Kedi Adası: Aoshima’nın Tatlı Sakinleri

1

Kedi Adası: Aoshima

Merhaba değerli okuyucular,
Bugün sizlere benimde çok dikkatimi çeken bir konu olan “Kedi Adası”ndan bahsedeceğim.

Kedi Adası Hakkında Ön Bilgiler

Bu ada Aoshima adasıdır. Burada kediler insanlardan çok daha fazladır. Bu yüzdendir ki adanın adı Kedi Adası olarak bilinir. 44 bin metrekare büyüklüğündeki ada, bir turist grubunun çektiği fotoğraflar sayesinde keşfedildi. Kediler ve insanlar bu adada birlikte yaşıyorlar. Hatta kedilerin sayısı bu adada yaşayan insanların kat ve katıdır. İnsanlar bu adada nasıl yaşıyorlar, yaşamak zor olmuyor mu, ne gibi zorluklarla karşılaşıyorlar? vb. pek çok soru aklınıza takılıyor değil mi? Gelin şimdi bu sorulara birlikte yanıt arayalım.

Aoshima Adasının Nüfusu

Aoshima adasında eskiden yaklaşık 900 kişinin yaşadığı biliniyordu fakat son yıllarda kedilerinde etkisi ile genç nüfus göç etmeye başlamıştır. Bu göç ile beraber adanın nüfusunda bir azalma meydana gelmiştir. Adanın nüfusu 1960’ta 655 kişiyle en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Ada sakinlerinin iş bulmak için göç etmeye de başlayınca ada iyice ıssızlaşmıştır. Ada sakinlerinin terk ettiği evlere de yerleşen kediler yerleşinde nüfusları hızla artmıştır. Şimdi de adada yaşayan her 15 kişiden dördü, geçimlerini balıkçılıkla kazanıyor. Diğerleri ise emeklilerden oluşuyor. Adanın bugünkü nüfusu ise 22’dir. Adada ki kedi sayısı burada yaşayan insanların 6 katıdır. Yani 120’den fazla kedi olduğu bilinmektedir. Hesapladığımız zaman kişi başına 6 kedi düştüğünü görüyoruz. Kediler adayı ele geçirmiş durumdalar. Kedilerin nüfusunda daha fazla bir artış olmasın diye şu ana kadar sadece 10 kedi kısırlaştırıldı.

Peki, Bu Kediler Nerelerde Yaşıyorlar?

Adadaki kedilerin yaşam alanlarına baktığımızda; adada yaşayan insanların evlerinde, bahçelerinde, arabalarında, kayıklarda kısacası her yerde olduklarını görüyoruz.

Kedilerin Adaya Getirilmesinin Sebebi Nedir?

Aoshima yalnızca 22 kişinin yaşadığı minik bir balıkçı adasıydı. Şimdi ise kedi işgalindedir. Önceleri bir iki kedi ile başlayan bu sevdaları üremenin kontrolden çıkmasıyla birlikte ‘kedi işgali’ne döndü.Adada yaşayan insanlar teknelerinde bulunan farelerden çok rahatsız oluyorlardı. Bu sebeple teknelerini farelerden temizlemek amacıyla adaya kedi getirdiler. Ve daha sonra da kedilerin çoğalmasının önüne geçemediler. Böyle oluncada ada kedi istilasına uğradı.

Adaya Gösterilen Büyük İlgi: Turist Akını

Adada herhangi bir konaklama mekanı, alışveriş merkezi, market vs. olmamasına rağmen ülkenin her yerinden turist akınına uğramaktadır. İki güne bir Japonya ile Aoshima arasında feribot seferleri düzenleniyor. Turistlere kalacak yer olmadığından dolayısıyla kediler besleyip onlarla bol bol fotoğraf çektirdikten sonra geri dönüyorlar. Ada turistler tarafından çok ilgi görüyor. Gelen turistlere rağmen Aoshima’da insan sayısında bir artış gerçekleşmiyor, ada hala azınlıktadır.

Peki, Bu Kadar Fazla Kedinin Beslenmesi Nasıl Gerçekleşiyor?

Adada bulunan kediler gerek ada sakinleri gerekse turistler tarafından besleniyorlar. Çoğu kedi ise kendine yiyecek farklı şeyler buluyorlar. Adada yaşayan insanların bahçelerine ektikleri sebzeleri, meyveleri, bitkileri eşeliyor ya da etrafta bulunan çöpleri karıştırıyorlar. Bu durum ada sakinlerinin pek hoşuna gitmiyor fakat onca kedinin beslenmesi de başka türlü gerçekleşemezdi zaten.

Ada Sakinlerinin Bu İstila Hakkında Düşünceleri Nelerdir?

Ada yaşayanlarıysa bu duruman hem memnum hem de memnun değildir. Kediler sayesinde ada pek çok turistin akınına uğradığından dolayı ekonomide de bir hareketlilik söz konusudur. Ada yaşayanları bu bakımdan memnundur fakat kedilere mama yetiştirmekte zorlanıyorlar.

Basında Kedi İstilası

Kedilerin istilası dünya basınında da yer almaya başlayınca adaya pek çok turist akın etmeye başladı. Aoshima’da Tatlı bir felaket ve kediler adayı ele geçirdiler gibi başlıklarla basında yer aldılar.
Ada sakinleri basında yer alan haberlerle birlikte istilanın daha fazla yayılmaması için ve de kedilerin sağlığı açısından iyi olacağını düşündükleri için hayvanları kısırlaştırma kararı aldılar.

Japonya’da Aoshima Adasından Başka Kedi Adası Var Mı?

Japonya’da kedilerin çoğunlukta olduğu başka adaları görmekte mümkündür. Bunların en tanınanlarından biri de Taşirojima adasıdır. Bu adada da 86 kişi ve 100’den fazla bulunuyor. Taşirojima Adası’da “Kedi Cenneti” olarak tanınmaktadır. Bu adaya kedilerin getirilme amacı ise İpek böceği tesislerinden fareleri uzak tutmaktı. Ada sakinlerinin büyük kısmı ise sanayileşmenin ardından adayı terk etmişlerdir. Bunun üzerine insanların sayısı azalırken kediler üstünlüğü ele geçirmişlerdir.

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here