Kerevizin Faydaları Nelerdir? Alerjisi Olmayanlar Haftada 2 Kere Tüketmeli!

0
29

Kerevizin faydaları nelerdir? Kereviz her ne kadar sağlıklı bir besin olsa da alerjik bir besindir. Ancak alerjisi olmayanların haftada 2 kere tüketmesi gerekir

Kanda yağ molekülleri arttığında oluşan hiperlipidemi durumunun ilk aşamada bir semptom göstermese de ileriki aşamalarda kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini artırmaktadır. Dr. Akkurt “Fareler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre kerevizin yüksek yağ ile beslenen farelerin hiperlidemi oranını düşürdüğü gözlenmiştir” dedi.

Besinler arasında en sağlıklı sebzeler arasında yer alan kereviz hem besleyici hem de vücuda bir çok fayda sağlıyor. Kas kramplarından tutun yaşın ilerlemesiyle beraber ortaya çıkan görme kaybına yönelik tedavi edici özellikleri bulunduran kerevizin mucize faydaları hakkında Dr. Sinan Akkurt elmaelma.com okurları için önemli bilgiler verdi.

Şu günlerde tezgahları yeniden süslemeye başlayan kereviz, hem besleyici, hem düşük kalorili, hem de ekonomik. Kerevizin enfeksiyon, sindirim zorlukları, tansiyon, artrit, gut ve kas krampları ile mücadelede etkin yardımcı içeriğe sahiptir. Kanser, yaşa bağlı görme kaybı, kalp hastalıkları ve kalp krizi gibi risklere karşı da koruyucu olduğunu açıkladı. Yaygın bir durum olan, sürekli yorgunluk, sinirlilik, kas krampları / seğirmeleri, uyku ve kalp ritmi bozuklukları şeklinde kendini gösterebilen magnezyum eksikliği ile mücadelede de kerevizin önemli bir yardımcı olduğunu kaydetti.

Kereviz sebzeler arasında en sağlıklı sebzelerden biridir. Rafine ve işleme tabi tutulmuş besinlerin vücudumuzda yarattığı hasarı onarıcı, pek çok hastalığa karşı koruyucu ve tedaviyi destekleyici özelliklere sahip olduğunu belirtti. Kerevizin özellikle sindirim sistemine ve kardiyovasküler sisteme yardımcı olmaktadır. İnflamasyonu düşürücü, kan basıncını dengeleyici, kanser riskini azaltıcı ve yaşla birlikte ilerleyen görme kaybına karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.

Kereviz yemeğini sevmeyenlerin salata, çorba, buharda pişmiş şekilde ya da suyunu sıkıp içerek tüketilebilir. Kereviz yapraklarının ayrıca ev yapımı turşularda kullanılabileceğini dile getirdi. Aynı zamanda alerjik bir besin olduğunu hatırlatarak, alerjisi olmayanlar için hafta en az iki kez kerevizin menüye dahil edilebilirsiniz.

İÇERDİĞİ APİGENİN İLE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR!

Kereviz apigenin adlı bir molekül içeriyor. Apigeninden zengin bir diyet, inflamasyonu azaltıyor ve bağışıklık sistemine destek sağlıyor. Kereviz ayrıca luteolin adlı bir flavnoid içeriyor. Bu bileşen, anti-kanserojen özelliğinin yanı sıra kanser tedavisinde kullanılan kimyasallara karşı koruyucu etki de sağlıyor. Apigenin molekülünün ayrıca nöron hücrelerin gelişmesi ve uyarılmasını artırdığını, böylelikle öğrenme ve hafıza güçlüğünde de destek olduğunu kaydetti.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here