Karbon Yakalama

0
7

Atmosferimizdeki karbondioksit konsantrasyonları, insanlık tarihinde kaydedilmemiş seviyelere ulaşıyor. İsviçre firması Climeworks tarafından hazırlanan bu doğrudan hava yakalama sistemi sorunu çözmeye yardımcı olabilir.

Atmosferdeki karbondioksit seviyesi savunmasız hale geliyor – yeni bir rapor, milyonlarca yılda bu kadar yüksek olmadığını gösteriyor. Şimdi, İsviçre’deki araştırmacılar, havadan karbondioksit yakalayarak sorunun çözümünde bir yöntem araştırıyor. Ekip, Zürih’in yarım saatinde bir yerde karbon yakalama konusunda ticari bir yaklaşım geliştiriyor. Bir geri dönüşüm merkezinin çatısının üstüne çamaşır makineleri boyutunda 18 fanın bir filosu yerleştirildi. Havayı çekerken, kimyasal olarak kaplanmış filtreler karbon dioksiti emer.

Filtreler birkaç saat içinde doyurulur ve bu noktada geri dönüşüm tesisindeki atık enerjiyi kullanarak 100 C dereceye kadar ısıtılırlar. Bu, saf karbon dioksit gazının emilmesini sağlar.

Bu kuruluma direkt hava yakalama sistemi deniyor ve İsviçre şirketi Climeworks tarafından geliştirilmiştir. Bir yılda 900 tona kadar karbon dioksit yakalayabilir. Bu durumda, ele geçirilen karbon, büyük bir seraya gönderilir ve burada sebze ürünlerinin boyutunu arttırır.

Chatham House’un yakın tarihli bir çalışması, karbonu çevreye 2030 yılına kadar ortadan kaldırmanın ve depolamanın bir yolunu bulmamız gerektiğini belirtti. Bunu yapmak için yakıttan karbondioksit kullanma çabalarına kadar ileriye dönük çeşitli girişimlerde bulunduğunu görüyoruz karbon yakalama membranları.

Bu tür bir çalışma, çevremizin sağlığının devamı için hayati önem taşımaktadır; ancak, bu çabaların kendileri için nasıl ödeme yapacağı konusunda sorulması gereken sorular vardır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here