Kimyager Linus Pauling

0

Linus Pauling Kimdir?

Babası, H.H. William Pouling; Corcordia Missauri’li bir eczanecidir. Annesi ise Lucy Isabelle Darling’dir. Babası yakalandığı ülser hastalığı nedeniyle 1910 yılında öldü. Geride üç çocuğu ve karısı kaldı ancak karısı daha sonra Tames Joseph Ney adlı biriyle evlendi.

İlkokul ve ortaokul hayatı

Linus Pauling, henüz ilkokuldayken bir gün arkadaşı Llayd Jeffress’in  evine gider, odasında ufak bir kimya laboratuvarı görmesiyle bir esinti olarak kimya’ya olan tutkusu başlar. Linus Pauling’in kimyaya olan aşkı Ortaokulda’da devam etti. “Amerikan tarihi” dersinden istenilen notu alamadığından bir yıl erken alması gereken diplomasını alamadı. Okul bu diplomayı 45 yıl sonra Paulin’in layık görüldüğü Nobel ödülünde ödül olarak verecektir.

Lise ve Üniversite yılları

1917 yılında Oregon Tarım Koleji’ne kaydur. Pauling, çektiği maddi sıkıntılar sebebiyle Delta Upsilon adlı birlik bir yıl boyunca maddi destek çıkar. İkinci sınıfta annesine destek olmak için çalışmayı amaçlar, ancak kolej yetkilileri, verilen kurslar da asistanlık yapmasını istemeleri ile Pauling okula devam edecektir. 3 ve 4. sınıfta atomlar ve kimyasal birleşenlerle ilgili yaptığı çalışmaları dikkatleri üzerine çekmek için yeterli olacaktır. Daha listedeyken Fizik ve Kimya alanında Çalışmalara başladı ve Kuantum Kimyası’nı temellerini attı. Paulin 1922 yılında liseyi derecede bitirdi. Daha sonra Kaliforniya teknoloji Enstitüsü’nde kimya mühendisliği bölümünde okumaya devam etti. Bu sürede Paulin X-ray ışınlarının kristaller üzerindeki etkileşimi inceler. 1925 yılında Fiziksel kimya ve Fizik matematiği konuları üzerinde doktorasını tamamlar.

Avrupa seyahati

Yüksek fizikçiler ile çalışmak için Avrupa’ya gider. Burada Kuantum Fiziği ve diğer fizik dallarında uzman üç profesörle iki yıl çalıştı. Daha sonraki yıllarda Kuantum Kimyası’nın öncüsü olmakla birlikte bu alanında çalışma yapan ilk bilim adamı ünvanını alır.

Paulin Kuralları ve Nobel Kimya Ödülü

Coltech’te fakülte kariyerine başlayan Pauling, 5 yıl buyunca X-ray ışınları üzerinde yoğunlaşmakla birlikte Kuantum mekaniği, atom ve moleküller hesaplamalarına girişti. Bu süre zarfında yaptığı çalışmalar 50 sayfalık bir eser halinde toplanırken içerisinde kendi bulduğu ve Pauling kuralları olarak bilinen beş kural oluşturdu. 1930 yılında profesörlüğe ulaşan Pauling, aynı yıl Amerikan Kimya Birliği tarafından daha 30 yaşına gelmeden bilime katkı sağladığı için Lanymuir ödülüne layık görüldü. Pauling 1939 yılında bilim dünyasına Elektronegativite’yi tanıttı. Moleküllerin çeşitli özelliklerini kullanarak kimyasal bileşenleri kırmayı moleküllerin momentlerinin hesabını ve atomlardaki açıları tayin ettiğini bildirdi. Bu sayede 1954 yılında Nobel Kimya ödülü ne layık görüldü.

Nobel Barış Ödülü 

Barış taraftarı olan Pauling, yapılan nükleer silah denemeleri ne karşı yıllarca karşı kampanyalar da yer aldı. On bir bin’den  fazla bilim insanının imzaladığı silah tesislerinin yasaklanmasını talep eden bir bildiriyi Birleşmiş Milletler’e sondu bu çabaları nedeniyle 1962 yılında Nobel Barış ödülüne layık görüldü.

Ölümü

19 Ağustos 1994 yılında prostat kanseri nedeniyle hayatını yitirdi. ABD’de Loke Oswago şehrinde Owvego Pioneer mezarlığına defnedildi.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here