Kendine İyi Bak

0

Kendine iyi bak...

Ne kadar samimi, ne kadar içten bir söz aslında değil mi ? Sürekli kullandığımız için anlamını yitirivermiş fakat vazgeçilmezimiz olmuş aynı zamanda.
Şimdi, bu zamana kadar pek çok bu temenniyi duyduk.Eşimiz , dostumuz, annemiz, babamız, kardeşlerimiz bize bunu defalarca söylediler. Peki biz kaçında kendimize iyi baktık.
”Kendine iyi bak!” , ”Sende” peki bu kadar kolay mı kendine iyi bakmak? Kendine iyi baktın mı? Evet baktım. Nası baktın ? İşte baktım kalın giyindim terleyip soğumadım psikolojik şeyleri unutmaya çalıştım kendime iyi baktım… Bu mu mevzu ? Kendine iyi bakmak bununla sınırlı kalmamalı.İnsan kendine iyi bakarken kendini iyi görebilmeli…

Neyim ben ? Nerdeyim? Nasıl biriyim? Hata yaparmıyım? Ne derecede kendime yakınım? Neden dedikodu yaptım? Neden birini hor gördüm? Sevmediğim birine neden sarıldım ? Sevdiğim insan beni sevsin diye farklı olmaya çalıştım mı ? Kaç kişiye aklımı tamamen açabildim ?
Kaç defa anneme seni seviyorum dedim ? Babama kaç defa yürekten sarıldım? Kaç defa duygusal ya da cinsel dürtülerim kendime duyduğum saygının önüne geçti? Erkeklere kızlara neden bu kadar güvendim? Kendime kaç yalan söyledim? O’na kaç yalan söyledim? Kaç defa aynaya inandım? Kaç defa birinin hesaplarını kurcaladım? Kaç defa birinin özelinden faydalandım? Kendime ne kadar iyi baktım ? İyi baktığımı zannederken neden sadece iyileri gördüm?

Sorular elbette daha çok fakat mevzuyu anlatabildiğimi düşünüyorum…Bunlar ve bunlara benzer soruları kendimize sormaya başladığımız zaman kendimize iyi bakıyor olacağız…
Bu arada evet bu soruların bize anlattığı birşey daha var… Biz kendimize iyi bakalım derken farkında olmadan etrafımızdakilere çok iyi bakmışız… Öyle ki bu soruları başka birisi için düşününce bütün cevaplar kafamızda beliriveriyor en azından birkaç soru bizde durduğundan çok daha iyi duruyor değil mi ? Arkadaşımızın kaç kızla ya da erkekle boş duygularla takıldığını çok iyi biliyoruz… Kankamızın fotoğrafını görüp hiç güzel değil diye içimizden geçirip kendimize başkasının dedikodusunu yapıyoruz. Aldatılan birine ”boynuzlu” diyebiliyoruz.
İşi düştüğünde bizi arayan birinin telefonunu cevaplamıyoruz işimizin düştüğü kişiyle 10 saniye içinde samimi oluyoruz…

Maskelerimizin varlığını inatla gizliyoruz…Ne kadar sık yapsakta yalan söylemeyi, dedikoduyu, laf taşımayı kendimize yakıştıramıyoruz… Ya da itiraf edemiyoruz belki de …İnsanoğu işte… Zaten hiç aldatılmadık. Evet Tabii sosyal medya hesabımızdaki beğeni sayısı umrumuzda değil ki… ”Şu çok yalancı, bu çok kötü , öteki fazla süslü , beriki ot gibi yaşıyor ama ben standart biriyim çünkü güzelim marka giyinirim spor yapıyorum bakımlıyım… Bakımlı olmak istiyorsan önce kendine iyi bak vücuduna değil…

Şimdi… Yazımı buraya kadar okuduysanız zaten çoktan amacıma ulaştım… Dur ya ne oluyor ? Ne amacı ? Artık mesajlaşırken ,birisiyle konuşurken veya günlük yaşantınızda birisi size ”kendine iyi bak” dediği zaman ister istemez aklınıza bu yazı bu fikirler düşecek…

Kendizine gerçekten nasıl iyi bakabileceğinizi öğrendiniz ve her seferinde önce ve sadece kendinize iyi bakmanız gerektiğini yeniden hatırlayacaksınız…Belki bu sözden rahatsızlık bile duyacaksınız.Bu konuda iyi mi yaptım kötü mü yaptım size bırakıyorum fakat şundan emin olun bizi ne silahlar ne dinler ne teknoloji ne bitkiler ne de ayrıma götüren ideolojiler kurtarabilir… Bizi ancak evrensel duygular ışığında kendimizi görebilmek kendimize iyi bakabilmek kurtarır.

Değişimi kendimizden başlatalım.Kendimiz yerine sürekli başkaları için yaşadıkça, hep yerimizde saymaya devam ederiz… Aslında şair tüm konuyu özetlemiş ; ”Kendine iyi bak beni düşünme.. Su akar yatağını bulur”…. Biz kendimize iyi baktıktan sonra sular elbet yatağını bulur… Benim ne iş yaptığımın kim olduğumun siz okurlar için pek de önemli olduğunu düşünmüyorum… Olmamalı da zaten… Siz kendinize iyi bakın… Görüşmek üzere!

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here