Kış Tatili Erzurum “Palandöken”

1

Kış Tatili Erzurum “Palandöken”

Kış kapınızı çaldığı zaman kendinize vakit ayırmak hatta bazen tatile çıkmak istiyorsunuz. Evinizde pencere pervazında oturmuş, bir elinizde kahve bir elinizde de Türkiye haritası, nereye gitsem diye mi düşünüyorsunuz? Artık düşünmeyin. Kayak takımınızı, çantanızı ve tabi ki berenizi yanınıza alın ve kapıyı çekin. Nereye mi gidiyoruz? Tabi ki Erzurum’a.

Karın en sevdiği evi olan ve uzun süre yerleşip kaldığı Erzurum’a gidiyoruz. Erzurum’un Palandöken dağının eteklerine yerleşmiş olan karları görmeye. Karın muhteşem manzarası eşliğinde fotoğraflar çekip, bir güzel kayak yapıp, cam kenarında kahvenizi yudumlayıp; dağın eteklerinde ki manzaraya dalacağınız rüya gibi bir tatil yaşamaya gidiyoruz. Öncelikle Erzurum neresidir onu öğrenelim, daha sonra da Palandöken’e doğru yola koyulalım.


Erzurum Neresidir?

 

Kış gelince sokaklarında kimse kalmayan Erzurum, Türkiye’nin soğuk bir ili olup, en kalabalık 29. şehridir. 2015 yılında yapılan sayıma göre; 779.321 kişilik nüfusa sahip olan ve 999 kişinin göç verdiği bir ildir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük 3. ili olan Erzurum’un denizden yüksekliği 1900 metredir. Köklü bir geçmişe sahip olan Erzurum, tarihin ilk dönemlerinden bu yana bir yerleşim yeri olmakla birlikte, spor ve kayak tesisleri ayrıca tarihi eserleri ile anılmaktadır. Yüz ölçümü bakımından Türkiye’de ki en büyük 4. şehir olup, tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan şehir; günümüzde kış turizmi ile de kendini göstermektedir.

İl arazisinin yüz ölçümü; 25.066 km² olup bunun %15,17’si tarıma elverişlidir. Kışları aşırı soğuklara ev sahipliği yapan Erzurum’un sanayisi bu yüzden gelişememiştir. Tarih boyunca hep merkezi konumlarda olan Erzurum; yontma taş devrine kadar giden geçmişinde, Anadolu’da en önemli yerlerden biri olmuştur. Eskiden ev sahipliği yaptığı medeniyetler ise; Urartular, Kimmerler, İskitler, Hititler, Medler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Sasaniler, Emeviler, Selçuklular, Moğollar, İlhanlılar, Safeviler, Osmanlılar ve günümüzde de Türkiye Cumhuriyeti’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Çevresi dağlarla çevrili bir il olan Erzurum, yüksek bir yaylanın güney batı bölümünde yer almaktadır. Erzurum şehir merkezi ise; Palandöken dağlarının batı ve güney kısmının eteklerinde kuruludur. İl geneli dağlarla çevrilidir. Türkiye’nin en soğuk illerinden biri olan Erzurum’un %64’ü dağlık, %20’si plato ve %12’si yaylalardan oluşmaktadır. Bir kısmı Karadeniz Bölgesi’nde olup, bir diğer kısmı ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Kuzeyde Dumlu Dağı ve güneyde Palandöken Dağları ile çevrili olan Erzurum, bazen şiddetli depremlere maruz kalıp büyük zararlar alsa da şuan iyi durumdadır. Bunun haricinde İpek Yolu’nun bir kısmı Erzurum’dan geçer.

Şimdi de tatilimizi geçireceğimiz Palandöken’e doğru yola çıkalım.


Palandöken Dağları

Kış aylarının gözdesi Palandöken Dağları; Erzurum’da bulunan ve yüksekliği 3.125 metre olan tektonik bir dağdır. Bununla birlikte sadece Palandöken’de yetişen bir çiçek olan Palandökenensis yıl içerisinde sadece Mayıs ayında bulunur. Başköy mevkiinde bir kayak merkezi bulunan Palandöken kış turizminin atan kalplerinden birisidir.

Palandöken adının nereden geldiğini merak edenler için ise; Palan (eşek semeri) ve döken kelimelerinin birleşmesi sonucunda ortaya çıkan Palandöken, Eşeğin palanına vurulan heybelerin dağın dik yollarında, yokuşlarında devrilmesine yapılan bir kinayedir.

Palandöken Dağları, Erzurum şehrinin 10 kilometre güneyinde olan zirvesi ile çevrenin en yüksek noktasıdır. Diğer dağlara nazaran o kadar yüksek görünmeyen Palandöken, Anadolu’da birçok efsaneye ve mitolojiye konu olmaktadır.

Ülkenin en önde gelen kayak merkezlerinden biri olan Palandöken, kış mevsiminde üzerinde tuttuğu kar miktarı ile, kar kalitesi ve Türkiye’nin en büyük kayak pistine sahip olduğundan sıkça tercih edilir. Dağ tırmanışı açısından sizlere bir zorluk çıkarmamakla birlikte, yine de kışın getireceklerini bilemediğimiz için teknik malzemelerle tırmanmakta yarar vardır. Palandöken, dağda bulunan bazı dik parkurlar ve yörelere göre kışların geçiş şekline göre bazen tehlikeli olabilir.

Şehir merkezine 4 kilometre uzaklıkta olup, her imkanı sağlayan oteller; 2100 rakımda ki oteller mevkiinde bulunmaktadır. Bununla birlikte güvenliği sağlamak jandarmanın görevi olup,24 saat çalışmalar yapılmaktadır. Kamp yapmak ya da otellerde kalmak sizlerin tercihidir.

Her dağın zirvesi olduğu gibi Palandöken’in zirvesi de Büyükejder Tepesi olarak isimlendirilir. Kayak sezonunda zirveye çıkmak isteyenler telesiyej vasıtası ile zirveye ulaşıp, müthiş manzaranın keyfini çıkarabilirler. Fotoğraflardan fırlamış gibi duran Palandöken hayallerinize iki adım. Kış tatilinizin keyif dolu geçmesini istiyorsanız ilk tercihlerinizden birisi olmalıdır. Türkiye’nin Erzurum ilinde bulunan Palandöken Dağları sizleri bekler.

Bu arada bir önemli bilgi daha vermek istiyorum. Erzurum, kendi bünyesinde ve Palandöken’de oluşturulan kayak merkezleri ve tesisleri ile 2011 yılında “2011  Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları”na ev sahipliği yapmıştır. Bu da ülkemiz için büyük bir gurur kaynağıdır.


Palandöken Dağlarının Efsanesi

Efsanelere konu olan Palandöken’in de bir efsanesi vardır. Dilerseniz hep birlikte öğrenelim.

Şehitlik ve gazilik mertebesine erişmiş olan Abdurrahman Gazi, Erzurum halkı için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Erzurum’a büyük izler bırakmış olan Abdurrahman Gazi; Erzurum halkının gönüllerinde taht kurmuştur. Türbesi ise Palandöken Dağı’nın üst yamaçlarında bulunmakta olup, bir ziyartgah yeri olan Abdurrahman Gazi’nin Peygamber sancaktarı olduğu halk arasında yaygındır.

Efsaneye göre; Hz. Peygamberin İslam Orduları Erzurum’u fethederken, Sancaktarı Abdurrahman Gazi’nin kellesi bir düşmanın keskin kılıcının darbesi ile koparılır ve yere düşer. Bunun üzerine kellesini koltuğuna alan Abdurrahman Gazi, elinde duran İslam’ın sancağını Palandöken Dağı’nın en tepesine dikmek için zorlu dağ yokuşunu koşmaya başlar.

Kellesi koltuğunda, sancağı elinde olan ve yılmadan koşmaya devam eden Abdurrahman Gazi, Palandöken Dağı’nda bulunan ‘Şığvaler’ mevkisine gelince o sırada dağda bulunan çobanlar bu gördükleri manzara karşısında donup kalırlar. Daha sonra dayanamayıp birisi bağırır; “Olaaa hele bakın şuraya, eskerin kellesi koltuğunda dağa doğru koşuyor!”

Abdurrahman Gazi nazara gelerek olduğu yerde düşer kalır. Bu durumda hem gazilik hem de şehitlik mertebesine erişmiş olan Abdurrahman Gazi’nin kardeşi de aynı yerde ruhunu verince, ikisi de oraya defnedilir. Rivayete göre Erzurum’a gelip Abdurrahman Gazi’yi görmeden giden birisi Erzuruma’a onu görmek için tekrar gelecektir.


Sizde bir kış tatili için Erzurum’a giderseniz Abdurrahman Gazi’yi ziyaret etmeyi unutmayın. Şimdiden iyi tatiller.

 

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here