Karıncalar’ı Özel Kılan Nedenler.

0

Dünyada en fazla bulunan canlı türü karıncalardır. Günümüzde yaklaşık olarak 12 Bin karınca türü tespit edilmiştir. Karıncalar insanlara oranla yaklaşık 20 milyon kat daha fazladır.Karınca bir böcek türüdür.
Diğer böceklerden çok farklı bir yaşamı vardır .

 ➡ İnsan yaşamına en yakın yaşayan böcek türüdür. Karıncalar koloni halinde yaşarlar, savaş hazırlığı yaparlar, esir alırlar, düşmanı korkutmak için kimyasal silah kullanır ve yaşamak için çabalarlar.
➡ Bütün böcekler arasında en büyük beyine sahip canlılar karıncalardır.
➡ Karıncaların boyları genelde 2-7 mm arasında değişir ancak Marangoz Karıncalar olarak bilinen karınca türü 4-5 cm kadar varabilir.
➡ Karıncaların iki midesi vardır. Bir tanesinde yiyeceği kendi için saklar. Diğerinde ise öteki karıncalarla paylaşacağı yemeği depolar.
➡ Bazı karıncalar günde 7 saat uyuyabilir.Karıncalar yeşil, sarı,kahverengi, kırmızı, mavi ve hatta mor tonlarında olabilirler.
➡ Bir karınca kendi ağırlığının 40 katını kaldırabilir.Yetişkin bir karınca katı yiyecekleri yutamaz yiyeceklerin suyunu emerek beslenir
➡ Karıncalar dokunmak ve koklamak için antenlerini kullanırlar.Hem etçil hemde otçul canlılardır.
➡ Her kolonide en az bir tane kraliçe bulunur.Kraliçe karıncalar doğuştan kanatlara sahiptir. Başka koloniler kurmak için yuvadan ayrıldığından kanatları düşer.
➡ Siyah karıncalar ve ahşap karıncalarının iğnesi bulunmaz bunun yerine formik asit kullanırlar.
➡ Tropik bölgelerde yaşıyan yaprak kesici karıncalar keskin çeneleri ile yaprakları keser ve bunları yuvalarına taşır. Fakat bu yaprakları yiyecek olarak değil mantar üretmek için kullanırlar.Mantarlardan kendileri için gerekli olan proteini üretirler. Mantar üretimi aşamasında pek çok işçi karınca çalışır.
➡ Kolonilerde iş paylaşımı vardır.
*İşçi karıncalar yuvanın içindeki çöpü dışarı atmakla ve özel çöplüğe götürmekle yükümlüdür. İşçi karınca dışarda bir yemek bulduğunda özel bir koku salgılar ve kolonideki diğer karıncaları yanına çeker.
*Köle yapıcı karıncalar başka karıncaların yuvalarına saldırır ve yumurtalarını çalar. Bu yumurtalar kırılıp yavru karıncalar çıktığında kolonide köle olarak çalışırlar.
➡ Karıncalar genel olarak sıcak iklimlerde yaşarlar
➡ Bir karıncanın ömrü ortalama 45-60 gün arasıdır.
➡ Karıncaların akciğeri yoktur oksijen vücutlarında tüm bedenine yayılmış olan küçük deliklerden girer karbondioksitte aynı şekilde dışarı atılır.
➡ Dünyanın bilinen en yaşlı karıncası 100 milyon yıllıktır ve bir amberin içinde korunmuştur.Bu fosil Harvard üniversitesinde zooloji müzesinde sergilenmektedir.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here