Kerim Korcan

0
33

Kerim Korcan;

1918 Yılında Sakarya’nın Hendek ilçesine bağlı Aktefek köyünde dünyaya gelmiştir. Babası bir sanat tamircisi olan Kerim Korçan’ın düzenli bir eğitim hayatı olmadı. İlk okul 4. sınıfa kadar okudu. Okuldan ayrıldıktan sonra berber çırakçılığı, kahvecilik vb. işlerde çalıştı.
1938′ Donanma komutanlığı Askeri Mahkeme’sinde isyan suçlusu olarak yargılandı ve Doktor Hikmet Kıvılcımlı ile birlikte 12 yıl ağır hapse mahkum edildi.
Kerim Korçan ceza evi yılların da yazarlık hayatına başlamış ve o yıllar da yaşadıklarını kaleme almaya çalışmıştır.
Hapisten çıkar çıkmaz ise askere alınmıştır. Askerden sonra 1950′ de istanbul’a geldi, ve hapisteki arkadaşlarının yardımı ile bir gece kondu yaptı, marangozluk ve köfte ekmek satarak geçinmeye çalıştı.
1962 yılında Millet Gazetesinin ”Ali Naci Karacan” adına düzenlenen ”Bir Memleket Gerçeği” konulu yarışmada ”Sultan Ahmet Cezaevi” baş gardiyanını anlatan ”Köse” eseri ile birincilik ödülü almış ve bu ödül ile adını duyurmuştu. Daha sonraki yıllar da özellikle ”Tatar Ramazan” adlı öyküsü le tanınmıştır.
Türk yazar genellikle öykülerinde hapishane yaşamını yansıtmıştır. Kerim Korçan’ın ilk romanı ”linç” ve ilk öykü kitabı ”Tatar Ramazan” yayımlanmıştır. Kerim Korçan bu yapıtların da kendi acılarından beslenerek hapishane yaşamını anlattı. 1970 yılında ”linç” romanı sinema da ”Tatar Ramazan” daki öyküler ise 1976 da tiyatro da uygulandı.

Kerim Korcan 9 kasım 1990 yılında vefat etmiştir.

Kerim Korçan’ın başlıca eserleri;
ROMAN:
*Linç 1976
*İdamlıklar 1971
*Ter adamları 1975
*Dimitrof geçiyor 1978
*Patrona 1983

ÖYKÜ:
*Tatar Ramazan 1969

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here