Kan İnceltici İlaçlar Demans (Bunama) Riskini % 48’e Kadar Azaltabilir

0

Araştırmalar, ‘Düzensiz kalp atışı için antikoagülan (Kanı sulandıran ilaçlar) kullanan hastaların bunama ve inmeye karşı korunabileceğini’ kuvvetle öneriyor.

Araştırmalar, 'Düzensiz kalp atışı için antikoagülan (Kanı sulandıran ilaçlar) kullanan hastaların bunama ve inmeye karşı korunabileceğini' kuvvetle öneriyor.

Araştırmalara göre, kan inceltici ilaçlar demans ve inmeye karşı düzensiz bir kalp atışı olanağına sahip olabilir.

Bir çalışma, atriyal fibrilasyonu (AF) için tedavi edilen hastaların antikoagülan kullanmaları durumunda demans gelişme olasılığının düşük olduğunu buldular. Uyuşturucu reçete edilmemiş aynı durumdaki diğerlerine kıyasla, riski% 48’e kadar düşürüldü.

Bilim insanları, 444.000’den fazla İsveç AF’li hastanın sağlık kayıtlarını analiz etti.

Ekip, bulguları sebep ve sonuç kanıtlayamasa da, kan içeren bulaşıcı ilaçların durumdaki bunama olaylarına karşı “şiddetle” öneride bulunduklarını belirtti.

Atriyal fibrilasyon, inme ve kan pıhtısı riskini arttırır; bazı uzmanlar beyninde görülebileceğini düşünerek demans tetiklemesine yardımcı olurlar.

Çalışmayı birlikte yürüten İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nden Dr. Leif Friberg şunları söyledi: “Klinisyen olarak felç açısından kaderci bakış açısına sahip AF hastaları olduğunu biliyorum. Ya olur ya da olmaz. Demans hakkında kaderci olan az insan aklını kaybettiriyor.

"Hiçbir beyin, uzun vadede mikroskopik pıhtının sürekli bombardımanına dayanamaz. Hastalar büyük ihtimalle kendi küçük gri hücrelerine mümkün olduğunca uzun süre asmak istiyorlar."

“Hiçbir beyin, uzun vadede mikroskopik pıhtının sürekli bombardımanına dayanamaz. Hastalar büyük ihtimalle kendi küçük gri hücrelerine mümkün olduğunca uzun süre asmak istiyorlar.”

“Elinizin altında bulunduğu şeyi korumak için, AF tanısı alındıysanız psikoterapi önleyici ilaçları kullanmaya özen göstermelisiniz; çünkü bu kişiler inmeye karşı koruma sağladığı kanıtlandı ve bu çalışmanın da demansa karşı koruyucu olduğu anlaşılıyor.”

Araştırmacılar İsveç’teki 2006-2014 yılları arasında AF teşhisi konan herkesi tanımladı. Her bir kişinin ilerlemesini izlemek suretiyle 1.5 milyon yıllık takip, 26.210 hasta demans teşhisi aldı.

Kan düzeltici ilaçlar warfarin, apixaban, dabigatran, edoxaban ve rivaroxaban ilaçlarını içerir. Bilim adamları, AF’nin teşhisi konduktan sonra başlanan erken tedavinin koruyucu etkisini artırdığını buldu.

Friberg, hastaların ilaçları en kısa zamanda almaya başlamaları ve kullanmaya başlamalarını söyledi.

Doktor, “Doktorlar, hastalarından gerçekten iyi bir neden olmadan oral antikoagülan kullanmayı bırakmalarını söylememeliler. Hastalar için doktorun söylemediği sürece durmamalarını söyleyebilirim. “

Avrupa Kalp Dergisi’nde yayınlanan çalışma, eski kan düşürücü ilaç olan varfarin ile daha yeni antikoagülanlar arasında demans önleme konusunda fark bulamadı.

İngiliz Kalp Vakfı ortak tıp direktörü Prof Jeremy Pearson şunları söyledi: “Beyindeki kan damarlarını tıkayan bir pıhtının neden olduğu vuruşlar demansın ana nedenlerinden biridir ve atrial fibrilasyon önemli bir risk faktörüdür, çünkü bu şansları artırır pıhtı oluşumu.

“AF hastalarına kan inceltici ilaçlar uygulayarak inme ve demans riskini azaltabilirsiniz.”

Alzheimer’s Research UK’daki bilim başkanı Dr. Carol Routledge şunları söyledi: “Bulgular bu bağlantıyı daha fazla araştırmamız gerektiğini vurguluyor, ancak çalışmanın doğası antikoagülanların demans riskini azalttığına kesin bir şekilde karar vermemizi engelliyor.

“Bu alanda devam eden diğer çalışmaların sonuçlarını görmek ve antikoagülanlar ile demans farklılığı riski arasındaki ilişkiyi ayırt etmek önemlidir.”

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here