Kadınların Vazgeçemediği Topuklu Ayakkabılar

0

Topuklu ayakkabıyı ilk kez erkekler giymiş. 🙂 Bunu biliyor muydunuz? Ancak erkekler kullanırken ne gösteriş ne de şıklık için kullanmışlar.
Zarafetin simgesi olan topuklu ayakkabılar uzun yıllar boyunca toplumda statü belirleyici bir unsur olmuş.
Giyilen elbiseyi tamamlamak için kullanan ilk kişi kadın olduğundan, artık kadınlar tarafından kabul görmüş.
Kadınların vazgeçemediği, erkeklerin de bakmaya doyamadığı bu ayakkabıların tarihine bir göz atalım.

 


Topuklu Ayakkabı Tarihçesi

M.Ö. üretildiği sanılıyor, tam tarihini net olarak bilen yok. İlk defa M.Ö. 200’de  Romalılar, aktörler için ahşap ve mantar kullanılarak apartman topuk dediğimiz platform şeklinde yapıyorlar. Daha sonra bu tabanları at süren erkekler ata binerken ayaklarını desteklemek amacıyla kullanıyorlar. İlk defa bir kadın tarafından kullanılması ise Leonardo Da Vincinin fikri.
Boyu çok kısa olan, Floransalı Mecidislerin kızı olan Ketrin, Leonardo da Vinci’nin yanına gelerek, düğününde dikkat çekici olmak istediğini, bir çare bulmasını istiyor. Bulunan çare de topuklu ayakkabılar oluyor. O günden sonra kadınlar tarafından kabul görmüş bu ayakkabılar bu gün kadınların vazgeçilmezi oluyor.

Aslında bir başka rivayete göre de, kasapların yerlerdeki kanlardan ayaklarını korumak amaçlı giydikleri topuklu ayakkabılar, 1789 Fransız İhtilali ile yerini düz taban ayakkabılara bırakıyor. Tam 50 yıl kadınlar bu ayakkabıyı giymiyorlar ancak moda ve şık görünme arzusuyla tekrar kadınların hayatında yer alıyor.
Günümüzde bu ayakkabıların doğuşuyla ilgili pek çok şey anlatılıyor ancak hangi amaç için kullanıldığı pek önemsenmeyen bu topuklular şu anda sadece şık ve zarif olmak adına kullanılıyor. Örneğin; orta çağlarda Avrupa’da İngilizlerin ve Fransızların kullandıkları lazımlıklarını, dışarıya boşaltmaları sonucu oluşan pis caddelerde , bu topukların sayesinde rahatça pisliklerin üzerine bastıkları biliniyor. Nereden nereye diyebileceğimiz ilginç bir ihtiyaç şu anda.


Kadınların Topuklu Ayakkabı Bağımlılıkları

Sadece kadınlar mı ? Kadınlar kadar erkeklerin de vazgeçemediği bir şey. Erkekler giymiyorlar ama giydiriyorlar. Eşinin, sevgilisin topuklu ayakkabılarına hayran olmayan pek az erkek vardır galiba.
Topuklu ayakkab ; bir kadının görselini tamamlayıp ona özgüven veren şeylerin başında geliyor. Saçma ama gerçekten durum bu ! Boyu 1.55 cm olan bir kadını düşünün bir anda 1.65 cm olunca hissettiği mutluluktan vazgeçebilir mi ? Geçtim kısa boyluları, uzun boylular dahi, yürüyüşü ve popo duruşunu etkilediği için asla topuklulardan vazgeçmiyor. Hiç bir kadın yoktur ki stres atmak için alış veriş yapıyorsa ayakkabı almadan eve dönsün. Çünkü ayakkabı demek bir kadın için kendisini tamamlamak demektir.

Kadınlar neden bu kadar topuklu ayakkabı bağımlısı diye düşününce iki seçeneğimiz var.

a)Duruş

Duruşu etkileyen bu ayakkabılarla kendisini daha güzel hisseden kadınlar, rahatlık ve sağlığı hiçe sayacak kadar yine de giymeyi tercih ediyorlar. Daha dik bir gövde, göğüs ve popo dışarıda olarak durmayı sağladığı için hem zarif hem daha ince görünüyorlar. Haliyle vazgeçmek kolay olmuyor.
Topuklu ayakkabılar bacakları daha uzun gösterir. Hem boyu uzayan, hem bacakları uzun görünen, hem de elbisesiyle bir kombin meydana getiren bu ayakkabılar her yönden kadını tamamlayan bir parçadır.
Göğüsü dışarı verip beli hafif içeri sokması, yürüyüşe de etki yapar. Daha kırılgan, daha naif adımlar atarsınız. Düz taban ayakkabı giyen bir kadının yürüyüşüyle, topuklu ayakkabı giyen kadının farkı o kadar barizdir ki..

b) Erkeklerin dikkatini çekmek

Bakımlı ayaklar, törpülenmiş tırnaklar ve renkli ojelerle bir bütün oluşturan topuklu ayakkabıların erkeklerin de ilgi odağı olduğu aşikar.
Daha çok, topuklu ayakkabıları cinsel hayatlarının bir parçası haline getirmiş çiftler için seksi modeller tasarlanıyor.
Hatta öyle erkekler var ki önce yüzüne değil ayağına bakar. Aslında yapılan araştırmalara göre İngiltere’deki erkekler neredeyse hiç bakmıyorlarmış ayakkabılara. Kim ne giymiş umursamıyorlarmış. Tabi İngilizlerin öyle olması tüm dünya erkeklerinin de aynı olduğunu göstermez. Ancak bir kadına “Neden topuklu ayakkabılar tercih ediyorsun? “ sorusuna alacağınız yanıt büyük ihtimalle kendisi öyle hoşlandığı için olacaktır. Bunu itiraf etmeyeceklerdir.
Erkeklerin görsel olarak ayakkabıyı hoş buldukları kesin, bu yüzden kadınların da vazgeçesi yok.


Topuklu Ayakkabıların Zararları

Kadınlar kendilerini güzel hissettiren şeylere bağımlıdır. Zararları varmış pek de umursamazlar. Bu ayakkabılar için de öyledir. Bir kadın illa topuklu giyeceğim dediyse ne yapar eder giyer.
Bu kadar güzel bir şey o kadar da masum değil ne yazık ki. Vücudun bütün ağırlığını ayak uçlarına yükleyen bu model ayakkabılar, bel ve sırt ağrılarına, kronik kireçlenmelere, diz ağrılarına neden oluyor. Dolgu topuklar biraz daha rahatlık sağlarken sivri topuklar çok rahatsız olmalarına rağmen severek kullanılıyor.
Oysa unutulmamalıdır ki; sivri burunlu ayakkabılar baş parmakta çıkıklara veya zamanla taraklı bir şekil almaya neden olur. Kişinin kemik yapısına göre bu değişiklikler hız kazanır. Hiç bir şey olmasa bile kızarmalar , yaralar ve ayaktaki ağrılarla yaşam kalitesini düşürür. Sadece görüntü için bu ayakkabılar tercih edilir mi düşünmek gerekir.

 


Modacılara Göre Topuklu Ayakkabılar 

 

Modacıların hayal dünyalarını yansıttıkları bir alan da topuklu ayakkabılardır. Günlük hayatta kullanılmayacak olması dert değil. Değişik tasarımlarıyla ayakkabı dünyasında yer edinmiş modacılar; 2014 yılında topuklu ayakkabıları erkek modasına taşıdılar ancak eşcinsellerin tercih ettiği bu modeller, Avrupalı erkekler tarafından pek de kabul görmedi. Topuklu ayakkabıyı ilk defa erkekler giymiş olmasına rağmen o artık kadın ayakkabısı.
Şimdi modacıların yarattığı topuklu ayakkabı modellerine bir bakalım

a) Stiletto

Stilettolar kadını en fazla tutkulu gösteren modeller. Sivri burun ve sivri topuklarıyla her kadının dolabında olması gereken stilettolar en çok siyah ve ten rengiyle tercih ediliyor. Özgüveni yüksek bir model.


b)Platform Topuklar

 

Zaman zaman moda dünyasında kaybolsalar da geçmişten bu yana her zaman tercih edilir özelliğini yitirmeyen ayakkabılar. Yaz kış rahatlıkla giyilebilen bu modeller, taban kısmının yüksek olmasından dolayı platform adını almış. Topuklar tabanla birleşmiş de olabilir, ayrı da olabilir. Özellikle tabanla topuğu birleşik, dolgu topuk dediğimiz ayakkabılar hem rahatlığı hem de duruş özelliklerini verdiği için en çok tercih edilen ayakkabılar arasında.

 


c)Parmak Arası Topuklu Ayakkabılar 

 

Düz taban veya platform üzerine konmuş bir bölme ile baş parmakla, diğer parmakları birbirinden ayıran modeller. Dolgu topuk veya sivri topuk şeklinde olanları vardır. Çıplak ayak giyme zorunluluğundan dolayı sadece yaz aylarında tercih edilen bu modellerin topuksuz olanları oldukça rahattır.

 

 


 

d)Kalın Topuklu Ayakkabılar 

Hem yüksek hem de kalın topuklar üzerinde olmanın verdiği rahatlık ve güvenlik ile bu modeller de özellikle kış aylarında, topuklululardan vazgeçemeyenlerin tercihidir. Tarz sahibi kadınların topuk modelidir. Zira bir stiletto zarafeti yoktur ama “benim tarzım”dedirten modellerdi.

 

 


 

 

 

 

 

 

e) Sadece Tasarım Olan Ayakkabılar

Bu ayakkabılar tasarımcılarının hayal dünyalarını yansıtan, günlük hayatta kullanılamayacak kadar farklı modellerdir. Sadece moda dünyasında fark yaratıp isim duyurmak amaçlı yapılmış ayakkabılardır.

Değişik değişik modelleriyle, zararlarıyla, şıklığıyla kadınların vazgeçilmezi topukluların ömrü uzun görünüyor. Bir kadın ne yapar ne eder istediği topukluyu giyer, kemik sağlığı, omurga sağlığı çok da düşünmez. Zira güzelliğin verdiği hoşluk ile önce kafa sağlığı der efendim …

Özge Güneş
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here