Sağlıklı Bir Ruh İçin Gerekli Gıdalar

Sağlıklı Bir Ruh İçin Gerekli Gıdalar

Sağlıklı Bir Ruh İçin Gerekli Gıdalar   Son zamanlarda oldukça kolaylık ile bozulan ruh sağlığı için... 

10 Adımda Aşık Mısın Anla

10 Adımda Aşık Mısın Anla

Hoş geldin yüzümün yeni gülümseyişi ! Bilmeli miydi böylesine sevildiğini, yoksa saklamalı mıydım ? Rüyalarıma... 

Lotus Ayak (Foot Binding)

Lotus Ayak (Foot Binding)

Zambak Ayak diye de bilinen Çin’de uzun yıllar boyunca uygulanan bir ayak bağlama geleneğidir lotus ayak. Aynı... 

Instagram’dan 6 Yöntemle Para Kazanma Rehberi

Instagram’dan para kazanmak: Instagram, çevrimiçi para kazanmak için ideal bir platformdur. İnternet üzerinden... 

Karın Masumluğu

Kış mevsimi geldiğinde karın yağmasını hepimiz dört gözle bekleriz. Çocuklar kar topu oynamak için bekler, yaşlılarımız... 

Kilis’in Fransız İşgalinden Kurtuluşu

Kategori : Ana Sayfa, Eğitim, Tarih - Etiketler :, , , - Tarih : 07 Aralık 2017

Share

Bugün ,7 Aralık 2017, Kilis‘in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılıdır. 

Kilis‘in tarihi bir kent olduğu bilinen bir bilgidir. Tarihinin m.ö. 3000 yılına kadar dayandığı söylenmektedir. 1516 yılından sonra kazanılan bir zaferle Osmanlılara geçmiştir. 6 tabur İngiliz müfrezesi Kilis‘in yakınlarına gelerek bir süre orada kalacaklarını bildirmişlerdir ve 6 Aralık 1918 tarihinde yerleşmişlerdir. 22 Ekim 1919 tarihinde İngilizler geri çekilerek yerlerini Fransızlara bırakmışlardır. Fransız işgal kuvvetleri Kilis’i işgal etmişlerdir.

Kuvayı Milliye‘nin oluşturulmasından sonra, birlik, Fransızlara karşı harekete geçmişlerdir. Mücadele 20 ay sürmüştür ve sonunda Fransızlar geri çekileceklerini bildirmişlerdir. Kilis işgal kuvvetleri komutanı , 3 Aralık 1921 tarihinde Kuvayı Milliye komutanı’na bir mektup göndererek geri çekileceklerini bildirmişlerdir. Mektubu alan yüzbaşı durumu şu sözlerle dile getirmiştir :

“Değerli arkadaşlar! Fransız Generalinden mektup almış bulunuyorum. Kutsal topraklarımızdan çekileceklerini bildiriyorlar. Sizler şehit kanlarıyla sulanan bu toprakları şanla ve şerefle korudunuz. Sizler çağrılmadan dağlara çıktınız. Sizler, evlerinizi, barklarınızı, çoluk çocuklarınızı annelerinin kucaklarına bırakıp bu kutsal savaşa koştunuz. Bu kutsal savaş zaferle noktalanmıştır. Kentimizi şimdi işgalcilerden teslim alacağız. Ne mutlu bizlere… Bu mutlu güne bizleri tanık eden Yüce ’a binlerce hamdolsun… Hazırlanın yiğit arkadaşlarım! 7 Aralık sabahı Kilis’imize giriyoruz…”

7 Aralık sabahı Yüzbaşı Kamil Polat‘ın önderliğinde askerlerimiz Kilis topraklarına ayak basmıştır ve büyük bir coşkuyla karşılanmışlardır. İnsanlar sokaklara dökülmüş her yere Türk bayrakları asılmıştır. Birlik topluca Hükümet Konağı’nın önüne gelmiştir. Konağın önünde onları Fransız İşgal Kuvvetleri Komutanı General Guobot karşılamıştır. Tören birliği bu sırada Türkleri silahlarıyla selamlamıştır. Fransız bayrağı indirilmiş yerine şanlı Türk bayrağımız çekilmiştir. Fransız İşgal Kuvvetleri Komutanı General Guobot son kez Türk birliklerini selamladıktan sonra bir daha dönmemek üzere gitmişlerdir. Hükümet konağı önünde toplanan halk bu haberi birbirlerine sarılarak kutlamışlardır.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Share