Kaygılarınızdan Çok Da Kurtulmayın

0

Tam da vize haftası şöyle bir kaygıdan bahsetsek fena olmaz diyorum. “Aman canım vize haftasına ne gerek benim içimdeki kaygı her zaman var” diyorsanız da buyrun dertleşelim.
Bu kaygı dediğimiz endişe verici hatta korkutucu kelimemiz sanıldığı kadar da kötü bir durum değil hatta bunun yokluğu bizim için varlığından daha kötü bile olabilir.
Kaygı hayat kurtarır. Kaygısız başım dertli başım..
“Sende abartıyorsun ama” demeyin.
Kaygı ne demektir? Önce buna bakalım.
Kaygı yapacağımız sorumluluklarımızı, işimizi en iyi yapabilmek için uğraştıran ya yapamazsan diye de arada korku saldıran organımızdır. Evet evet kaygı bizim organımız çünkü bu kaygı arada kendini şaşırıp çok çalışıyor sonra kaygımız bozuldu diyoruz (kaygı bozukluğu) arada da hiç çalışmıyor “Sen biraz fazla mı rahatsın?” diye de toplumda iticileşiyoruz. Kaygımıza iyi bakalım arkadaşlar.
Bu organ nerde diye sorarsanız da her an her yerde olabilir. 🙂
Çok kaygılı bir insan neler yaşar?
Deyimsel bir tabirle eli ayağına dolaşır. Kaygı, ya olmazsa, ya düşük not alırsam, ya patronum bu sunumu beğenmezse, ya herkese rezil olursam, ya yürürken düşersem de herkes gülerse gibi gibi sizin ömrünüzü yiyecek şeyler üretebilir.
Kaygıdan nasibini almamış bir insan neler yaşar?
Ya abi rahat ol geçeriz bunu da yaaaa, şimdi niye çalışalım daha çok var yaaaa, nolcak çıkar konuşurum doğaçlama falan begenmezse napıyım, gibi fazla rahat insanlarımız da rahatlık sebebiyle çalışmayı çabalamayı erteleyerek sonuçları istediği gibi olmayabilir. Paracelsus ne demiş “Her şey zehirdir/ mühim olan dozdur.”

İyi güzel söylüyorsun da ben kaygilarimdan nasıl kurtulucam?
Fazla dusunmeyeceksin geleceği, geçmişi çok karıştırmayacaksın şimdiki zamanda yapacaklarına odaklanıp negatif düşüncelerden biraz olsun kurtulmaya bakacaksın.
Her iş sizde başlar,sizde biter. Her şeyin üstesinden kendiniz gelebilirsiniz. Kaygınızdan tamamen kurtulmaya çalışmayın bir tiyatro oyunu için bir konuşma için sahneye çıkarken içinizdeki o heyecana zarar gelmesin. Bunlar tatlı endişeler bunlardan şikayetçi de olmayın fazlasını hissediyorsanız durdurmak elinizde  başarılar..:)

Unutmamanız Gerekenler

“Görevimi kaygı içinde ama umutIa bırakıyorum. Herkese iyi şansIar diIiyorum.” MihaiI Gorbaçov

“Geçip gitmiş bir şey için tasaIanmam ve ona özIem duymam.” Hz. AIi

“Kaygı yarının acısı oImaz, sadece bugünün neşesini götürür.” Mirebaeu

“Yaşamımızı öIüm kaygısıyIa, öIümümüzü de yaşama kaygısıyIa buIandırıyoruz.” CemiI Meriç

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here