlik ,burun akıntısı, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, öksürük ve ateşle birlikte görülür. Yatak istirahati gereklidir. 

 

Gripten korunmanın yolları, mevsime uygun giyinmeli ve mevsimine göre meyve ve sebze yenmeli; Portakal mandalina vs. bol vitamin içeren sulu meyve ve sebzeler.

El yıkanma alışkanlığı'nın kazandırılması'nın yanı sıra ellerin nasıl yıkanacağı da önemlidir. Burada devreye yeniden ebeveynler giriyor. Ebeveynlerin çocuklara el yıkamayı öğretirken şu adımları izlemesi gerekmektedirElleri ise bol su ve sabunla yıkanması gerekir. Kapalı ortamlarda bulunulmaması ve girilen ortamda hasta olan kişilere ile el ile dokunulmaması gerekir.

Eğer gribe yakalanmışsanız hemen bir doktora görünülmelidir. Evde yapılabilen bol sıvı içecek mesela bir bardak nane limon, sıcak bir çay ballı süt  ve ıhlamur çayı sizi biraz da olsun rahatlatacaktır.

Yanınızda her daim kağıt mendil bulunulması ve 1 defaya mahsus olmakla birlikte kullanılıp ardından çöpe atılmalıdır.

(Antibiyotik gribi tedavi etmez.) Doktorlar önermediği sürece kullanmayın. Eczanelerde satılan grip aşısı işe yarayacaktır.

Sağlıkla kalın…

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here