Kim Jong-İl’in Cenazesi

2

KİM JONG-İL

 17 ARALIK 2011

Bilindiği üzere Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong-Un ‘un babası olan , Kore Demokratik Halk Cumhuriyetinin eski lideri, Ulusal Savunma Kurulu başkanı, Kore İşçi Partisi Genel Sekreteri ve Kore Halk Ordusu başkomutanı Kim Jong-İl 16 Şubat 1941’ de dünyaya gelmiştir. Doğum adı ise “Yuri İrsenoviç Kim” dir.

Kim Jong-İl; Kore Demokratik Halk Cumhuriyetinin kurucusu olan “babası” Kim İl-Sung 1994 yılında ölünce, ülke yönetimini devralmış ve ölene kadar bu görevi sürdürmüştür. Ülkesinde “Sevgili Lider” olarak anılmakla beraber CNN tarafından da “Dünyanın En Gizemli Lider” olarak nitelendirilmiştir.

Yaşamı ve Liderliği Gizemli olarak nitelendirilen Lider’in doğumu da bir o kadar gizemini korumaktadır. Sovyet kayıtlarına göre 1941 yılında “Sibirya” da dünyaya geldiği belirtilse de ;resmi olan öz geçmişinde ise 16 Şubat 1942 günü Kore’deki Baekdu Dağında gizli bir askeri kampta Dünyaya geldiğini belirtmektedir. Hatta rivayet odur ki Kim Jong-İl’in doğduğu gün dağın ardında bir çift gökkuşağı ve gökyüzünde yeni bir yıldızın belirdiği söylenmektedir.

Halkının “sevgili lideri” uçma fobisinden dolayı seyahatlerinde otoyolu veya demir yolunu tercih ederdi. Ve ölüm onu 17 Aralık 2011 günü 69 yaşında iken bir tren seyahatinde yakalamıştı. Fakat Pyongyang yönetimi bu durumu iki gün sonra açıklamış ve ölüm sebebini kalp krizi olarak belirtmiştir. Kim Jong-Un ise otopsinin de ölüm nedenini doğruladığını açıklamıştır.

Liderin ölümünün ardından 29 Aralık tarihine kadar milli yas ilan edilmiş ve cenaze töreni yoğun kar yağışı altında gerçekleşmiştir. Kim Jong-İl’in naaşı, Lincoln marka makam arabası ile Pyongyang etrafında bir tur gezdirilmiş ve tekrar Kumsusan Anıt Sarayı’na getirilmiştir. Naaşı Kumsusan Güneş Sarayı diğer adıyla Kumsusan Anıt Sarayındadır.

 

Bu saray, 1976 yılında Kumsusan Meclis Salonu
olarak inşa edilmiş ve Kim İl-sung’un resmi
ikametgahı olarak işlemiştir.1994 yılında
Kim İl-Sung’un ölümünün ardından yerine geçen
oğlu Kim Jong-İl bu binayı restore etme  ve babasına ait bir anıt mezarı haline dönüştürmeye  karar vermiştir.

 

 

Bazı kaynaklarda Kim İl-Sung müzesi olarak da adlandırılan Kumsusan Sarayı başkent Pyongyang’da yer almaktadır. Bu saray Kim İl-Sung adına inşa edilmiş olsa da 2011 yılında oğlu Kim Jong-İl’in ölümün ardından her iki liderin adıyla da anılmaya devam etmiştir. Bu saray komünist bir lidere ithaf edilen en büyük müzedir ve birden fazla kişinin kaldığı tek anıt mezardır.

Yapının içerisinde Kim İl-Sung ve Kim Jong -İl’in mumyalanmış naaşları bulunmaktadır. Naaşların baş kısımları bir yastığın üzerinde durmakta ve orak, çekiç ve Kore İşçi Partisi bayrağı ile kaplıdır. Bu alanda fotoğraf çekmek, ses çıkarmak ve herhangi bir saygısız hareketlerde bulunmak yasaktır.

Share

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here