Kazım Karabekir TCF Başkanlığına Seçildi.

0
31

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Türkiye Cumhuriyetinin ilk muhalefet partisidir. 17 Kasım 1924 yılında Kazım Karabekir, Refet Bele,Rauf Orbay,Ali Fuat Cebesoy ve Adnan Adıvar’ın öncülüğünde kurulmuştur. Partinin kuruluşundaki maddelerden bazılarında liberalizm politikasının benimseneceği ve dini düşünce ve inançlara saygı duyulacağı şeklinde ifadeler vardır.CHF’den genel olarak ekonomik anlayışlar yönünden ayrılmışlardır. Partinin kendinde özel gazetesi olmasa da bazı gazeteleri desteklemişlerdir.

Kurulduktan sonra partiye katılım artmış ve bazı konularda CHF’den ayrılmışlardır. İzmir Suikastinden dolayı parti liderlerininde yargılanması TCF’nin kapanacağının ilk sinyalleri olmuştur. Daha sonra çıkan Şeyh Sait isyanından dolayı eleştirilere maruz kalan TCF 5 Haziran 1925’te kapatılır.

KAZIM KARABEKİR VE TCF :

9 Kasım 1924’te CHF’den istifa eden Kazım Karabekir 17 Kasım 1924’te kurulan TCF’nin kurucuları arasında yer almış ve bir süre sonrada genel başkanı olmuştur. Partiye katılan yeni vekillerle birlikte TCF’de büyüme göstermiştir. Kazım Karabekir tıpkı partisindekiler gibi İzmir Suikasti ve Şeyh Sait isyanlarından dolayı yargılanmış ve serbest bırakılmıştır. Daha sonra parti kapatılınca siyasete bir süre ara vermiştir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here