Karbon Yakalama 2.0

0
49

2018’de başlangıç ​​NET Power, bir türbin çalıştırmak için süperkritik CO2 kullanan Houston, Teksas’ta bir prototip enerji santrali açacak.

 

Döngüye öncülük eden mühendis olan Rodney Allam, İklim Değişikliği Hükümetler Arası Panelinin bir üyesidir. Rodney, Science‘a “Yenilenebilir enerjileri eleştirmiyorum, ancak gelecekteki güç taleplerini tek başlarına karşılayamıyor” dedi.

Rüzgar ve güneş sadece Güneş parlarken ve rüzgar esip geçtiğinde çalışır. Bu sorun, daha iyi enerji depolama teknolojisi ile hafifletilecek, ancak bu depolama alanı mevcut oluncaya dek, doğal gaz katı bir ara çözüm olabilir. Kömürden çok daha az CO2 üretir ve yenilenebilir katkıların dalgalanması nedeniyle yukarı veya aşağı doğru rampa yapılabilir.

NET Power tesisi, hiçbir ek ücret ödemeden karbonu temizleyerek bir adım daha ileriye götürür. Yine de, yenilenebilir enerji maliyeti hızla düşmekte olan bazıları fosil yakıtlara dayanan ve şu anda yenilenebilir kaynaklardan daha pahalı bir teknolojiye yatırım yapmak konusunda tereddüt gösterebilirler.

Bununla birlikte, NET Power‘ın prototip fabrikası 2018’de umduğu gibi çalışırsa, bu başarısı dünyayı Rodney döngüsüne bir şans vermek için yeterli motive sağlayabilir.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here