Kekemeliğin Tedavisi Nedir? Kekemelik Neden Olur? Kekemelik Hakkında Her Şey

0

Kekemelik Hakkında Her Şey


Kekemelik Nedir?

Sesli konuşmada sözcüklerin akışının, yenileme, takılma, solunum tutuklukları, kas gerilimi gibi nedenlerle engellenip kesintiye uğramasına kekemelik denir.

 

Kekemelik Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Kekemelik, dil gelişiminin erken dönemlerinde yani 2 ile 6 yaşları arasında ortaya çıkar. Çocukların bir buçuk iki yaşından sonraki döneminde; düşünce gelişimi, konuşma gelişimine göre daha çabuk ilerler.  Düşüncelerini aktarmakta sorun yaşayabilirler. Bu durum, çocuklarda kekemeliğe neden olabilir. 5 yaş civarı kekemeliğin daha belirgin olduğu bir yaş dönemidir. Erkek çocuklarda kekemelik, kız çocuklarına göre daha sık görülür.

 

Kekemelik Neden Olur?

Kişide  oluşan kekemeliğin birden çok nedeni vardır. Bunlardan bazıları; psikolojik, fizyolojik veya kalıtımsal nedenlerdir. Fizyolojik olarak beyin dalgalarından gelen iletim bozuklukları kekemeliğe neden olabilir. Nefesi doğru kullanamama ve solunum bozukluğu da nedenler arasında bulunmaktadır.

Ailevi problemler, herhangi bir şeyden duyulan şiddetli korku, titiz ve kontrollü bir çevrede yetişmek, travma durumları, baskı ve stres altında kalma durumları da kekemeliğe neden olan faktörler arasındadır.

 

Kekemelik Nasıl Anlaşılır?

Korku veya panik sonucunda yaşanan tuhaflıkar, genellikle kelimeleri tekrarlama şeklinde görülmeye başlar. Bu nedenle ana kaynağın etkisi de düşünülmelidir.

“Bu bu bubunun” “ama ama” gibi tekrarlarla başlayan kekemelik, akabinde ilk hecelerin takılmasıyla devam eder.  Bu özelliğinden dolayı kekemelik “Akıcı Konuşma Bozukluğu” olarak da adlandırılmaktadır.

 

Kekemeliğin Zorlukları Nelerdir?

Konuşma akıcılığında ki bozukluk, çocuğun okul başarısını olumsuz yönde etkiler. Ilerleyen dönemlerde ise bireysel olarak mesleki başarısını ve toplumsal iletişimini bozar. Yaşamış olduğu bu durum,çocuğu içine kapanık bir hale getirebilir. ” Benimle dalga geçecekler, bana gülecekler, benimle arkadaş olmak istemeyecekler endişesiyle” konuşmaya çekinip, iletişim kurmakta zorluk çekebilirler.

Konuşarak iletişim kurmak, duygu ve düşüncelerimizi aktarmanın en kolay yoludur. Konuşmamız bozulduğu takdirde iletişim kurmamız da zorlaşır.  Özürlü konuşma, yani kekeleyerek konuşma gerek aile içi gerekse dışarıda büyük güçlüklere yol açar.

İletişimin bozulmasına yol açan kekemelik ,gerginlik ve sıkıntıya neden olur. Konuşmasından dolayı dikkat çekme, alay edilme, çocuk için dayanılmaz bir hal alabilir. Böyle bir duruma maruz kalan çocuk, istemeyerek de olsa birçok etkinlikten uzaklaşabilir.

Ancak kekemeliğe neden olan faktörler ortadan kalktıkça ve kişi diğer insanlarla daha kolay iletişim kurduğu müddetçe konuşması da düzelecektir.

 

Çocuğu Kekeme Olan Ebeveynler Neler Yapmalıdır?

Çocuğu  kekeme bir anne-babanın öncelikle bu durumun büyük bir oranda kalıcı olmadığını bilmesi çok önemli. Bu durumu abartılı bir şekilde karşılamak ve sakinliği elden bırakmamaları gerekiyor.  Çocuğun bu durumu bilerek yapmadığı, kekelemenin kendisine verdiği acı ve zorluk göz önünde bulundurulmalı.

 

Kekemeliğin Tedavisi Nedir?

Tipik bir kekeme diğer kişilere göre fizyolojik veya yapısal bir farklılığa sahip değildir. Ancak kekemelerde konuşma geç yaşta başlar ve artikülasyon bozukluğu denilen bazı seslerin yanlış söylenmesi sıkça görülür.

Seanslar halinde uygulanan kekemeliğin tedavisi, oldukça uzun bir süreçtir. Tedavi öncesi  ilk olarak linisyen  ve hastanın gerçek amaçlarını belirlemeleri ve fikir birliğine varmaları, izleyecekleri yolu belirlemeleri, kriterlerine karar vermeleri gerekir.

Klinisyen, hastanın üzerinde hangi yöntemin daha etkili olabileceğini bilmeli ve ona göre tedaviye başlamalıdır.

Bu nedenle tedaviyi gerçekleştirecek olan kişinin yeni gelişmelerden haberdar olması ve tüm yeni yöntemleri takip etmesi gerekir.

İç içe geçen metodlar,stratejiler ve modeller tercih edilerek tedavinin uzun ömürlü ve kalıcı olabilmesi için mümkün olan her şey yapılmaya çalışılır. Gerektiği zaman hastaya psikoterapatik yaklaşım yöntemide uygulanabilir. Kekemelik tedavisi, nefes egzersizleri ve grup terapisi ile de desteklenebilir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here