Katliamın Adı Konya

0
8

Tarih: 8 OCAK 2003

Atatürk hava limanında saat 18:35’te her şeyden habersizce uçakta emniyet kemerlerini bağlayan 75 insan ve kalkış hazırlıklarını yapan 5 mürettebat, gayet sakince süren bir yolculuk, belki de hepsinin içerisinde aile özlemi, belki de ailelerine kavuşacakları o saati iple çekiyorlardı, ama bilmedikleri bir şey vardı. Saat tam 20:00’ı gösterdiğinde Diyarbakır büyük bir gürültüyle sallandı, belkide yine bir terör olayı sandılar belkide yine tüm anneler sokağa akın etti dışarıda top oynayan çocuklarını bulmaya, ama o bir terör saldırısının sesi değildi 75 masum insanın ölümüne sebep olan sesti.

Uçak büyük bir gürültüyle yere çakıldıktan sonra uçağın her tarafını alevler sardı, çığlıklar, bebek,kadın sesleri hepsi iç içe karışmıştı 80 kişi içerisinde sadece 5 kişi hayatta kalmayı başarmıştı.

THY ve televizyonun yaptığı açıklamalarda havanının aşırı sis olması nedeniyle kaza gerçekleşmişti, oysa kazaya tanık olanların hepsi o gece havanın kazadan 70-80 dakika sonra sislendiğini söylediler ve evlerinin son katta olduğunu söyleyen tanıkların jandarmanın yangına müdahale edemediklerini söyledi. Olaydan sonra o pırlanta gibi 75 insanın cenazesi kapalı spor salonunda toplanmıştı,öyle görünüyordu ki cenazelerini almak için gelen aileler o manzarayı kolay kolay unutmayacaklardı.

Cenazelerini 3 defa defnetmek zorunda kalan babalar anneler vardı, cenazelerini olaydan 25 gün sonra alanlarda.

Diyarbakır halkı ŞEHIT GAFFAR OKAN’dan sonra ilk defa bu kadar üzülmüştü.

Kaptan pilotun kuleyle konuşmasında kuledeki görevli pistin ışıklarını açacağını söylemişti ama kaza anında pistte sadece 2 ışık açıkti ve iddaya göre kara kutudan çıkan bilgiye göre kulede çocuk sesi geliyordu oysa kuleye görevliden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır.

Kazayı yapan firma THY hayatını kaybeden yolcuların yakınlarına ayrı ayrı tazminat ödemişti.

Şimdi soruyorum size bir can o kadar ucuz mu ?

Serhat Akkaya
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here