Kahraman Pilot Sullenberger

0
53
Kahraman Pilot Sullenberger
Kahraman Pilot Sullenberger

NEW YORK UÇAK KAZASI

LOST… İzleyenler bilir, dizi bir yolcu uçağının bir adaya düşmesi sonucu hayatta kalan yolcuların verdiği yaşam ve adadan kurtulma mücadelesini konu edinir. Birçoğumuz dizinin konusunu duyduğumuzda olayın gerçek olabileceğine çok ihtimal vermez çünkü bir yolcu uçağı düştüğü vakit içerisindeki yolcuların yaşama ihtimali pek kalmıyor. Bugün bir trafik kazasında bile onlarca can kaybı olabiliyorken binlerce feet yükseklikten yere çakılan hangi uçaktan tüm yolcular sağ çıkabilir ki? Ben söyleyeyim, US Airways’a ait 1549 sefer sayılı Airbus A320 tipi uçaktan.

15 Ocak 2009‘da New York’ta LaGuardia Havalimanı’ndan kalkış yaparak Kuzey Karolina’ya bağlı Charlotte’a iniş yapması planlanan uçak, kalkıştan sonra Kanada kazlarından oluşan bir kuş sürüsüyle karşılaşınca işler sarpa sardı. Bu çarpışma sonucu kazlar motora girerek motorların bozulmasına sebebiyet verdi ve uçak düşüşe geçti. İçerisinde 150 yolcu ve 5 mürettebat, toplamda 155 kişinin olduğu uçak için tehlike çanlarının çaldığı esnada uçağın pilotu Kaptan Chesley Burnet Sullenberger inanılması güç bir karar verdi ve yakınlardaki Hudson Nehri’ne iniş yapmayı planladı. Motorsuz bir uçağın planörden farkı yoktu ve Kaptan Sully gençliğinde bunun eğitimini almıştı. Şimdi aldığı bu eğitimleri uygulama vaktiydi ve Kaptan Sully Hudson Nehri’ne muazzam bir iniş yaparak 155 kişinin hayatını kurtardı. Bu uçak kazası havacılık tarihi adına adeta bir mucizeydi. Kazanın ardından baş rolde Tom Hanks’in yer aldığı ‘Sully’ isimli bir film beyaz perdeye taşındı. Ulusal bir kahraman haline gelen Kaptan Sully, olaydan sonra yazdığı kitap satış rekorları kırdı, bir yıl sonra 60 yaşında emekliliğe ayrıldı ve uçuş emniyeti konusunda konuşmalar yapmaya devam etti.

 

KAPTAN SULLY KİMDİR?

Tam adıyla Chesley Burnet Sullenberger, 1951 yılında Amerika’nın Texas eyaletinde dünyaya geldi. Uçağa ilk binişinde öğretmen olan annesiyle yolculuk yaptı ve henüz 6 yaşındaydı. O küçük uçuştan itibaren küçük yaşta pilot olma hayalleri kurmaya başladı. Uçaklara ve pilotluğa inanılmaz bir ilgisi vardı. Kendince uçak modelleri tasarlıyor ve araştırmalar yapıyordu. 16 yaşına geldiğinde ilk uçuş eğitimini almaya başladı fakat eğitimin alındığı uçağın kirasını ödemesi gerekiyordu. Saat başı 6 dolar olan bu ücreti karşılamak amacıyla bir kilisede hizmetçilik yapmaya başladı. Kariyerinin temellerini kendi alın teriyle atarak kahraman bir pilot ortaya çıkarıyordu fakat bundan haberi yoktu.

1968’de 70 saatlik uçuşunu tamamladıktan sonra pilot lisansını aldı ve ilk yolcusu olarak yanına annesini aldı. Bu kez pilot koltuğunda kendisi vardı. Daha sonra Amerikan Hava Kuvvetleri adına hizmet vermeye karar verdi ve Hava Harp Okulu’na girdi. 7 yıl burada görev aldıktan sonra kendisinden uçmayı bırakıp karargahta görev yapması istenince Hava Kuvvetleri’nden ayrılarak sivil hayata tekrar döndü. Çünkü Sully uçmaktan vazgeçemezdi. Dışarıda uçuş mühendisi olarak çalışmaya başladı, haftada 200 dolar kazanıyordu. 1984’te ikinci pilot ve 4 yıl sonra ise kaptan oldu. Daha sonra Amerikan Ulusal Ulaştırma Emniyet Dairesi’nde uçak kazaları üzerine uzmanlık yaptı. İncelemeye aldığı kazalardan biri 1989 yılında Califronia’da düşen kendi şirketine ait bir uçaktı. Yaptığı bu kaza incelemeleri ve hazırladığı raporlar hava yolları şirketleri adına yol gösterici oldu.

 

Enes Aydos
Follow me
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here