Kinoa-Moda Diyetlerde Bugün

0

KİNOA NEDİR ?

     Kinoanın 7000 yıllık bir geçmişi vardır. Kinoayı ilk kez Latin Amerika’da İnka Uygarlığı kullanmıştır. Ant Dağlarında üretilen bir tahıldır. Her yıl ilk hasadı imparatorun yaptığı bir besindir.

NASA astronotların beslenmesinde kullanmış ve uzayda yetiştirmek için deneyler yapmıştır. Kinoayı bu kadar sağlıklı ve önemli kılan en önemli özelliği besin değerleridir. Tahıllara benzer yönleri olsa da buğdaygillerden değildir, ıspanak ve pancar gibi bitkilere daha yakındır. Uzun ve sağlıklı yaşayanların incelenmesinden sonra modern tıp kinoayı daha yakından tanımıştır.

Son 4 yıldır Amerika’da büyük ilgi görmektedir. Ülkemize 2010 yılında giren ve 2011 yılının başları itibarıyla büyük market ve daha çok ekolojik ürünler satan marketlerde bulunabilen özellikle sağlıklı beslenmeye özen gösteren insanlar tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

    Kinoa bulgur kıvamında bir tahıl olduğu için Türk damak tadına oldukça uygundur. Baskın bir tadı ya da kokusu bulunmamaktadır. Kendine özgün bir aroması vardır. 100 gr kinoa:

Enerji: 372 kkal

Yağ: 5,8 gr (yağ bakımından fakirdir)

CHO: 69 gr

Protein: 20 gr (türlerine öre değişir)

Posa: 6gr

Vitamin: A, B, C, D ve K vitaminlerini içerir.

Metabolizmanın iyi çalışması ve yediklerimizin enerjiye dönüşmesi için önemli olan B grubu vitaminleri yüksek oranda mevcuttur. Bitkisel bir besin olduğundan kolesterol içermemektedir.

Sağlık Örgütü kinoanın içerisinde bulunan proteinin çocuklar için ideal olduğunu ve süt proteinine eşdeğer olduğunu yayımlamıştır. Tahıllara kıyasla kinoanın besin değeri oldukça yüksektir.

Tam tahıllarda genellikle hayvansal amino asitler yok ya da yok denecek kadar azdır. Kinoa ise hayvansal besin kaynakları kadar değerli tek tahıldır. Protein emilimi ettekine oldukça yakındır.

Susam ailesinden gelen kinoa aynı zamanda bir magnezyum kaynağıdır. Modern çağda sıkça tüketilen rafine yağlar magnezyum eksikliğine yol açmaktadır. Bayanların çoğu ödem, şişlik, anemore, hipertroid gibi sorunlar yaşamakta; magnezyum deposu olan kinoa ise tüm bunlara karşı birebir olduğu düşünülmektedir.

     Kinoanın en önemli özelliklerinden biri de süperoksit dismutaz enzimi içermesidir. Anti-agging etki gösteren bu enzim cildi yıpranmaya karşı korur. Doku yenilenmesini sağlarken, serbest radikallerin verdiği zarardan korumaktadır. Böylece çağın veremi olan kansere karşı koruyucu özellik gösterir.

     Kinoa zengin protein kaynağı olduğu için vegan beslenmesinde idealdir. Özellikle vegan bireyler günde bir öğünlerini kinoayla yapılmış pilav, kısır, dolma, salata vb. tercih edebilirler.

Beyaz kinoa, kırmızı kinoa, siyah kinoa olarak 3 türü vardır. En yaygın kullanılan beyaz kinoadır.

 

 

KİNOA NASIL PİŞİRİLİR VE KULLANILIR?

     Kinoa aynı pilav yapar gibi yapılır. Haşladıktan sonra salatalara eklenerek soğuk da tüketilebilir. Aynı zamanda sebze, et, balık, tavuk gibi yemeklere hoş bir tat verdiği düşünülmektedir. Çok hafif kavurduktan sonra iri iri dövüldüğünde müslilere katılabilmektedir. Taze soğan, nar ekşisi, maydanoz, domates ile kısır yapılarak güzel bir alternatif olabilir.

     Kinoayı pişirmeden önce akan suyun altında iyice yıkayınız.1 ölçü kinoaya 2 ölçü su katarak pişirebilirsiniz. Bir porsiyon kinoa çiğ olarak yarım çay bardağı verilir. Bulgur ve pirinç yerine beslenme alışkanlığına göre tüketilebilmektedir.

 

 

KİNOANIN DİYET LİSTELERİNDEKİ YERİ

Gelelim bu mucize besinin kilo vermedeki rolüne. Bugüne kadar birçok yerde olmazsa olmaz yiyeceği olarak karşımıza bu besini çıkardılar. Faydalı olmasına faydalı ama yaparken kilo vermek için de şart değil. Daha çok şöyle bir algı oluştu: kinoa yiyorsun ve başka bir şey yapmadan zayıflıyorsun. Dünyanın hiçbir yerinde tek bir besinle zayıflama yoktur. Bunu söyleyenler sadece elinde bulunan kinoayı satarak ticari kazanç elde etmek isteyen kişilerden başkaları değildir. Asıl kilo vermek için yapmanız gereken kendi hayat şartlarınıza göre bir beslenme planı oluşturarak kilo vermektir. Kinoayı ekmek hakkınız yerine eğer bütçeniz uygunsa tabi ki kullanabilirsiniz. Ama burada esas olan kinoa kullanmak değil diyete sadık kalabilmektir.

     

     Sonuç olarak unutmayın ki mucize besin yoktur, mucize kişiler vardır. Sabır, azim ve kararlılıkla siz sağlıklı beslenip, diyetinize sadık kalıp, sporunuzu da aksatmazsanız istediğiniz görünüme ve sonuca elbette ulaşırsınız.

 

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here