Kırmızı Kan Nedir? Kırmızı Kan Yüksekliği Neden Olur?

0

kırmızı kan ile ilgili görsel sonucu

(KIRMIZI KAN (ALYUVAR) HÜCRESİ)

RBC (eritrosit), kırmızı kan hücresi, alyuvar demektir. Eritrositler kırmızıdır ve kırmızı demir içeren hemoglobin adı verilen proteinden oluşur.

Kanın kırmızı rengi, alyuvarların taşıdıkları ve hemoglobin adı verilen demirli proteine bağlıdır. Alyuvarlar, oksijen ve karbondioksiti hemoglobine bağlı olarak taşırlar. yani hemoglobin bulunmazsa ne oksijen ne de karbondioksit taşıyabilirler.

Kanın onda dokuzundan fazlası alyuvardır. Bunlar o kadar küçüktür ki, bir damla kanın içinde 200 milyondan fazla alyuvar (eritrosit)vardır.

Şekilleri aynı tavla puluna benzeyen çukurlaşmış küreciklerdir. Bu biçime bikonkav yapısı denir.

Eritrositler (alyuvarlar) kanın içinde bulunurlar ve alyuvar miktarı tam kan sayımı testi ile belirlenebilir.

 NORMAL RBC (ERİTROSİT) DEĞERLERİ NEDİR?

Erkeklerde: 4,7 – 6,1 milyon hücre/mikrolitre

Kadınlarda: 4,2 – 5,4 milyon hücre/mikrolitre

Yenidoğanlarda: 4,8 – 7,2 milyon hücre/mikrolitre

Çocuklarda: 4,6 – 4,8 milyon hücre/mikrolitre

Peki kırmızı kan yüksekliği nedir?

Kırmızı kan yüksekliği: Polisitemi

Kemik iliğinde aşırı kan hücresi üretimi sonucunda kan hücrelerinin sayısında (özellikle kırmızı kan hücreleri) anormal şekilde artış göstermesine denir.

polisitemi ile ilgili görsel sonucu

En belirgin özellik ciltte kızarıklık, kolay morarma ve yüksek tansiyondur. Avuç içlerinde veya ayak tabanlarında hassasiyet, ciltte kaşıntı oluşur. Eklemlerde, karında ve göğüste ağrı, bulanık görme, baş ağrısı kulak çınlaması, uyku bozukluğu görülebilir. Bu şikayetler mevcutsa bir hekime baş vurmanız gerekebilir.Ä°lgili resim

Eritrosit yüksekliğinin tedavisi için dahiliye doktoruna başvurmalısınız. Doktor gerekli testler ve tahliller yapıp nedenine göre gerekli tedaviyi gerçekleştirecektir

Eritrosit düşüren ilaçların kullanımı ve kan vermek genel tedavi yöntemleridir.

! Kan vermek demişken kan bağışının önemini unutmayalım. Kan vermenizde bir sakınca yoksa yılda en azından 2 kere kan bağışı yapmalıyız. Hem kendimiz için hem de başka insanlara hayat vermek için önemlidir. Düşünsenize kaza yapmış ve yaralanmış birinin ya da kan bulunamazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kan sayesinde hayata dönmesini sağlamak… Oldukça gurur verecek bir davranıştır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here