Kıptilerin Ayini Sırasında Ölümlere Sebep Olan Patlama

0
13

 

1 Ocak 2011 Yılında Yaşanan ve 23 kişinin canına sebep olan büyük patlama. Mısır’ın İskenderiye şehrinde; Kıptilerin gerçekleştirdiği yeni yıl ayini sırasında verilen canlar.

 

 

 

 

Mısır neresidir ?

Mısır Kuzey Afrika’nın en kalabalık nüfuslu ülkesidir. Yerleşim yoğunluğu Nil Nehri kıyısı boyunca devam etmektedir. Akdeniz ve Kızıldeniz’e kıyısı bulunan Mısır’ın batı tarafında Libya, güneyinde ise Sudan bulunur.

Kıbt Nedir ve Kimlere Denir?

Öncelikle Mısır’ın yerli ve çoğunluğu Hristiyan olan halkı için kullanılan bir isimdir. Kıbt kelimesi Mısırlılar ve Nil deltası kıyısında yerleşik bulunan halka karşı kullanılmakta iken; Hristiyanlığın Mısır’a girmesinden sonra Hristiyanlık Kıptiler’in dini olarak benimsenmiş, Kıptiler ile Hristiyanlık özdeşleşmiş ve artık Mısır’da ki Hristiyan topluluğa Kıptiler denilmeye başlanmıştır.

Mısır’ın İskenderiye Kentinde Yeni Yıl Ayini Sırasında Korkunç Patlama. Kıptilerin Yeni Yıl Ayini Sırasında Kilise Çıkışında Bombalı araç olduğu sanılan fakat intihar komandosu olabileceği bildirilen büyük saldırı.

2011 Yılının ilk gününde İskenderiye kentinin kuzeyinde ki Azizler Kilisesinin önünde yaşanan büyük patlamada 23 kişinin öldüğü ve 81 kişinin yaralandığı biliniyor. Yaklaşık 1000 Kıpti’nin yeni yıl ayini içi toplandığı kilise de gerçekleşen patlama büyük tepki gördü. Yetkililer patlama sonrasında kiliseden çıkan öfkeli halkın polisle çatıştığı bilgisini verdi.

Kilisenin rahibi olan Mena Adel, bu olayın ayinden hemen sonra Kıptilerin kiliseden çıkışı sırasında meydana geldiğini söylemiştir. İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklamada ise bombalı bir araç olduğuna dair hiçbir iz bulunamadığını bu saldırıdan sorumlu bir intihar komandosu olabileceğini bildirdi.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here